Na topie

10 najlepszych darmowych programów do kompresowania plików

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

Kategoria: Oprogramowanie Tematyka: Najlepsze produkty

Skompresowany plik zajmuje znacznie mniej miejsca na dysku i może zostać szybciej przesłany przez sieć. Z pomocą jakiego programu stworzyć archiwum?

 • 10 najlepszych darmowych programów do kompresowania plików | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Wielkość plików od zawsze miała spore znaczenie. W latach 90-tych użytkownicy starali się zmieścić jak najwięcej, na jak najmniejszej liczbie dyskietek. Obecnie mimo zupełnie innej skali plików (niegdyś powszechnie myślano w kB i MB, obecnie coraz częściej mówimy o GB) temat nadal jest aktualny. Dzięki odpowiednim programom możemy zmniejszyć objętość danych przechowywanych na dyskach twardych – w przypadku popularnych SSD ma to szczególne znaczenie, gdyż każdy GB przestrzeni sporo kosztuje.

Skompresowany plik znacznie szybciej prześlemy przez sieć lub umieścimy na naszym smartfonie czy tablecie (a odpowiednio przygotowany, będzie i tam mniej „zasobożerny”). Archiwizatory danych oferują również możliwość bezpiecznego zaszyfrowania skompresowanych plików oraz obłożenia dostępu do nich hasłem – plik taki zajmuje znacznie mniej miejsca niż rozpakowany folder, a przy tym jest odpowiednio chroniony. Jak skompresować lub zdekompresować pliki? Można użyć odpowiedniego, darmowego narzędzia. Prezentujemy TOP 10 najlepszych kompresorów plików.

 1. 7-Zip

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  Igor Pavlov
  Licencja:
  bezpłatna
  Wersja programu:
  9.20
  Wielkość pliku:
  1,06 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows NT / 2000 / XP / 2003 / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  polska i inne

  Od kilku lat jest to absoluty lider rankingu popularności darmowych programów służących do archiwizowania plików. Nie zmienia tego fakt, że producent od dawna nie oddał w ręce użytkowników nowej, stabilnej wersji. Wciąż pojawiają się jedynie te rozwojowe i jeśli nie chcemy z nich korzystać to pozostaje nam wersja 9.20. Oferuje ona jednak tyle możliwości, że 7-Zip w wielu aspektach i tak pozostaje przez konkurencyjnymi rozwiązaniami. Program wyróżnia się własnym formatem archiwizowania danych - 7z, który cechuje się bardzo wysokim stopniem kompresji, szyfrowaniem AES-256 oraz wsparciem dla plików o wielkości nawet 16 000 000 000 GB. Poza tym możliwe jest tu pakowanie i rozpakowywanie archiwów w formatach XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP i WIM oraz samo rozpakowanie ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DEB, DMG, FAT, HFS, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, RAR, RPM, SquashFS, UDF, VHD, WIM, XAR i Z. Program integruje się po instalacji z systemem Windows, może pochwalić się wbudowanym i naprawdę zaawansowanym menedżerem plików oraz opcjonalną obsługą z linii komend.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 2. IZArc

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  Ivan Zahariev
  Licencja:
  bezpłatna
  Wersja programu:
  4.1.9
  Wielkość pliku:
  5,7 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows 2000 / XP / 2003 / Vista / 2008 / 7 / 8
  Wersja językowa:
  polska i inne

  Z pewnością nie tak popularna propozycja jak 7-Zip, ale w tym przypadku mówić można z kolei o być może najbardziej rozbudowanym tego typu programie. IZArc może pochwalić się oczywiście funkcjami pakowania i rozpakowywania archiwów przy wsparciu wszystkich najpopularniejszych formatów, ale na tym jego możliwości się nie kończą. Program pozwala otwierać obrazy płyt (ISO, BIN, MDF, NRG, IMG, C2D, PDI, CDI), naprawiać uszkodzone archiwa ZIP, a także zabezpieczać pliki hasłem oraz dodawać do nich komentarze. Najnowsza wersja IZArc nie tylko wolna jest od kilku błędów, na jakie skarżyli się użytkownicy, ale dodatkowo przyniosła kilka nowych opcji. Tą najważniejszą jest chyba możliwość sprawdzenia archiwów lub wybranych plików w serwisie VirusTotal, pod kątem szkodliwego oprogramowania. Znacznie poprawiono też tłumaczenie interfejsu, z którego korzystanie nikomu nie sprawi raczej trudności, tym bardziej, że cały czas używać można intuicyjnej opcji „przeciągnij i upuść”.
  obraz2

