Jaki serwer NAS do domu lub do firmy? TOP 5 Serwery plików NAS

Jaki serwer NAS do domu lub do firmy? TOP 5

opublikowano przez Wojciech Kiełt w dniu 2018-06-20

Jaki serwer NAS wybrać? W TOP polecamy modele do domu i do małej firmy. Znajdziesz tu dobry NAS 2-dyskowy do 1000 zł, wydajny 2-dyskowy NAS, dobry 4-dyskowy NAS do 1500 zł lub wydajny NAS 4-dyskowy.

Aktualny TOP 10 zawiera zarówno serwery plików NAS do użytku domowego i polecane do małej lub średniej firmy. Nie stosujemy tu jednak wyraźnego podziału na produkty do domu i do firmy. Wszystko zależy od potrzeb. Nawet w warunkach domowych, może okazać się przydatny bardzo wydajny NAS czterodyskowy.

Wskazówki jak wybrać NAS do domu lub do firmy, jakie powinien mieć cechy, komu przyda się NAS, znajdziesz w naszym odświeżonym poradniku Jak wybrać serwer NAS.

Wybierając modele do poniższego zestawienia przyjęliśmy też założenie, że skupimy się głównie na serwerach wielodyskowych. Są niewiele droższe, ale bardziej funkcjonalne. Można rozpocząć używanie NAS z jednym dyskiem, a w razie potrzeby, łatwo zwiększymy jego pojemność. Możemy też połączyć dyski w RAID 0, uzyskując przyśpieszenie operacji zapisu i odczytu. Najczęściej jednak NAS powinien pełnić rolę nie tylko miejsca do przechowywania, ale także zapewniać danym ochronę. Uszkodzenie HDD w jednodyskowym NAS może nas pozbawić nawet wszystkich przechowywanych na nim danych. Lustrzana kopia na dwóch dyskach, czyli RAID 1, jest co prawda kosztowna, ale to dobry sposób na uniknięcie utraty danych, jeśli bardzo nam na nich zależy.

Propozycje na optymalny NAS do domu i do małej firmy:

 

Prosty tani NAS na kopie zapasowe

WD My Cloud Home 2 TB

Serwery plików NAS
Ocena benchmark.pl

To nowsza wersja WD My Cloud, który proponowaliśmy w poprzednim zestawieniu. Niestety ani producent, ani żaden ze sklepów, nie podaje szczegółowej specyfikacji, dlatego trudno zorientować się co nowego ma do zaoferowania unowocześniona wersja i dlaczego jest droższa - pomijając wygląd obudowy. Zmiany są natomiast dwie: w nowej wersji powinien znajdować się dwukrotnie szybszy procesor, cztero-rdzeniowy 1.4GHz Realtek RTD1296 (Cortex-A53), oraz 1GB pamięci RAM (czyli cztery razy więcej od starszej wersji). To oznacza, że edycja "Home" będzie o wiele wydajniejsza od poprzedniego WD My Cloud, a więc o wiele bardziej komfortowa w użytkowaniu.
Ten jedno-dyskowy NAS polecamy do tworzenia kopii zapasowych np: z laptopa, tabletu czy smartfona, lub wysyłanie danych do chmury. Dodatkowym atutem WD jest prosta obsługa i łatwe przekształcenie w dysk sieciowy w system chmury domowej.

Najważniejsze cechy:
 • Obsługiwana liczba dysków 1 szt.
 • Maksymalna obsługiwana pojemność dysku 10 TB
 • Porty LAN 1 szt.
 • Tryby RAID pojedynczy wolumen

