Sankcje USA? Brak wsparcia Google? Huawei jest przygotowany
Aplikacje mobilne

Sankcje USA? Brak wsparcia Google? Huawei jest przygotowany

przeczytasz w 4 min.

Na rynek trafiły pierwsze telefony Huawei i Honor bez certyfikacji giganta informatycznego jakim jest Google. W teorii powinno to oznaczać spore utrudnienia w codziennym użytkowaniu tych smartfonów, jednak w praktyce chiński producent elektroniki jest na to dobrze przygotowany.

Nie ma smartfona bez aplikacji

Żaden smartfon nie spełniałby dobrze swojej funkcji, gdybyśmy nie mogli go spersonalizować. Pobieranie aplikacji i dostosowywanie telefonu do swoich wymagań jest nieodłącznym elementem codziennego korzystania z telefonu.

AppGallery jest oficjalnym sklepem Huawei z aplikacjami i na pierwszy rzut oka przypomina 2 najpopularniejsze obecnie markety. Jest też swoistą odpowiedzią na Googlowego bana - o ile poprzednie telefony nie stracą możliwości korzystania z usług Google’a, to nowe modele - w tym Huawei Mate 30 nie będzie mógł już z nich czerpać. Dzięki AppGallery użytkownik najnowszego flagowca marki może w prosty sposób wyszukać i pobrać aplikację mobilna na swój telefon działający na Androidzie.

AppGallery pozwala na pobrania aplikacji mobilnych na telefon z Androidem

Sklep jest preinstalowany na wszystkich telefonach Huawei i Honor już od marca 2018, więc jeśli macie jeden z nowszych modeli to na 100% powinna znajdować się ona na waszym ekranie startowym. Jednak jeżeli korzystacie ze swojego sprawdzonego i zaprawionego w boju smartfona nieco dłużej, to bez żadnego problemu możecie tę aplikację pobrać i zainstalować bezpośrednio z oficjalnej strony internetowej producenta.

Przyjrzeliśmy się z bliska propozycji Chińskiego giganta.

Testujemy Huawei AppGalery

Po pierwsze - bezpieczeństwo

AppGallery jest bezpiecznym sklepem, któremu nie są obce standardy bezpieczeństwa użytkowników - posiada między innymi certyfikację ISO 270001 i CSA STAR. Same serwery odpowiedzialne za obsługę klientów AppGallery są zlokalizowane na terenie Unii Europejskiej, a dokładnie - w Niemczech. Mając na uwadze to, że sam sklep jest teraz na etapie prężnego rozwoju może on jeszcze dokładniej sprawdzać wszelkie dodawane do niego aplikacje i testować je pod kątem przyjazności, bezpieczeństwa treści i w odpowiednich przypadkach dobrze skategoryzować ze względu na wiek potencjalnych odbiorców.

AppGallery bezpieczeństwo

AppGallery tylko dla nowych smartfonów?

Starsze modele Huawei i Honor, te sprzed czasu politycznego sporu, bez problemu wykorzystują pełen pakiet natywnych aplikacji Google’a - m.in Gmail, Youtube. I będą one bez zmian współpracowały z usługami Google i tzw. bibliotekami Google w innych aplikacjach - pisząc to głównie mam na myśli 2 najczęściej wykorzystywane przeze mnie funkcje (nawet często nadużywane - logowanie do aplikacji przy pomocy konta Google (1 klik i gotowe - uwielbiam to!) i lokalizacji Google (samochód z Android Auto i nie wyobrażam sobie jej nie włączać).

Niestety po wejściu w życie ograniczeń nałożonych na Chińskiego Producenta inżynierowie byli zmuszeni obejść całą sytuację - przygotowali oni własne biblioteki oraz autorski zestaw usług - Huawei Mobile Services (HMS)

“Zaloguj przy pomocy…”

Ekosystem Huawei bazuje na Huawei Mobile Services (AppGallery, Przeglądarka, Chmura Huawei etc.) oraz HMS core (warstwie technologicznej). ID Huawei (składowa Huawei Mobile Services) pozwala na logowanie się do aplikacji. Czyli mamy tutaj odpowiednik logowania przy pomocy innych kont, jednakże na moje konto Huawei jestem zalogowany tylko i wyłącznie na moim telefonie, co pozwala na łatwiejsze zarządzanie swoimi danymi w sieci. Nie mogło zabraknąć też rozwiązań dotyczących nawigacji. Służą aplikacjom żeby ich użytkownicy mogli korzystać z map i lokalizacji w swoich aplikacjach.