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 3. ZipGenius Suite Edition

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  WinInizio.it
  Licencja:
  bezpłatna
  Wersja programu:
  6.3.2.3112
  Wielkość pliku:
  12,3 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows 98 / Me / NT / 2000 / XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  angielska (dostępne spolszczenie)

  Wśród programów do archiwizowania plików to właśnie ten uznawany jest za propozycję z być może najprzyjemniejszym dla użytkownika interfejsem. Możliwa jest tutaj kompresja plików do większości najpopularniejszych formatów archiwów, którą przeprowadzać można w jednym z pięciu trybów. Program pozwala też na tworzenie samorozpakowujących się archiwów ZIP, co jest atutem równie dużym jak wsparcie dla skanerów antywirusowych. Nie brakuje również ważnej dla wielu osób funkcji szyfrowania archiwów. Warto dodać, że wersja Suite Edition oferuje znacznie więcej niż ta podstawowa. Można bowiem skorzystać z klienta FTP pozwalającego na pobieranie i przesyłanie plików oraz narzędzi Cutter 4.5 i ZGAlbum. Pierwsze umożliwia dzielenie dużych plików na mniejsze części, a drugie tworzyć pokazy slajdów.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 4. PeaZip

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  Giorgio Tani
  Licencja:
  bezpłatna
  Wersja programu:
  5.6.0
  Wielkość pliku:
  5,99 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  polska i inne

  Jeden z tych programów, który rozwijany jest przez twórców z największą regularnością. Nie jest to jednak jedynie sztuka dla sztuki, ponieważ PeaZip z każdą nową wersją jest propozycją działającą jeszcze płynniej i oferującą coraz więcej. Na obecną chwilę możliwe jest tu otwieranie plików w aż 150 formatach, co bez wątpienia należy do jednego z największych atutów PeaZip. Użytkownicy liczyć mogą tutaj jednocześnie na ciekawą opcję umożliwiającą porównywanie, dzielenie i łączenie plików, a także narzędzia do ich bezpiecznego usuwania oraz generowania sum kontrolnych. Nie zabrakło również możliwości tworzenia haseł czy szyfrowania archiwów za pomocą algorytmów AES-256-bit, Blowfish, Twofish256 czy Serpent256.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 5. Ashampoo ZIP Free

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  Ashampoo GmbH & Co. KG
  Licencja:
  bezpłatna
  Wersja programu:
  1.0.1
  Wielkość pliku:
  28.13 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows 2003 / XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  polska i inne

  Darmowa wersja nieco bardziej znanego i rozbudowanego Ashampoo ZIP Pro. Wprawdzie z racji bezpłatnej licencji musiała ona zostać okrojona z niektórych funkcjonalności to i tak pozostaje propozycją wartą uwagi. Na tle innych programów prezentowanych w naszym zestawieniu wyróżnia się z pewnością bardzo przyjemnym dla oka, nowoczesnym interfejsem nawiązującym bez wątpienia do Modern UI. Program współpracuje z 30 najpopularniejszymi formatami, a prócz tworzenia standardowych archiwów możliwe jest tutaj również dzielenie ich na mniejsze części i tworzenie samorozpakowujących się archiwów SFX (pliki .EXE). Wiele osób doceni zapewne możliwość naprawy uszkodzonych oraz odczytywania zaszyfrowanych archiwów ZIP.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 6. Free RAR Extract Frog

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  Philipp Winterberg
  Licencja:
  bezpłatna
  Wersja programu:
  6.50
  Wielkość pliku:
  1,07 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows 2000 / XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  polska i inne

  Bardzo prosty program skierowany głównie do mniej zaawansowanych użytkowników, którzy zadowolą się podstawową funkcjonalnością związaną z archiwami RAR, ale jednocześnie docenią banalnie łatwą obsługę. Właśnie dla nich będzie to rozsądna alternatywa dla programu WinRAR, za którego po upływie okresu testowego trzeba już płacić. Free RAR Extract Frog integruje się z systemem, a zatem po otworzeniu archiwum program włącza się automatycznie. Możliwe jest tutaj rozpakowanie także podzielonych na części i zabezpieczonych hasłem archiwów. Atutem programu jest również doskonała szybkości działania. Co ciekawe, w najnowszej wersji programu producent dodał możliwość zmiany wyglądu interfejsu poprzez wybór jednej z przygotowanych skórek.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 7. Hamster Free Zip Archiver

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  Hamster Soft
  Licencja:
  bezpłatna
  Wersja programu:
  3.0.0.85
  Wielkość pliku:
  1,07 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows 2000 / XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  polska i inne