Dobry niedrogi NAS dwudyskowy do 1000 zł

QNAP TS-231P

Serwery plików NAS
Ocena benchmark.pl

Zaawansowany, niedrogi, dedykowany dla użytkowników małych firm i domowych biur (SOHO).
Wersja z oznaczeniem P to odświeżona edycja serii TS-231. Zyskał  nieco szyby procesor i podwojenie pamięci RAM.
TS-231P to udany kompromis pomiędzy przystępną ceną a możliwościami. Dobrą wydajność zapewniają mu dwurdzeniowy procesor 1.7GHz, 1GB pamięci RAM i dodatkowe 512MB pamięci Flash.
W porównaniu do innych NAS'ów w zbliżonej cenie, np: Synology DS216j, ten model Qnap cechują ponadto aż trzy porty USB 3.0 i dwa porty LAN. Zapewnia to odczyt do 220 MB/s i zapis do 170 MB/s.  Mechanizm szyfrowania i odszyfrowywania ze wspomaganiem sprzętowym, przy 256-bitowym szyfrowaniu AES oferuje szybkość transferu do 170 MB/s.
Urządzenie jest względnie ciche. Głośność chłodzenia przy nieprzeciążonym systemie nie przekracza 19 dB(A).

Najważniejsze cechy:
 • Obsługiwana liczba dysków 2 szt.
 • Porty LAN 2 szt.
 • Tryby RAID pojedynczy wolumen, RAID 0, RAID 1, JBOD
 • Procesor główny (częstotliwość) 1.7 GHz
 • Pamięć RAM 1 GB

Wydajny dwudyskowy NAS do 1500 zł

QNAP TS-251+

Serwery plików NAS
Ocena benchmark.pl

Model z oznaczeniem PLUS jest jeszcze wydajniejszy, ale nie jest to jedynie podkręcony o kilkaset megaherców zegar procesora. Jest tu już czterordzeniowy procesor, Intel Celeron 2GHz (do 2.4GHz w trybie Turbo) i 2GB pamięci RAM. Tak duża moc procesora, a konkretnie o dwa rdzenie więcej niż w TS-251, mogą zapewnić między innymi jeszcze wyższy transfer danych z 256-bitowym szyfrowaniem AES, dochodzący  do 200MB/s. Jest to więc dobra propozycja dla tych, którzy oczekują mocnego zabezpieczenia danych i jednocześnie bardzo szybkiego przesyłania plików.
NAS z tak mocnym procesorem polecany jest także wszystkim, którzy myślą o uruchomieniu wielu maszyn wirtualnych (z systemami Windows lub Linux) bezpośrednio na serwerze przy użyciu Virtualization Station. TS-251+ można również użyć jako komputera PC, a ułatwia to technologia QvPC firmy QNAP.
Od strony funkcjonalnej wyróżnia go dołączony w zestawie pilot, który zapewnia wygodniejsze sterowanie w trybie stacji multimedialnej podłączonej bezpośrednio do telewizora.

Najważniejsze cechy:
 • Obsługiwana liczba dysków 2 szt.
 • Maksymalna obsługiwana pojemność dysku 8 TB
 • Porty LAN 2 szt.
 • Tryby RAID RAID 0, RAID 1
 • Procesor główny (częstotliwość) 2.0 GHz
 • Pamięć RAM 2 GB

Dobry niedrogi NAS na duże archiwa

QNAP TS-328

Serwery plików NAS
Ocena benchmark.pl

QNAP TS-328 to pierwszy w ofercie firmy trzy-dyskowy NAS, dedykowany do stworzenia macierzy RAID5 (dla RAID piątego poziomu potrzeba  właśnie co najmniej trzech dysków). Wypada dodać, że w cztero-dyskowym NAS również można stworzyć RAID5 z trzech dysków, dlatego głównym atutem tego trzy-dyskowego NASa jest względnie atrakcyjna cena. Możemy w ten sposób zaoszczędzić około 400 zł, w porównaniu do modelu 4-dyskowego o podobnych parametrach.
TS-328 oferuje dobra wydajność, jest tu 4-rdzeniowy procesor Realtek RTD1296 1,4GHz i 2GB pamięci DDR4, ale ważniejsze jest, że ma dwa porty LAN. Umożliwią one uzyskanie szybkości odczytu i zapisu do 220MB/s. To oznacza, że powinien dobrze poradzić sobie tam, gdzie będą często zapisywane lub odczytywane duże ilości danych.

