Na topie

Jak bezpiecznie założyć konto w usłudze Windows Live (Microsoft ID)

Autor:
Jakub Kralka

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Systemy operacyjne Windows 8 Tematyka: Windows 8

Rejestracja w Windows 8 i nie tylko

A A

Wielkie koncerny znane nam dotychczas z pojedyńczych usług typu system operacyjny czy wyszukiwarka, zmieniły się w ostatnich latach w prawdziwe kombajny oferujące setki internetowych (i nie tylko) usług. Na całe szczęście w porę zdecydowano też o ujednoliceniu ich w ramach jednego konta, dzięki czemu nie musimy pamiętać haseł do przeróżnych usług, a na dodatek możliwa jest ich współpraca i wzajemne uzupełnianie. Czymś na kształt takiego właśnie systemu w świecie Microsoftu jest coraz częściej konto Microsoft, do niedawna powszechnie określane mianem konta Windows Live.

Jedno konto założone w ramach usługi Windows Live daje nam dostęp do stale rosnącej palety usług firmy Microsoft, między innymi nowoczesnej poczty Outlook.com, do wykorzystywania narzędzi takich jak SkyDrive, narzędzia pakietu Office działające w chmurze, Kalendarz, współpracę z mobilnymi systemami operacyjnymi Windows, synchronizacja aplikacji czy chociażby usługami skoncentrowanymi wokół konsoli Xbox 360. To także centrum dowodzenia naszymi kontaktami telefonicznymi i innymi danymi z urządzeń mobilnych i stacjonarnych.

W związku z tak bogatą ofertą usług, okoliczności założenia konta Microsoft można napotkać w wielu miejscach internetu i oprogramowania Windows. Oto krótki poradnik jak założyć swoje pierwsze konto Microsoft.

Rejestracja przez internet

Bezpieczne założenie konta w usłudzie Windows Live jest możliwe za pośrednictwem strony internetowej https://signup.live.com. Witryna korzysta z protokołu https, dzięki czemu możemy mieć pewność co do tego, że nasze informacje nie dostaną się w niepowołane ręce podczas przesyłania ich na serwery administratora usługi.

W ramach znajdującego się tam formularza uzupełniamy podstawowe dane osobiste. Mogą być one przydatne dla celów bezpieczeństwa, w przypadku zapomnienia hasła i próby odzyskania go lub różnych innych form zabezpieczenia tożsamości (na przykład próby dostępu osób trzecich).

W trakcie rejestracji możliwa jest rejestracja konta przy użyciu posiadanego już adresu e-mail lub stworzenie zupełnie nowego w adresie @hotmail.com lub @windowslive.com poprzez kliknięcie stosownej opcji pod polem, w którym wpisujemy dane dotyczące posiadanej poczty.

W kwestii hasła pozostawiona zostaje nam spora dowolność, za wyjątkiem typowych dla tego typu systemów ograniczeń. Nie może być ono krótsze niż 8 znaków, a także musi zawierać przynajmniej jedno dodatkowe utrudnienie z grona: duża litera, cyfra, symbol.

Szerokie zabezpieczenia na wypadek utraty danych do konta Microsoft oferują przypomnienie sobie stosownych danych za pośrednictwem telefonu komórkowego, alternatywnego adresu e-mail czy pytania pomagającego. Oczywiście im więcej tych funkcji skonfigurujemy, tym łatwiej będzie odzyskać nam dostęp do konta w przypadku nagłego zaniku pamięci. Warto zdecydować się na jedną z metod, pozostałe są fakultatywne.

Rejestrację potwierdzamy przepisaniem kodu zabezpieczającego, który potwierdza, że jesteśmy człowiekiem, a nie jakąś złośliwą maszyną. Wielkość liter podczas przepisywania kodu na chwilę obecną nie ma znaczenia (być może w przyszłości wprowadzony zostanie inny system uwierzytelniania).

Założone konto należy jeszcze zweryfikować za pośrednictwem podanego e-maila, a w konsekwencji możliwe będzie korzystanie z zarejestrowanego konta Microsoft. Samo w sobie nie stanowi jeszcze wielkiej atrakcji i narzędzia jako takiego, lecz wkrótce dostrzeżecie jego organizacyjne walory dzięki kojarzeniu go z kolejnymi usługami Microsoftu.

Rejestracja w Windows 8

Podczas pierwszego uruchomienia systemu Windows 8 na wszystkich dostępnych urządzeniach zostanie nam przedstawiona możliwość zalogowania się na już istniejące konto Microsoft (stworzone na przykład w ramach powyższego poradnika) lub utworzenie zupełnie nowego. Choć pole rejestracji będzie miało nieco inny wygląd, dostosowany do możliwości interfejsu Windows 8, to jednak procedura rejestracji będzie mniej więcej taka sama jak ta dla wersji webowej, opisana powyżej.

Również w istniejącym systemie możliwe jest utworzenie konta Microsoft poprzez dodanie nowego użytkownika. W tym celu otwieramy nasz profil, a następnie w zakładce "Użytkownicy" korzystamy z opcji "dodaj konto". Dalsza procedura jest taka sama jak powyżej.