  Producent chwali się, że zastosował tutaj optymalne ustawienia kompresji i wydajności, co przy jednoczesnym wykorzystaniu opcji przetwarzania wielordzeniowego zapewniać ma bardzo krótki czas tworzenia archiwów. Rzeczywiście trudno coś w tym aspekcie Hamster Free Zip Archiver zarzucić i dlatego też dodać musimy jedynie, że możliwe jest pakowanie do formatów ZIP i 7Z oraz rozpakowywanie archiwów ZIP, RAR, 7Z, ARJ, ISO, QZ, TAR, LHA, LHZ, ARC, BZ i CAB. W tym pierwszym przypadku można dowolnie ustawić stopień kompresji, a także zabezpieczyć plik hasłem. Program wyróżnia się niezwykle przyjaznym interfejsem i pełną integracją z systemem operacyjnym.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 8. Bandizip

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  Bandisoft.com
  Licencja:
  Freeware (bezpłatna)
  Wersja programu:
  5.06
  Wielkość pliku:
  4,37 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / 2003 / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  polska i inne

  Propozycja dla osób szukających programu lekkiego dla systemu i łatwego w obsłudze. Nie znaczy to jednak, że znacznie ustępuje on konkurentom w zakresie funkcjonalności. Program współpracuje z wszystkimi najpopularniejszymi formatami, pozwala tworzyć samorozpakowujące się pliki (.EXE) i archiwa podzielone na części. Wspiera też Unicode, dzięki czemu może wyświetlać międzynarodowe znaki, a opcjonalnie koduje też archiwa za pomocą AES-256. Dzięki obsłudze wielordzeniowych procesorów i wielu wątków czas kompresji jest tu stosunkowo krótki, za co Bandizip również jest ceniony. Na uwagę zasługują w tym przypadku także regularne i dość częste aktualizacje, dzięki którym producent na bieżąco eliminuje drobne błędy i wprowadza nowe funkcje. Wystarczy w tym miejscu wspomnieć, że aktualna wersja programu udostępniona została w maju tego roku. Co więcej, cały czas oferowana jest również wersja Portable, która nie wymaga instalacji.

  Produkt Roku 2012 - wybór redakcji

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 9. HaoZip

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  Haozip Software Studio
  Licencja:
  bezpłatna
  Wersja programu:
  5.1.1.10102
  Wielkość pliku:
  7,64 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  polska i inne

  Program rozwijany już od ponad 6 lat, a jako ciekawostkę dodać można, że stworzyła go firma chińska. Przez cały okres swojego istnienia HaoZip doczekał się wielu aktualizacji, które przyniosły nie tylko polską wersję językową, ale również wiele innych cennych zmian. Dzięki temu jest to już propozycja dość rozbudowana i być może dlatego właśnie teraz zaczyna zyskiwać na popularności. Użytkownicy liczyć mogą tutaj na wsparcie 50 najważniejszych formatów i sporą ilość funkcji, które wykraczają poza standardową kompresję i dekompresję plików. Można tworzyć samorozpakowujące się archiwa, a także zabezpieczać je hasłami. Na uwagę zasługuje również fakt, iż kontrolować można proces kompresji i naprawiać ewentualne nieprawidłowości. HaoZip posiada także wbudowane narzędzie do konwertowania plików graficznych, łącznia plików MP3, a nawet przeglądarkę grafik. Na tle konkurentów wyróżnia się też benchmarkiem, który pozawala sprawdzić komputer w zakresie szybkości kompresji i dekompresji danych.

   

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum 10. CoffeeZip

  CoffeeZip

  pobierz

  Ważne dane:
  Producent:
  Oh!Soft
  Licencja:
  bezpłatna
  Wersja programu:
  4.8
  Wielkość pliku:
  5,24 MB
  Systemy operacyjne:
  Windows XP / Vista / 7 / 8
  Wersja językowa:
  angielska i inne

  Być może najmniej popularna propozycja z naszego zestawienia, ale jej użytkownicy nie mają powodów do narzekań. CoffeeZip pozwala na kompresję danych do archiwów ZIP, 7Z, WIM i TAR oraz dekompresję tych w formatach ARJ, ALZ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DEB, DMG, EGG, FAT, HFS, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, RAR, RPM, SquashFS, UDF, VHD, WIM, XAR i Z. Producent cały czas pozostaje przy jedynie podstawowych funkcjach sympatyzując przede wszystkim z mniej zaawansowanymi użytkownikami. Mimo tego przewidziano tutaj szyfrowanie algorytmem AES-256 (archiwa ZIP i 7Z), podział archiwów na części czy wybór poziomu kompresji. Program bardzo lekki, oferujący prosty interfejs, który nie sprawi nikomu problemów pomimo angielskiej wersji językowej.