Najważniejsze cechy:
 • Obsługiwana liczba dysków 3 szt.
 • Maksymalna obsługiwana pojemność dysku 10 TB
 • Porty LAN 2 szt.
 • Tryby RAID RAID 0, RAID 5, JBOD
 • Procesor główny (częstotliwość) 1.4 GHz
 • Pamięć RAM 2 GB
 • Procesor główny (nazwa) Realtek RTD1296

Dobry czterodyskowy NAS do 1500 zł

Asustor AS3104T

Serwery plików NAS
Ocena benchmark.pl

Niedrogi czterodyskowy NAS w sam raz do stworzenia macierzy na dużą ilość danych, z dobrym zabezpieczeniem przed awarią - np: RAID 5.
W porównaniu do nieco tańszych modeli, np: Synology DS418j, Qnap TS-431 lub Asustor AS1004T, ten model oferuje wydajniejszy procesor i więcej pamięci RAM. Asustor AS3104T wyposażony jest w dwurdzeniowy Celeron N3050 (max. częstotliwość do 2,16GHz) i 2GB pamięci RAM. Za dopłatą około 300zł dostaniemy model AS3204T z cztero-rdzeniowym CPU (i to jedyna różnica pomiędzy tymi modelami).
Trzeba jednak dodać, że AS1004T ma tylko jeden port LAN, więc nie jest wskazany do bardzo intensywnej wymiany dużej ilości danych. Ma za to złącze HDMI, którym możemy podłączyć go bezpośrednio do monitora lub TV, oraz aż trzy porty USB 3.0.

Najważniejsze cechy:
 • Obsługiwana liczba dysków 4 szt.
 • Maksymalna obsługiwana pojemność dysku 12 TB
 • Porty LAN 1 szt.
 • Tryby RAID RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, JBOD, RAID 10
 • Procesor główny (częstotliwość) 1.6 GHz
 • Pamięć RAM 2 GB
 • Procesor główny (nazwa) Intel Celeron N3050

Wydajny czterodyskowy NAS

QNAP TS-451+

Serwery plików NAS
Ocena benchmark.pl

W przedziale do 2500zł jest kilka ciekawych, wydajnych 4-dyskowych NASów np: Asustor AS6204T (Quad Core, 4GB RAM, HDMI). Wybór optymalnego może zależeć od tego, czy potrzebne będą nam takie funkcje jak złącze HDMI, pilot sterowania, ekran LCD na przednim panelu, czy może bardziej zaawansowany i funkcjonalny system. Jeśli mielibyśmy wybierać pomiędzy systemem Qnap QTS 4.3, a ADM 3.1 ASUStora, na obecną chwilę wybór padnie na ten pierwszy. 
QNAP TS-451+ to NAS wyposażony w wydajny, cztero-rdzeniowy procesor intel Celeron J1900 (do 2.4GHz) i 2GB pamięci RAM (z możliwością rozszerzenia do 8GB).
To czterodyskowy NAS o dużej wydajności, z dwoma portami LAN, dużą szybkością odczytu i zapisu danych (220 MB/s), oraz 256-bitowym szyfrowaniem AES FIPS 140-2. Wersja 4-dyskowa oferuje dodatkowe tryby RAID 5, 6 i 10.
Gdzie przyda się taki NAS? Po pierwsze tam, gdzie zależy nam na przechowywaniu dużej ilości danych i bezpieczeństwie - RAID, funkcja szybkiego szyfrowania i deszyfrowania. Większa moc zagwarantuje też wyższy komfort i sprawniejsze działanie, jeśli serwer będzie czynnie służyć jako np: firmowa chmura do pracy z dokumentami. Biorąc pod uwagę, że TS-451+ ma też wbudowany port HDMI i pilot w zestawie, może pełnić rolę pojemnego centrum multimedialnego.

Najważniejsze cechy:
 • Obsługiwana liczba dysków 4 szt.
 • Maksymalna obsługiwana pojemność dysku 8 TB
 • Porty LAN 2 szt.
 • Tryby RAID RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, JBOD
 • Procesor główny (częstotliwość) 2.0 GHz
 • Pamięć RAM 2 GB
 • Procesor główny (nazwa) Intel Celeron J1900

Polecamy: