Polecane gry planszowe - TOP 10 Gry planszowe

Polecane gry planszowe - TOP 10

opublikowano przez redakcja w dniu 2018-11-19

Nadchodzi zima…a z nią długie zimowe wieczory. Może zamiast zalegać bez celu przed telewizorem warto sięgnąć po którąś z licznych gier planszowych? To świetny sposób spędzania wolnego czasu, czy to w gronie rodzinnym czy z grupą przyjaciół. Oto 10 wartych uwagi planszówek.

Ktoś mówił, że gry planszowe umarły? To chyba dawno nie zaglądał na listy przebojów. Dzieje się na nich nawet więcej niż w rankingach czy to najlepszych gier na PlayStatation 4 czy też najlepszych gier na Xbox One. Co tu dużo mówić, gry planszowe na powrót stały się modne i mają się lepiej niż kiedykolwiek. Wystarczy spojrzeć na Kickstartera i pojawiające się tam co rusz zbiórki na nowe planszówki. Takiej różnorodności tematów, nowych, ciekawych mechanik i sposobów na uatrakcyjnienie gry świetnej jakości dodatkami nie znajdziecie chyba nigdzie indziej. 

Oto polecane gry planszowe

Zresztą widać to też po zebranych funduszach – planszówkowy Horizon: Zero Dawn zdołał przekonać do siebie graczy na tyle, że wyłożyli na niego niemal 1,4 miliona funtów (gdy cel wynosił „tylko” 155 tysięcy funtów). Z kolei polskich twórców gry UBOOT wspomożono kwotą grubo ponad 600 tysięcy funtów, choć do jej wydania wystarczyłoby „jedynie” 65 tysięcy.

Skąd ten wybuch popularności gier planszowych? Może stąd, że to świetna okazja do urozmaicania spotkań towarzyskich, ożywiania imprez czy zabawy w rodzinnym gronie. Coraz więcej z nas zdaje sobie też sprawę, że planszówki to nie tylko Chińczyk, Scrabble czy Monopoly (Eurobiznes). 

I tu może pojawić się problem – jaką grę planszową wybrać? Inne nadają się bowiem na imprezę towarzyską, inne na spotkanie w grupie zapalonych miłośników gier bez prądu, a jeszcze inne – dla dzieciaków. Decyzja nie jest prosta, bo półki sklepowe uginają się wręcz od przeróżnej maści planszówek i karcianek.

By pomóc Wam w dokonaniu właściwego wyboru przedstawiamy nasze zestawienie najlepszych gier planszowych. Co istotne, znajdziecie tu nie tylko te najpopularniejsze i wielokrotnie nagradzane produkcje, ale także te nieco mniej znane, tańsze, ale sprawiające równie dużą przyjemność podczas zabawy. Tworząc naszą listę chodziło bowiem przede wszystkim o frajdę płynącą ze wspólnej rozgrywki.

  Azul (edycja polska)

  Gry planszowe
  Ocena benchmark.pl

  Kto by pomyślał, że gra o płytkach ceramicznych i ich układaniu może być tak fascynującą. Azul to bezapelacyjnie jeden z tegorocznych planszówkowych hitów - ślicznie wykonana, doskonale przemyślana i wyjątkowo grywalna. Wszystko kręci się tu wokół kolorowych kafelków stanowiących nawiązanie do słynnych azulejos czyli cienkich, kwadratowych płytek ceramicznych pokrytych błyszczącym szkliwem, z których tworzono niezwykłe mozaiki.

  Grając w Azul będziesz tworzyć taką mozaikę na ścianie pałacu królewskiego w Evorze. Ale żeby nie było tak prosto w osiągnięciu w celu przeszkadzać ci będą inni artyści w postaci pozostałych graczy. Wszak liczy się tylko to by jako pierwszy ukończyć pracę. Wymaga to jednak sporego kombinowania. Jeśli więc lubisz wyzwania Azul powinien znaleźć się twojej kolekcji.

  Najważniejsze cechy:
  • Wersja językowa polska
  • Liczba graczy 2-4
  • Wiek 8+
  • Czas rozgrywki 30-45 min.

  Decrypto

  Gry planszowe
  Ocena benchmark.pl

  Oto pozycja, która rozrusza Twoje szare komórki i ożywi każde spotkanie towarzyskie. Decrypto to jedna z tych gier imprezowych, przy których podzieleni na drużyny gracze z pewnością doświadczą wielu emocji, bez konieczności mozolnego studiowana instrukcji.

  Każdy z zespołów otrzymuje tu widoczny tylko dla siebie zestaw haseł i korzysta z niego by odgadnąć kod znajdujący się w posiadaniu swojego szyfranta. A nie jest to takie łatwe, gdy przeciwnik słucha. Stąd ustne podpowiedzi, które mają nakierować własną drużynę na właściwy kod. 

  W Decrypto liczy się jednak umiejętność kojarzenia i dobra komunikacja. Może się więc okazać, że to wroga drużyna szybciej wpadnie na właściwy trop dysponując jedynie informacjami zasłyszanymi od szyfranta. I choć wszystko to brzmi dość banalnie radochy przy tym co niemiara. Szczególnie, że cały czas coś się tu dzieje i obie drużyny muszą mocno się nagimnastykować, by wygrać kolejne starcia.

  Najważniejsze cechy:
  • Wersja językowa polska
  • Liczba graczy 3-8
  • Wiek 12+
  • Czas rozgrywki 15-45 min.

  Sid Meier's Civilization: Nowy początek

  Gry planszowe
  Ocena benchmark.pl

  Zaraz, zaraz, planszówkowa Cywilizacja? Dociekliwi powiedzą pewnie teraz Ależ to już było. I będą mieli rację - wystarczy zajrzeć na kolejną stronę, do poprzedniej edycji naszego zestawienia polecanych gier planszowych. Problem w tym, że wymieniona tam Cywilizacja: Poprzez wieki ma się nijak do legendy komputerowych strategii. W zasadzie dzieli z nią tylko podobieństwo założeń.

  Inaczej jest w przypadku Sid Meier’s Civilization: Nowy początek, której już sam tytuł sugeruje, że to oficjalna, planszówkowa adaptacja kultowej serii. Podobieństwa widać też po otwarciu pudełka, choćby w kartach przywódców czy heksagonalnej planszy. Dużo bardziej dynamiczny jest również przebieg rozgrywki, której, o dziwo, nie trzeba poświęcać wielu godzin by rozwinąć swoją cywilizację i dojść do upragnionego zwycięstwa. Jednym słowem – oto ciekawa odskocznia od komputerowego odpowiednika, w który da się zagrać wszędzie, od stołu w salonie, po namiot podczas wakacyjnego wypadu nad morze.

  Najważniejsze cechy:
  • Wersja językowa polska
  • Liczba graczy 2-4
  • Wiek 14+
  • Czas rozgrywki 60-120 min.

  This War of Mine: Gra planszowa

  Gry planszowe
  Ocena benchmark.pl

  Wydaje Ci się, że gry planszowe to zabawa głównie dla dzieci? Nic bardziej mylnego, zwłaszcza kiedy na stole pojawi się obfite pudełko z This War of Mine. Ta adaptacja niezwykle popularnej, polskiej gry komputerowej łączy w sobie interesującą mechanikę przetrwania z wciągającą, ale i brutalną historią.

  Bardzo duży nacisk położono tu na opowieść. Bo i jest o czym opowiadać. Wojna, zniszczone miasto i grupa cywilów próbująca za wszelką cenę przetrwać – to nie tylko idealne tło dla gry kooperacyjnej, ale i doskonała baza do kreowania przejmujących i wciągających wydarzeń. Łącznie w This War of Mine : Gra Planszowa czeka nas ponad 1900 fabularnych sytuacji, dzięki którym każda partia jest inna.  

  Poza olbrzymią dawką wojennej fabuły, czekają nas tu także niełatwe wybory. Z komputerowej edycji gry przeniesiono bowiem między innymi opcję tworzenia przedmiotów. Dzięki temu gracze mogą decydować czy z zebranych desek stworzyć łóżko, drzwi, a może po prostu napalić nimi w piecu. 

  Między innymi dzięki takim decyzjom planszowe This War of Mine potrafi wykreować absolutnie genialny, wyjątkowo ciężki klimat. Wszystko zależy tu jednak od nastawienia samych graczy – czy naprawdę zależy im na przeżyciu grupki bohaterów. Pamiętaj o tym siadając do planszy, czy to samemu czy też z grupą znajomych.

