najważniejsze cechy | BIOS 1.3 | |
chipset | Intel 945P Express | testowana płyta rev 1.0 |
chłodzenie chipsetu | pasywne | |
zintegrowany dźwięk | Realtek ALC882 / 8 kanałowy | + wsparcie dla DTS |
zintegrowany LAN | Intel 82573 Gigabit | |
kontrolery ATA | ICH7R 1 x UDMA ATA 100/66/33 4 x Serial ATA II (RAID 0, 1, 0+1 i 5) | VIA 6410 2 x UDMA ATA 133/100/66 (RAID 0, 1, 0+1, JBOD) |
wyjścia/wejścia | na tylnym panelu 2 x PS/2, LPT, COM cyfrowe i optyczne wyjścia audio, 4 x USB 2.0, 1 x RJ-45 5 jacków audio, | na płycie 2 x USB 2.0 (dla 4 portów) 2 x FireWire CD-IN 4 x FAN (CPU, SYS, NB, PWR) |
wyposażenie (w pudełku) | akcesoria 1 x płytka CD + dyskietka RAID, instrukcja ang. 2 kable SATA, 1 podwójna przejściówka zasilania SATA 1 x ATA133, 1 x FDD | dodatkowe śledzie D-Bracket 2 (2 x USB + diagnostyka) 1szt z 2 x FireWire |
dodatkowe oprogramowanie | Norton Internet Security 2005 (trial) | |
cechy szczególne płyty | CoreCell, CoreCenter DOT 3 D-Bracket2 |
Patrząc na rozmieszczenie komponentów, wszystko wydaje się być w porządku. Większość złącz umiejscowiona została blisko krawędzi płyty, trzy sloty PCI odseparowane są od PCI-Ex16 zdecydowanie rzadziej używanymi dzisiaj PCI-Ex1, a na mostkach zastosowano radiatory.
MSI dość nowatorsko podeszło do zagadnienia zasilania. Zastosowano trzy złącza - 24 pinowy ATX, podwójny ATX12V i dodatkowe gniazdo (molex), mające poprawić warunki pracy karty graficznej na PCI-E.
W oczy rzuca się pomarańczowy slot PCI. Ma on nieco "podrasowane" parametry w stosunku do standardu PCI v2.3. Według informacji zawartych na pudełku płyty, producent przewidział to złącze np. do specjalnej karty WLAN/Bluetooth, którą oczywiście ma w swojej ofercie.
Nie możemy pominąć głównej 'atrakcji' - chipu CoreCell. Skupia on w sobie kilka technologii mających poprawić warunki pracy jak i pomagać w overclockingu. O tym jak wywiązał się z tych zadań przeczytacie w dalszej części przeglądu.
Tylny panel jest delikatnie zmodyfikowany w porównaniu do wcześniej opisywanych konstrukcji. Zredukowano liczbę wyjść audio o 1 sztukę i przesunięto nieco wyjścia S/PDIF.
Po włożeniu CD do napędu po chwili pojawia się okienko, które możemy wywołać również poprzez wybór "Panel sterowania - System - Sprzęt". MSI takie rozwiązanie promuje we wszystkich swoich płytach, a to czy jest ono przydatne, oceńcie sami. Chwilę później uruchamia się właściwa aplikacja z wyborem sterowników gotowych do instalacji. Z nadzieją na zaoszczędzenie czasu skorzystaliśmy z opcji "One Touch Setup", lecz zadziałała ona połowicznie, instalując tylko część sterowników.
Przy produkcie MSI 945P Platinium widnieje logo DTS (Digital Theater System), cyfrowego systemu dźwięku konkurencyjnego dla Dolby Digital, a charakteryzującego się mniejszym stopniem kompresji (czyt. lepszą jakością) dźwięku. Ciężko powiedzieć jak daleko zaadoptowano ten system, gdyż informacje na WWW i w instrukcji na ten temat są bardzo lakoniczne. Na stronie MSI jest wzmianka: "wspiera efekty DTS". (więcej na ten temat "DTS kontra Dolby Digital")
Całość oparta jest o dobrze nam znany, zintegrowany, 8-kanałowy kodek Realteka ALC882 ze wsparciem dla High-Definition Audio. Wprawdzie w instrukcji nie przewija się nazwa "Jack Sensing", to na kilku stronach opisano taki sposób podłączania urządzeń do wyjść audio. Nasz egzemplarz testowy miał jednak problem z detekcją wpinanych słuchawek - po prostu ich w ogóle nie wykrywa, poza jednym niebieskim gniazdem.
W pakiecie oprogramowania dołączonego do płyty widzimy przede wszystkim trzy główne aplikacje MSI i kilkanaście pomniejszych, mało przydatnych narzędzi.
MSI Live Update 3 to przydatne narzędzie do wyszukiwania i aktualizowania sterowników, biosu płyty głównej lub karty graficznej produkcji MSI. Program powinien również aktualizować pozostałe aplikacje MSI zamieszczone na krążku. A co pokazała praktyka?
Przy pierwszej próbie detekcji nowszej wersji BIOSu, aplikacja wykryła nowszą wersję samego Live Update 3 i zaktualizowała się - brawo. Kolejne podejście do BIOSu i otrzymaliśmy meldunek, że nie musimy kontynuować operacji, gdyż posiadamy już najnowszą dostępną wersję (1.3). Jednak dla sprawdzenia funkcjonalności narzędzia przeprowadziliśmy próbny upgrade - przeszedł bez problemów. Przy szukaniu sterowników dla płyty głównej aplikacja już sobie nie poradziła. Pomimo że istniała nowsza paczka Intela, nie została ona wykryta. Kolejna opcja to sterowniki dla karty graficznej - skorzystają z niej tylko posiadacze produktów MSI. I na koniec pozostała nam aktualizacja oprogramowania z dołączonej płytki. Zostało wykrytych wiele programów, których nie instalowaliśmy w systemie jak choćby PC Alert 4, który nie współpracował poprawnie z naszą płytą, pokazując temperaturę na CPU powyżej 100°C! Natomiast tak wartościowy program jakim jest CoreCenter nie został w ogóle wykryty.
PC Alert wskazywał temperaturę CPU ~139°C
Po Live Update 3 przyszła kolej na sztandarową aplikację MSI - Core Center, której funkcjonalność wpływa na ocenę całego zestawu. Po zainstalowaniu z CD i restarcie systemu uruchamiamy ją i... dowiadujemy się, że nie współpracuje z naszą płytą główną :( Pamiętając, że Live Update nie wykrył w ogóle tej aplikacji, ściągnęliśmy jej najnowszą wersję ze strony WWW i zaktualizowaliśmy. W końcu zadziałała, dając nam wgląd w parametry systemu i możliwość zmian niektórych z nich.
I na koniec pozostał nam MSI DigiCell, będący zintegrowanym panelem skupiającym w sobie inne aplikacje MSI. Już sama zrzutka ekranowa mówi nam, jak niewielką funkcjonalnością cechuje się ta aplikacja.
Po czasochłonym wstępie 'programowym' sprawdzamy jak sytuacja przedstawia z wydajnością. Ustawienia domyślne przynoszą praktycznie identyczne wyniki w PCMarku jak u konkurencji.
Po uaktywnieniu technologii D.O.T.3 na przedostatni 7% poziom (ostatni zaserwował nam niestabilność systemu), uzyskaliśmy 5% przyrost PCMarków, co jest stosunkowo przyzwoitym wynikiem - porównując wyniki konkurencji w automatycznym podkręcaniu.
Inna sprawa, że technologia DOT3 jest nową odsłoną wcześniej stosowanej pod nazwą DOT. Jest chyba na tyle nowa, że producent nie zdążył uaktualnić informacji na jej temat na stronie WWW ani w instrukcji płyty. A powinien to zrobić, bo jej aktywacja i ustalanie trybu pracy, różni się znacznie od wcześniejszej wersji.
Zobaczmy zatem, co płyta zaoferowała nam przy ręcznych ustawieniach w BIOSie. Musimy zaznaczyć, że zadziwiła nas skromność opcji w BIOSie przydatnych przy podkręcaniu (szczegóły niżej), co rzutowało na ostateczny wynik. Po ustawieniu napięcia Vcore na wartość 1,4V i zwiększeniu woltażu dla pamięci, zaczęliśmy testy dla FSB=250MH. Po kilku nieudanych próbach włączenia komputera, ostatecznie schodzimy do wartości 215 MHz. Ta mizerna wartość FSB odpowiada zaledwie 7% wzrostowi dostarczanemu przez automat DOT3 - mizernie. A oto komplet wyników:
Wyniki testów PCMark05
ustawienia fabryczne
D.O.T. General
ręcznie FSB na 215 MHz
Za podkręcanie (automatyczne) grafiki również odpowiada wspomniana już technologia DOT3. Tak się składa, że jej działanie w 3dMarku2003 jest praktycznie niezauważalne.