  Chcesz wiedzieć więcej? Recenzja | Więcej informacji | Podyskutuj na forum

Mogą Cię również zainteresować:

Odsłon: 78100 Skomentuj artykuł
Komentarze

19

Udostępnij
 1. gumol
  Oceń komentarz:

  22    

  Opublikowano: 2015-06-10 11:29

  a WinRAR? przecież jest darmowy - if you know what I mean :D

  Skomentuj

  1. stalkerpl
   Oceń komentarz:

   -11    

   Opublikowano: 2015-06-10 19:10

   Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

   niby darmowy ale ciagle wyskakuje okienko abym wykupił licencje, ślepy jestes ze tego nie widzisz

   Skomentuj

   1. gumol
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2015-06-10 20:37

    Niby sarkazm, ale tego nie dostrzegasz. Głupi jesteś, że nie widzisz?

    Skomentuj

  2. znik70
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-06-15 12:00

   to on już jest darmowy? odwróciłem się od tego programu dawno temu.

   Skomentuj

 2. R2rr0
  Oceń komentarz:

  11    

  Opublikowano: 2015-06-10 11:48

  Bandizip jest całkiem ok, ale tak naprawdę większość tych programów to te same funkcje w innym interfejsie. Niemniej dobrze, że jest wybór.

  Skomentuj

 3. barwniak
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2015-06-10 11:48

  Jest coś na licencji freeware co rozpakowuje pliki WinRAR 5?

  Skomentuj

  1. bejita7
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-06-11 10:16

   Bandizip

   Skomentuj

 4. ModeratorChodziWRurkach
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-06-10 11:50

  Jak na mój gust interface ZipGenius jest jego wadą. Jakieś przełączające się ekrany i ikonki na ¼ okna jedynie utrudniają banalnie proste rzeczy.

  Skomentuj

 5. ModeratorChodziWRurkach
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-06-10 11:51

  Swoją drogą przydałby się nawet prosty test na potwierdzenie opinii o każdym programie i jego możliwościach.

  Skomentuj

 6. Anonim20
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2015-06-10 12:50

  Nic ciekawego tu nie ma.
  Jako iż często kompresuje swoje gry na potem bo czasu brak itd. itd. Polecam FreeArc (same grupy P2P go używają do repacków ;) )ma wbudowany np. SREP, PRECOMP, LZMA, MSC które kompresują gry nieziemsko.

  Wasteland 2 21GB -> 1.92GB
  Hitman Absolution: ~28.5GB -> 7.8GB
  Half Life 2 Fake Factory Cinematic MOD ~ 50GB -> 14.3GB
  I wiele wiele innych.

  Do tego FreeArc jest darmowy obsługuje .rar .zip .7z .iso .cab i wiele innych popularnych formatów.

  Skomentuj

  1. czarnobrody
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2015-06-10 14:24

   Wszystkie tu podane programy też są darmowe, więc tym się twoja propozycja nie wyróżnia.

   Skomentuj

   1. kamaleon
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2015-06-10 17:29

    No wlasnie sie wyroznia, tym ze najlepiej kompresuje z tego wszystkiego.

    Jak dla mnie to albo WinRar albo wlasnie FreeArc, nic lepszego nie ma obecnie.

    Skomentuj

    1. czarnobrody
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2015-06-10 18:03

     To, że tobie pasuje nie znaczy, że podoba się każdemu...

     Skomentuj

 7. Ryuhoshi
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2015-06-10 15:03

  Całe życie używałem WinRARa i nigdy nie widziałem powodu żeby go zmieniać.

  Skomentuj

  1. behemot
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2015-06-10 15:43

   A wykupiłeś licencję? :>

   Skomentuj

   1. gumol
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2015-06-10 15:51

    legenda głosi, że ktoś wykupił i stał się od razu udziałowcem :D

    Skomentuj

   2. stalkerpl
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-06-10 19:13

    ja bym wykupił za 29zł a trzeba zapłacic 29 EURO

    Skomentuj

 8. karai
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-06-10 16:30

  mam dożywotnią licencję na winrar i nie zmieniam go na inny

  Skomentuj

 9. ADiS_
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2015-06-11 01:53

  Zróbcie TEST programów do kopiowania danych typu TeraCopy, domyślny z Win7, 8.1, 10 i inne mniej znane.
  Jak to się ma z dyskami tależowymi, jak z SSD.
  To by się ludziom przydało oraz wielu firmom.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!