Polacy pionierami integracji HMS

Jedną z pierwszych aplikacji, która całkowicie zintegrowała się z HMS, jest uwielbiany przez Polaków Yanosik, który w AppGallery jest dostępny już od lipca 2019. Dzięki udostępnieniu przez Huawei warstwy technologicznej HMS core, twórcy aplikacji dostali możliwość jeszcze lepszej integracji swoich dzieł z urządzeniami Huawei. Dzięki temu już dzisiaj Yanosik sprawdza się bardzo dobrze i wszyscy użytkownicy smartfonów Huawei mogą bez problemu zalogować się do aplikacji przy pomocy ID Huawei, działając z Huawei location, hybrydowo lokalizując urządzenie lepiej dobrać informacje dot. fotoradarów i warunków na drodze.

Następny dołączony system to Push Kit upłynniający przepływ informacji pomiędzy użytkownikami aplikacji, zaś czwartym elementem jest tutaj Huawei In App Purcharse, który pozwala odwdzięczyć się twórcom tak bardzo przydatnej aplikacji (takie kreatywne przeniesienie donacji w środowisko aplikacji mobilnych).

AppGallery Yanosik

Huawei prężnie pracuje nad rozwijaniem środowiska HMS i sukcesywnie do swojej kolekcji dodaje coraz więcej sprawdzonych i bezpiecznych aplikacji. Pełna integracja zajmuje jednak trochę czasu, więc niestety oznacza to, że w nowych (niecertyfikowanych) smartfonach niektóre funkcje mogą nie działać poprawnie do momentu, w którym developer danej aplikacji nie podmieni usług Google na usługi Huawei wewnątrz swojej aplikacji. 

Nawigacja i codzienne użytkowanie App Gallery

Poruszanie się po AppGallery jest niezwykle intuicyjne i dziecinnie proste. Tak jak w przypadku innych sklepów należy wyszukać interesującą nas aplikację i wcisnąć “Pobierz”. To jednak nie wszystko. Jest kilka funkcji, które stawiają AppGallery ponad konkurencją. Pierwszą z nich jest solidne i konsekwentne kategoryzowanie aplikacji. Wszystko jest poukładane, zgrupowane i w logiczny sposób uporządkowane, co znacznie ułatwia poruszanie się po sklepie. Ponadto rankingi nie ograniczają się do zestawienia “top w kategorii”, a mamy tutaj możliwość przeklikiwania się pomiędzy m.in: najczęściej pobierane, najlepiej oceniane, bestsellery, czy najpopularniejsze w ostatnim czasie. 

AppGallery nawigacja

Tych aplikacji, już dawno nie używałeś, może pora je usunąć?

Druga sprawa to sekcja “Menedżer”, w której możemy łatwo zarządzać pamięcią masową swojego urządzenia. Co ciekawe nie ogranicza się to jedynie do zestawienia w stylu - Tych aplikacji, już dawno nie używałeś, może pora je usunąć? - a daje nam jasny wgląd w to czy jakaś apka nie zostawiła po sobie niechcianych śmieci w postaci pakietów instalacyjnych, czy systemowego oczyszczania dysku. To wszystko przekłada się na odzyskanie przeze mnie w 10 min prawie 6 GB wolnej przestrzeni. Ba, nie zatrzymuje się nawet na aplikacjach, a samo sugeruje nam pozbycie się powielonych i dużych plików, czy sugeruje dokładniejszą selekcję zdjęć analizując nasze obrazy i zaznaczając powielone i nieostre (kolejne 2 GB Wolnego).

AppGallery menedżer

Numer trzy (a w serduszku cebulaka #1) - “Prezenty”. Unikalna sekcja w AppGallery oferująca klientom Huawei regularne promocje i bonusy w aplikacjach. Dzisiaj np. jest to kod na 50zł w Traficar (zaraz wykorzystam) i kilka innych ciekawych promocji. Nie lada gratka, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Ponadto w lokalnych aplikacjach bonusy znajdziemy do m.in. Empik GO, Allegro, OLX, Koleo oraz wiele dodatkowych gratisów w popularnych grach - Clash of KingsBullet League. Taka mała rzecz - a cieszy.