GeForce 6600GT w rozdzielczości 1280x1024
ustawienia fabryczne biosu
technologia D.O.T General
BIOS jest wprawdzie przejrzysty, ale w sekcji przeznaczonej dla o/c dość ubogi. Ten fakt można by puścić płazem, gdyby nie inna przypadłość - zawieszanie systemu. Mamy "opatentowane" dwa sposoby na zawieszenie systemu przez odpowiednie zmiany w BIOSie:
1. Tryb pracy VIA 6410 ustalamy na Disabled (możliwe IDE, RAID, Disabled),
2. W przypadku powrotu z podkręcenia ręcznego np. FSB=215MHz Vcore=1.4V do wartości domyślnych,
W tych dwóch przypadkach ZAWSZE następował krach systemu i pomagało tylko chwilowe odcięcie zasilania i "Clear CMOS"
Dodatkowe informacje dla overclockerów:
- Cell Menu:
- CPU Ratio Unlock: Disabled, Enabled
- Memory Function Control
- DRAM Timing Selectable: By SPD, Manual
- CAS Latency Time: Auto, od 3 do 6
- DRAM RAS# to CAS# Delay: Auto, od 2 do 6
- DRAM RAS# Precharge: Auto, od 2 do 6
- Precharge delay (tRAS): Auto, od 4 do 10
- System Memory Frequency: Auto, 533, 667
- D.O.T.3 Step0 Setting: Disable, Normal
- DOT Loding Range: Light, Middle, Heavy
- D.O.T.3 Step1: od 2 do 7 %
- D.O.T.3 Step2 Setting: od 3 do 8 %
- Auto Detect PCI Clk: Enabled, Disabled
- Spread Spectrum: Enabled, Disabled
- CPU FSB Frequency: od 200 do 350 MHz
- PCI-E Frequency: od 100 do 120 MHz
- CPU Voltage: Default, od 1.21 do 1.85 V
- Memory Voltage: od 1.8 do 2.4 V
- AGP/PCI Express Voltage: od 1.5 do 2.2 V
Ważniejsze technologie zastosowane w płycie głównej:
- CoreCell - chip skupiający w sobie cztery technologie: Speedster - przeznaczona dla overclockerów, dostarcza regulacje częstotliwości i napięć; BuzzFree - redukcja hałasu poprzez kontrolę obrotów wiatraków; PowerPro - oszczędne zarządzanie energią, LifePro - technologia przedłużająca życie płyty głównej, procesora i chłodzenia poprzez utrzymywanie ich w najlepszych warunkach.
- D.O.T.3 - (Dynamic Overclocking Technology) - technologia wspierana przez układ MSI - CoreCell. Pozwala na dynamiczne zwiększenie częstotliwości taktowania szyny systemowej, pamięci i karty graficznej. D.O.T.3 monitoruje obciążenie systemu i jeśli przez pewien czas utrzymuje się ono na wysokim poziomie, zwiększa częstotliwości podsystemów płyty w celu osiągnięcia jeszcze większej wydajności. Technologia ta ma 6 stopni intensywności (max 8%).
- D-Bracket2 - urządzenie do monitorowania pracy systemu, pomaga w diagnozowaniu usterek w działaniu komputera bez konieczności zdejmowania obudowy i zaglądania do środka. D-Bracket posiada 4 kontrolki sygnalizujące informujące o ewentualnych awariach sprzętowych systemu. Oparte jest o złącze USB 2.0.
Podsumowanie
Pierwsze wrażenie, wizualne, jest dobre, ale dalej było coraz słabiej. Płyta CD dołączona do zestawu została potraktowana po macoszemu. Główna aplikacja umieszczona na krążku (CoreCenter) nie współpracuje z płytą, a LiveUpdate nie potrafił tego naprawić, nie poradził sobie również z aktualizacją sterowników do płyty głównej.
Zaskoczył nas stosunkowo słaby wynik przy ręcznym podkręcaniu naszego dwurdzeniowca - pod tym względem konkurencja jest daleko z przodu.
I na koniec coś, czego nikt nie lubi - niestabilność. Zmiany pewnych ustawień (nie wykluczamy, że jest ich więcej) w BIOSie powodowały "zamarcie" systemu, na które lekarstwem było jedynie chwilowe odłączenie od zasilania i czyszczenie ustawień CMOS.
Poza tymi 'szczegółami' pod kontrolą systemu operacyjnego płyta była stabilna, a przy ustawieniach domyślnych wydajność kształtowała się na standardowym poziomie. Ale czy na tym mają kończyć się plusy tego - niezbyt taniego przecież - produktu?
Tak więc ogólnie Microstar 945P Platinum to tylko 'całkiem niezła płyta.
PODSUMOWANIE | |
Jakość i funkcjonalność | dobrze |
BIOS | całkiem nieźle |
Instalacja, dodatkowe funkcje | całkiem nieźle |
Wyposażenie | całkiem nieźle |
Wydajność / Podkręcanie | całkiem nieźle |
Ogólnie (cena/możliwości) | całkiem nieźle |
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!