Polecamy:
Synchronizacja ustawień systemu Windows 8 10 trików i sztuczek do Windows 8, których możesz nie znać Skróty klawiaturowe w Windows 8
Synchronizacja ustawień systemu Windows 8 10 trików i sztuczek do Windows 8, których możesz nie znać Skróty klawiaturowe w Windows 8

Odsłon: 31740 Skomentuj artykuł
Komentarze

13

Udostępnij
 1. meatinaplasticsack
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2012-12-28 19:35

  Niby takie oczywiste, ale jak się nad tym zastanowić... komuś się może przydać. Na przykład gdyby moja (już nie tak)młoda mama kupiła sobie laptopa z Win8 przez przypadek. ;)

  Skomentuj

  1. COD418
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2012-12-28 22:54

   Ale twoja mama nie jest chyba czytelniczką serwisu, a każdy chyba przeglądąjacy ten serwis zna się na rzeczy. Rejestracja, aż tak trudna nie jest mi się wydaje. Wyczuwam tu artykuł sponsorowany. Rozumiem macie zarobek ale bez przesady.

   Skomentuj

   1. Ladros
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2012-12-29 10:38

    Ale jeśli ktoś w google poszuka takiego hasła, jak założyć konto w windows live, to może akurat znaleźć to. I mama się dowie.

    Skomentuj

   2. meatinaplasticsack
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-12-29 23:39

    No ja też (nie tylko)tutaj czuję sponsoring, ale jednak komuś to się może przydać. Akurat niedawno miałem do czynienia z ludźmi odbierającymi swój pierwszy komputer i dzwoniono do mnie z różnymi, z pozoru głupimi pytaniami.

    @Ladros według mnie trafił w sedno, więc jest też inny interes (oprócz rzekomego sponsoringu) Benchmarka w tego typu artykułach - wypełnić niszę "oczywistości" i pozyskać nowych czytelników. Dla mnie bez różnicy - niech ludzie potrzebujący znajdą przydatną treść, a ja swój rozum mam. :)

    Skomentuj

 2. ramu1
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-12-29 18:32

  Jak zmuszaja zal...

  Skomentuj

 3. COD418
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-12-29 23:13

  Tak myślałem że to napiszesz. Ale wiesz to artykuł raczej kierowany do nas czytelników i takie coś jeszcze na slider dali. Ale dla osób mało znających się to morze pomóc. Dodam jeszcze to, że jak poradziliśmy sobie z rejestracją tutaj to chyba wszędzie sobie poradzimy. :-)

  Skomentuj

   1. COD418
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-12-30 19:10

    Zdanie zaczyna się od wielkiej litery i kończy kropką.

    Skomentuj

 4. kitamo
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-12-30 12:41

  To jeszcze czekam na artykul o przywracaniu systemu.

  Skomentuj

 5. mail_papieza
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-12-31 11:25

  Przypominam:
  Do internetu przeciekł 22-stronnicowy podręcznik, przygotowany przez Microsoft dla organów ścigania. W podręczniku Microsoft opisuje jakie dane dotyczące użytkowników zbiera i wyjaśnia jak łatwo policja może “monitorować” internautów za pomocą serwisów takich jak Hotmail, MSN, Office Live a nawet Xbox Live.
  Więcej:
  http://niebezpiecznik.pl/post/wyciek-co-microsoft-udostepnia-policji/

  Skomentuj

 6. Cyniczny
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-01-01 21:26

  Hehe, to jeszcze niektórzy nie wiedzą, że seria artykułów i poradników Microsoftu na benchmark.pl to po prostu marketing?

  BTW nie widzę w tym nic złego, ale warto byłoby o tym na początku wspomnieć.

  Skomentuj

  1. Maciej Lewczuk
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2013-01-03 18:39

   Kiedyś już pisałem: każdy tekst, nawet na tweeterze czy czymkolwiek, nawet koszulka, czapka, plecak, zegarek, telefon ze znaczkiem firmy można nazwać reklamowaniem produktu. Wspomnienie jego nazwy też. Piszemy o czym chcemy i udostępniamy treść za darmo. Masz do niej pełen dostęp, nie płacąc ani złotówki i nadal masz problem z tym, że znajdziesz tu nie tylko teksty o najnowszych zaawansowanych technologiach ale i treści dotyczące bardziej trywialnych tematów, z którymi jednak wielu użytkowników sobie nie radzi. Po co mają oni kupować podręczniki, czy wyszukiwać zdawkowych informacji pisanych "fachowym" językiem na forach, skoro mogą o tym przeczytać u nas? Domyślam się, dlaczego to napisałeś, ale nie mam ochoty wywoływać zbędnej dyskusji, skoro Ty wiesz lepiej ;) My nadal będziemy robić swoje.

   Skomentuj

   1. drumlin
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2013-01-09 00:57

    rozumiem cię i przepraszam za swoje wypowiedz ale postaw się na miejscu zwykłego kolesia jak jak mam tych kont dziesiątki w sklepach na różnych portach każda gra jaka kupie każe mi jakieś konto zakładać potem mi pocztę spamują do tego nagle ci gra przestaje działać na origin bo cd key jest użyty a dzień wcześniej grałeś albo ci resetuje twoje poziomy huj wie czemu nie wspominając o szukaniu wolnego logina i błędnym kodzie z obrazka no i dlatego na samą myśl o zakładaniu gdzieś konta ludzie są nerwowi do tego jak ma to związek z microsoftem to pogłębia niechęć
    Ale cieszę się że taka informacja jest mam nadzieje że nie ale może kiedyś zostanę zmuszony do założenia tam konta to może się przydać

    Skomentuj

 7. drumlin
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-01-04 23:59

  Komu to potrzebne a tak zapominałem nawet kalendarz jest o szok muszę to mieć maże o tym aby zmarnować swój czas na kolejnym wszystko mającym społecznościowym syfie (to był sarkazm jak by kto nie wiedział)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!