AppGallery prezenty

Unikalne aplikacje w AppGallery

Aplikacje dostępne w AppGallery to w większości aplikacje dostępne również w innych sklepach z aplikacjami na Androida. Ma jednak kilka bardzo ciekawych i unikalnych aplikacji - jedną z nich jest aplikacja “StorySign”, która umożliwia przełożenie tekstu pisanego na język migowy. Co wydaje się być sporym krokiem w stronę integracji społeczeństwa z osobami głuchoniemymi (dodatkowo można ją wykorzystać jako apkę do nauki języka migowego - taki protip).

Obecnie na topie (ilość pobrań) są: Aliexpress, Tiktok, Allegro, Yanosik, Ipla i OLX.

AppGallery w praktyce

W moim przypadku AppGallery sprawdza się jako idealne uzupełnienie wiodącego sklepu, jednak dzięki błyskawicznemu rozwojowi HMS i opcjom dotyczącym utrzymania “higieny” urządzenia wierzę, że w niezbyt odległym czasie pozwolę mu w 100% zająć miejsce domyślnie obecnie przeze mnie używanej aplikacji. Podobnego zdania są też miliony ludzi na całym świecie. Świadczy o tym ogromne zainteresowanie sklepem  - 2 miliony aktywnych użytkowników w Polsce i ponad 390 milionów na świecie. Dobrze jest mieć wybór.

Artykuł powstał we współpracy z Huawei

Warto zobaczyć również

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    ophiuchus
    12
    fajna reklama ;) Huawei musi dużo worków piniondzuf zainwestować inaczej kiepsko będzie
    • avatar
      spock2
      4
      No dobra, a inne aplikacje jak Netflix, HBO, notowania giełdowe, gogle maps?
      • avatar
        zeniu
        3
        Mate 30 bez ekosystemu Google wogóle się nie sprzedawały poza Chinami. To pomyślcie co będzie jak Huawei zostanie odcięty od procesorów. Wtedy nawet w Chinach sprzedaż spadnie na łeb na szyję.
        • avatar
          chotnik2
          3
          Zapomnieliście dopisać "artykuł sponsorowany".
          A także o tym, że na tych telefonach nie ma np. YouTube.
          Napewno będzie się świetnie sprzedawał w Europie i USA xD
          • avatar
            Rav-X
            2
            W skrócie Huawei do piachu. Nie będzie za czym tęsknić.
            • avatar
              Bywalec2
              2
              O płatności telefonem w Europie nie ma co myśleć. Więc ten smartfon na razie jest tylko dla dzieciaków.
              • avatar
                Gatts-25
                1
                Do tej pory nie korzystałem z App Gallery bo nie widziałem sensu ale jak zobaczyłem to co pokazaliście , jakie to przejrzyste i poukładane z możliwością wyszukiwania duplikatów to już teraz wersja sklepu od Huawei przebiła to co sobą prezentuje sklep Play.
                Amerykanie za długo uprawiali lenistwo i w końcu może wezmą się do roboty bo jak tego nie zrobią to poczują znaczny odpływ użytkowników od Sklepu Play.
                Przez nawet jak ilość aplikacji pozostawia sporo do życzenia w przypadku App Gallery to jednak ten sklep Huawei lepiej prezentuje się od wersji Google.
                Tutaj można powiedzieć tylko jedno , jeżeli firmy Amerykańskie nie wezmą się do pracy bo Huawei w wersji beta swojego sklepu już pokazuje wyższy poziom od Sklepu Play to co będzie dalej?
                USA mogło to zrobić 5 lat temu gdy Huawei jeszcze się rozwijał i rzucać hasłami jakich od groma w necie.Ludzka wiara i nadzieja nie ma granic dlatego Apple tak dobrze się sprzedaje bo przez wiele lat kraj , z którego pochodzi ta firma wyrobiła sobie renomę "Raju" na Ziemi.
                Kiedyś w końcu muszę wymienić mojego LG G2 i może padnie na Huawei bo z jednym już mam do czynienia.Jak LG G2 dostanie wsparcie jeszcze w Android 11 to pewnie jeszcze nim pobędę a tak niedługo pójdzie niedługo do drugiej klasy szkoły podstawowej.
                • avatar
                  spock2
                  -2
                  • avatar
                    spock2
                    -2