  Najważniejsze cechy:
  • Wersja językowa polska
  • Liczba graczy 1-6
  • Wiek 18+
  • Czas rozgrywki ponad 120 min.

  Kingdomino

  Gry planszowe
  Ocena benchmark.pl

  Jak na grę familijną przystało w Kingdomino mogą bawić się wszyscy, i dzieci i dorośli. Banalnie proste zasady przypominające klasyczne domino sprawiają, że da się wskoczyć do gry niemal zaraz po otwarciu pudełka. Kingdomino może też pochwalić się naprawdę atrakcyjnym wykonaniem. Każdy z graczy rozbudowuje tu swoje własne królestwo zmyślnie układając wokół niego kolorowe kafle symbolizujące różnego rodzaju tereny – od lasów, po mokradła.

  Brzmi banalnie? A i owszem. W Kingdomino liczy się jednak nie tylko to w jaki sposób połączymy ze sobą poszczególne kafelki, ale też które z nich uda nam się zdobyć. Dzięki temu każda partia może być inna, a gra szybko się nie nudzi. Kingdomino ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę, którą doceni każdy kto nie ma czasu na skomplikowaną wielogodzinną potyczkę – jedna rozgrywka trwa tu nie więcej niż 20 min.

  Najważniejsze cechy:
  • Wersja językowa polska
  • Liczba graczy 2-4
  • Wiek 8+
  • Czas rozgrywki ok. 20 min.

  Charterstone (edycja polska)

  Gry planszowe
  Ocena benchmark.pl

  Kto raz usiadł do gry z gatunku legacy, będzie czym prędzej chciał powtórzyć to doświadczenie. Jest to odrębna gałąź planszówek, w której zawartość pudełka jest na stałe zmieniana, z każdą kolejną rozgrywką. Raz otworzy się zalakowaną kopertę, innym razem przyklei się elementy mapy lub zapisze karty rozgrywki. Dzięki temu każda z tego typu produkcji wciąga bardziej, pozwalając nam wpływać na rozwój opowieści.

  Nie inaczej jest z Charterstone. To co jednak wyróżnia tę grę na tle innych, podobnych planszówek to przede wszystkim bardzo ładne grafiki i stosunkowo lekki klimat. Każdy z graczy biorących udział w zabawie ma za zadanie stworzyć swoją własną osadę. Do tego służą naklejki budynków, którymi wykleja się miejsca na mapie oznaczając w ten sposób nowe pola akcji. 

  Co ciekawe jednak po rozegraniu jednej, pełnej kampanii Charterstone, gdy w ruch poszły już wszystkie naklejki, stworzona w ten sposób unikatowa mapa staje się… odrębną grą planszową, o nieco prostszych zasadach. 
  Dla osób, które chciałby ponownie pobawić w tworzenie własnych, malowniczych wiosek przygotowano zaś specjalny, sprzedawany osobno zestaw Recharge Pack zawierający wszystkie zużywające się elementy.

  Najważniejsze cechy:
  • Wersja językowa polska
  • Liczba graczy 1-6
  • Wiek 14+
  • Czas rozgrywki 45-75 min.

  Fallout: Gra planszowa

  Gry planszowe
  Ocena benchmark.pl

  W planszowym wydaniu kultowego Fallouta, podobnie jak w komputerowym pierwowzorze, postapokaliptyczne pustkowia czekają na śmiałków gotowych przeżyć niezwykłe przygody. I nie chodzi tu jedynie o fanów legendarnego już cytatu „Wojna nigdy się nie zmienia”, ale każdego miłośnika ciekawej interakcji, rozwoju postaci i rozmaitych sposobów rozwiązywania zadań.

  Nie da się jednak ukryć, że bez nieśmiertelnych mechanik znanych z oryginalnej serii planszowy Fallout mocno straciłby na swojej atrakcyjności. No bo czy można wyobrazić sobie ten tytuł bez kultowego systemu S.P.E.C.I.A.L. albo asystenta celowania V.A.T.S.? 

  Co prawda, ten pierwszy związany z umiejętnościami postaci został tu mocno uproszczony, a drugi – dostosowany do planszówkowych realiów, ale sam fakt ich pojawienia się w grze mocno wpływa na klimat całej zabawy, razem z całą masą czekających nas tu przygód w spalonym atomówkami świecie. Jeśli więc lubisz gry fabularne, daj szansę temu tytułowi. Jeśli natomiast jesteś dodatkowo fanem Fallouta…już dawno powinieneś mieć tę grę w swojej kolekcji.

  Najważniejsze cechy:
  • Wersja językowa polska
  • Liczba graczy 1-4
  • Wiek 14+
  • Czas rozgrywki 120-180 min.

  Talisman: Magia i Miecz

  Gry planszowe
  Ocena benchmark.pl

  Cofnijmy się w czasie o jakieś trzydzieści lat. W wielu domach królem „stołowej” rozrywki było wciąż stare już wtedy Monopoly. Oto nadeszła jednak gra dojrzała, wciągająca i z bogatą historią, która miała stać się obiektem kultu znanym do dziś.

  Talisman, bo to o nim mowa, znany był początkowo w naszym kraju jako Magia i Miecz. Do dziś jest jednak uwielbiany przez miłośników fantasy. Nie dzieje się to bez powodu. Plansza dzieli się na kilka zapętlonych torów, a gracze poruszają się po nich swoimi postaciami, rzucając kością. Brzmi prosto, jak chińczyk? 

  Nic bardziej mylnego – każde pole może kryć zadania fabularne, mroczne bestie lub potężne artefakty wspierające naszych bohaterów w walce. Dowolny ruch z prostego przesunięcia figurki zmienia się w decyzję, która może sprawić, że gracz wejdzie do wyższego kręgu lub zginie i zostanie zmuszony wcielić się w nową postać.

  To, co wyróżnia Talisman: Magię i Miecz to fantastycznie zbudowany klimat fantasy. Gra zresztą doczekała się kilku odmian fabularnych (m.in. Relic), z których każda oferuje interesujące historie, olbrzymią ilość kart i wiele godzin dobrej zabawy. 

  O niezwykłej popularności Talisman: Magia i Miecz świadczy również olbrzymia gama przeróżnych dodatków. Jeśli więc komuś znudzi się podstawowa rozgrywka zawsze może rozbudować swoje doświadczenia. Naprawdę jest tu w czym wybierać.

  Najważniejsze cechy:
  • Wersja językowa polska
  • Liczba graczy 2-6
  • Wiek 12+
  • Czas rozgrywki 120-180 min.

  Monopoly Fortnite

  Gry planszowe
  Ocena benchmark.pl

  Czy ktoś z nas nie słyszał o Monopoly? Chyba nie ma takiej osoby. Planszówka wydana została ostatnio w kolejnej odsłonie, która szczególnie ucieszy fonów, zdobywającej rekordy popularności, gry Fortnite Battle Royale od Epic Games. Podobnie jak w pierwowzorze, nie chodzi tu o to, co w grze posiadasz, ale… jak długo zdołasz przetrwać! Gra polega na zdobywaniu nowych lokacji, stawianiu czoła wrogom i unikaniu morderczej burzy. To przede wszystkim okazja do wspaniałej zabawy dla całej rodziny. Może w nią grać od 2 do 7 osób jednocześnie.

  Najważniejsze cechy:
  • Data premiery 2018-12-20
  • Wersja językowa polska
  • Liczba graczy 2-7
  • Wiek 13+

  Fotosynteza

  Gry planszowe
  Ocena benchmark.pl

  Tytuł tej gry zdradza w zasadzie wszystko. Fotosynteza opowiada bowiem o drzewach i cyklu ich życia, w którym niebagatelną rolę odgrywa słońce. W grze również trzeba o nim pamiętać, bo sądząc nasiona należy liczyć się  z tym, że cień innego drzewa może przeszkadzać naszym roślinkom w rozwoju.

  Na szczęście, jak w  życiu, z każdą rundą słońce przesuwa się tu po nieboskłonie atrakcyjnie wykonanej planszy, co dodatkowo podnosi taktyczny aspekt rozgrywki. Przemyśl więc dobrze gdzie „rzucisz” kolejne nasionko, bo od tego zależeć będzie nie tylko jak szybko wyrośnie z niego majestatyczne drzewo, ale też to czy uda ci się skutecznie przeszkodzić w tym sadzonkom twoich przeciwników. Bo kto powiedział, że przyroda jest sprawiedliwa?

  Najważniejsze cechy:
  • Wersja językowa polska
  • Liczba graczy 2-4
  • Wiek 8+
  • Czas rozgrywki ok. 60 min.