Polecane pamięci DDR4 RAM. TOP 5 Pamięć RAM

Polecane pamięci DDR4 RAM. TOP 5

opublikowano przez Marcin Jaskólski w dniu 2019-04-14

Jakie pamięci DDR4 wybrać? Przygotowaliśmy zestawienie ciekawych zestawów o różnej pojemności i częstotliwości pracy. Mamy nadzieję, że pomożemy w pytaniu jaką pamięć DDR4 do PC kupić.

Pamięci DDR4 są obecnie najczęściej stosowanym standardem RAM, chociaż wiele komputerów wciąż wykorzystuje moduły typu DDR3. Po prawdzie ogłoszono już specyfikację pamięci DDR5, jednak upłynie jeszcze kilka lat, zanim standard ten zostanie wprowadzony i będzie powszechnie wykorzystywany.

Jeśli planujecie przyśpieszenie komputera przez zakup szybszej pamięci RAM, przede wszystkim musicie się zorientować, czy wasza płyta główna to umożliwia. Modele wyposażone w tańsze wersje chipsetów mogą umożliwiać wykorzystanie pamięci RAM jedynie z podstawowym taktowaniem określonym przez standardy JEDEC (np. 2400 MHz). Taką informację znajdziecie w specyfikacji na stronie produktu danego producenta. Czasem ograniczenia leżą po stronie procesora, w którym zablokowano możliwość skorzystania z wyższego taktowania pamięci RAM.

Obecnie w przypadku wszystkich nowoczesnych procesorów (np. AMD Ryzen, czy Intel Coffee Lake) zastosowanie szybkiego RAM DDR4 widocznie przyśpiesza działanie komputera (w tym gier) i stało się najprostszym sposobem na zwiększenie wydajności procesora, bez podkręcania częstotliwości pracy rdzeni. Jeśli mamy do wyboru pamięci RAM o takim samym taktowaniu i zbliżonej cenie, warto zainteresować się modelami o niższym czasie dostępu (CL).

Szybka pamięć RAM do PC

Jaką pamięć DDR4 do PC kupić? Jeśli tylko płyta główna/procesor to umożliwia, warto zainwestować w pamięci DDR4 taktowane zegarem przynajmniej 2666 MHz. Można oczywiście podkręcić pamięć RAM, ale ponownie - nie każda płyta główna to umożliwi. Wydajna pamięć RAM DDR4 charakteryzuje się częstotliwością pracy około 3000 MHz i sprawdzi się również w komputerze do gier. Najlepsze pamięci DDR4 mogą charakteryzować się taktowaniem do 5000 MHz i są one przeznaczone dla entuzjastów - zwykłego użytkownika z miejsca odstraszy bardzo wygórowana cena.

Aby zapewnić optymalną pracę pamięci RAM, w maszynach mainstream (kontroler dwukanałowy) należy instalować co najmniej dwa moduły RAM, a w maszynach high-end (kontroler czterokanałowy) co najmniej cztery moduły RAM. Kontroler pamięci RAM obecnie instaluje się w procesorach i to w ich specyfikacji można sprawdzić jakim kontrolerem dysponują. Istotne - częstotliwość pracy kontrolera nie określa maksymalnej częstotliwości pracy pamięci RAM (ta może być wyższa).

Polecane pamięci DDR4:

 

Crucial Ballistix Sport LT 2x 4 GB 2400 MHz CL16

Ocena benchmark.pl

Szukacie niedrogich pamięci do nowego komputera z procesorem AMD lub Intel? W takim razie powinniście zwrócić uwagę na moduły Crucial Ballistix Sport LT – występują one w różnych wersjach kolorystycznych, a zastosowany radiator nie powinien kolidować z innymi podzespołami. Do tańszych konfiguracji polecamy dwukanałowy zestaw o pojemności 8 GB (2x 4 GB), który pracuje z taktowaniem 2400 MHz i opóźnieniami CL16. W dużych sklepach można go dorwać poniżej 400 złotych, a zatem jest to jedna z tańszych propozycji na rynku.

Najważniejsze cechy:
 • Typ pamięci DDR4
 • Pojemność 8 GB
 • Częstotliwość pamięci 2400 MHz
 • Konfiguracja pamięci dwukanałowa

Corsair Vengeance LPX 2x 4 GB 3000 MHz CL15

Ocena benchmark.pl

Równie szybkie pamięci możemy znaleźć w ofercie firmy Corsair – zestaw Vengeance LPX 2x 4 GB 3000 MHz CL15 kosztuje niecałe 500 złotych, więc jak na te parametry jest naprawdę ciekawą propozycją. Producent zastosował tutaj niewysoki radiator z aluminium (występuje on w różnych wersjach kolorystycznych), który bez problemu zmieści się pod rozbudowanymi coolerami CPU. Dobra propozycja dla nowych komputerów z procesorami AMD i Intel. Polecamy!

Najważniejsze cechy:
 • Typ pamięci DDR4
 • Pojemność 8 GB
 • Częstotliwość pamięci 3000 MHz
 • Konfiguracja pamięci dwukanałowa

G.Skill Ripjaws V 2x 4 GB 3200 MHz CL16

Ocena benchmark.pl

G.Skill Ripjaws V to propozycja dla osób, które chcą zapewnić sobie jeszcze nieco wyższą wydajność. Świetnie sprawdzą się w zestawie z zintegrowaną grafiką Vega w APU AMD Raven Ridge, ale i procesorach Ryzen, czy nowoczesnych procesorach Intela. 8 GB to dziś rozsądne minimum, ale coraz więcej programów - w tym gier - potrafi wykorzystać już większą ilość RAM.

Najważniejsze cechy:
 • Typ pamięci DDR4
 • Pojemność 8 GB
 • Częstotliwość pamięci 3200 MHz
 • Konfiguracja pamięci dwukanałowa

GOODRAM IRDM X 2x 8 GB 3000 MHz CL16

Ocena benchmark.pl

Pamięci GOODRAM IRDM X to z kolei niezła propozycja dla użytkowników, którzy poszukują wydajnego (3000 MHz), jak i pojemnego (16 GB) zestawu RAM. Taka ilość pamięci starczy na długo i przyda się zwłaszcza w przypadku zastosowań półprofesjonalnych. Nie bez znaczenia jest fakt, że firma GoodRAM udziela na te pamięci wieczystej gwarancji.

Najważniejsze cechy:
 • Typ pamięci DDR4
 • Pojemność 16 GB
 • Konfiguracja pamięci dwukanałowa

G.Skill Trident Z RGB 2x 8 GB 3200MHz CL14

Ocena benchmark.pl

Ten zestaw G.Skill Trident Z RGB jest naprawdę bliski ideału - nie dość, że oferuje odpowiednią pojemność, czyli 16 GB i odpowiednio wysokie taktowanie (czyli 3200 MHz), ale charakteryzuje się również niskimi opóźnieniami (CL14). Do tego wszystkiego - podświetlenie RGB. Czego więcej trzeba do szczęścia?.

Najważniejsze cechy:
 • Typ pamięci DDR4
 • Częstotliwość pamięci 3200 MHz
 • Konfiguracja pamięci dwukanałowa

Mogą Cię również zainteresować: