Na topie

Za wcześnie na głosy o śmierci Huawei

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Mobile

Decyzja Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych wobec Huawei może mieć ogromne konsekwencje. Zastanawiając się nad tym spokojnie łatwo dojść do wniosku, że nie tylko dla Huawei.

 • Za wcześnie na głosy o śmierci Huawei | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Nie ma w ostatnich dniach bardziej gorącego tematu niż narastające problemy Huawei. Co dalej z jednym z trzech największych producentów smartfonów? Wątpliwości jest wiele, tym bardziej, że Huawei działa także na innych płaszczyznach, a w takim wypadku trudno funkcjonować bez wsparcia zewnętrznych partnerów biznesowych.

Google vs Huawei, USA vs Chiny

Wszystko zaczęło się od decyzji Google, na mocy której zawieszono współpracę z Huawei, blokując tym samym dostęp do systemu Google Android (wyłączając wydanie AOSP). Wprawdzie ostatecznie jej wykonanie zawieszono na 90 dni, ale nie zmienia to ogólnego obrazu sytuacji. Trzeba bowiem pamiętać, iż cała sprawa nie jest podyktowana złą wolą Google. W tle, nie pierwszy raz, stoi polityka.

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych prowadzi tzw. czarną listę handlową. Obecność na niej wyklucza współpracę z amerykańskimi firmami i zakup ich technologii. Bez zgody rządu, której w tym przypadku nie ma.

Ostatnio wpisano na nią właśnie Huawei i dlatego też Google (a właściwie spółka Alphabet Inc.) zdecydowało się na znane już wszystkim kroki. Skoro jednak mowa o tak wysokim szczeblu to należało spodziewać się, że śladem pójdą inne amerykańskie firmy. Tak też się dzieje, co może wpędzić Huawei w naprawdę duże tarapaty.

Huawei P30 Pro
Ku uciesze jednych i niezadowoleniu innych, naprawdę świetny Huawei P30 Pro może być ostatnim flagowym smartfonem chińskiego producenta z systemem Google Android, a nawet ostatnim w ogóle.

Inne firmy (nie tylko amerykańskie) śladem Google

Mylą się twierdzący, iż Huawei potrzebuje do funkcjonowania w obecnym kształcie jedynie Google. Mowa o firmie działającej na wielu płaszczyznach, a tym samym prowadzącej interesy zakrojone na szeroką skalę. Huawei kupuje sprzęt i oprogramowanie u wielu innych amerykańskich firm, nie jest w stanie z dnia na dzień (a nawet w ciągu kilku miesięcy) uniezależnić się od nich. Wygląda jednak na to, że spełnia się najczarniejszy sen Huawei, ponieważ wątpliwości co do możliwości dalszej współpracy zaczynają mieć również podmioty, po których nie do końca się tego spodziewano.

Do Google szybko dołączył nie tylko Intel, ale również Qualcomm, Xilinx, Western Digital, Panasonic, Broadcom i SD Association. Jeśli dodać do tego, iż Microsoft może odmówić udzielania licencji na Windows 10 widać, że sprawa jest bardzo poważna.

Tym bardziej, że na zwieszenie współpracy z Huawei zdecydowało się już także ARM należące do japońskiego SoftBank, które ma siedzibę w Wielkiej Brytanii. Jak podało w oficjalnym komunikacie powodem jest posiadanie projektów, które „wykorzystują technologię pochodzenia amerykańskiego”. Mało? Japoński oddział Amazonu zawiesił sprzedaż smartfonów Huawei P30, na podobne kroki zaczynają decydować się również operatorzy. Nie tylko w Japonii, ale nawet w Europie.

Problemy Huawei problemami innych

Sugestii odnośnie dalszych losów Huawei jest wiele. Najczarniejszy (chociaż być może nie dla wszystkich) scenariusz zakłada, że firma nie będzie w stanie udźwignąć tak dużych problemów i w konsekwencji będzie musiała zniknąć z rynku. Takie głosy wydają się jednak przedwczesne.

Podchodząc do wszystkiego nieco spokojniej nie da się nie zauważyć, że konieczność rezygnacji z tak znaczącego partnera biznesowego nie musi podobać się wszystkim amerykańskim firmom, które również stracą na braku kontraktów z Huawei. W niejednym przypadku może chodzić o bardzo duże sumy. Poza tym, skoro mowa o polityce to kwestią czasu wydaje się reakcja Chin, które także będą miały kilka pomysłów na „rewanż” - siła robocza, fabryki, minerały niezbędne do produkcji elektroniki. Z tego powodu niewykluczone, że z czasem wszystko przycichnie i skończy się bez (śmiertelnych) ofiar.

Wedle nieoficjalnych doniesień firma, niejako przewidując obecne problemy, zgromadziła spore zapasy podzespołów do przygotowywanych przez siebie urządzeń. Od dawna mówi się, że pracuje nad swoim systemem operacyjnym. Być może nieprzypadkowo już wcześniej opracowała też własny standard kart pamięci. Podwaliny pod dalszą działalność są zatem niezwykle solidne, pozytywnie nastrajać mogą też deklaracje TSMC o niewycofywaniu się ze współpracy. Trudno jednak zakładać, iż Huawei poradzi sobie bez jakichkolwiek amerykańskich technologii (i jak się okazuje być może niektórych rynków zbytu). Kompromis będzie potrzebny.

Kto zyska na problemach Huawei?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się nieco łatwiejsza. Beneficjentów omawianego zamieszania można wskazać już teraz. Już chwilę po ogłoszeniu decyzji Google na giełdach zanotowano zauważalny wzrost cen akcji Samsunga. Ucieszyć mogą się również rodacy Huawei, takie firmy jak Xiaomi i Oppo mogłyby zacząć odgrywać jeszcze większą rolę na rynku smartfonów. Ewentualne zniknięcie Huawei z rynku odbiłoby się jednak również w innych sektorach, chociażby laptopów czy sieci 5G, które powinny się teraz dynamicznie rozwijać. Wiele osób podpisuje się pod tezą, że tego typu działania amerykańskiego rządu mają pomóc... Apple.

Jaki dalszy obrót spraw przewidujecie? Czy zamieszanie wokół Huawei zniechęca Was do tej firmy?

Odsłon: 9326 Skomentuj artykuł
Komentarze

48

Udostępnij
 1. Carius
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2019-05-24 15:14

  Liczę, że hamburgery tylko na tym stracą i tego im szczerze życzę.

  Skomentuj

  1. mariusz_k
   Oceń komentarz:

   -6    

   Opublikowano: 2019-05-24 17:17

   Rozumiem, że wolisz chiński styl życia niż amerykański. Wyzysk człowieka, brak poszanowania dla pracy umysłowej i w d**** ochrona środowiska ;)

   Skomentuj

   1. jacy4
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2019-05-24 18:36

    Wole jak obce państwo nie decyduje za mnie czy mogę coś kupić czy nie tylko dlatego bo to państwo nie potrafi konkurować. Ameryka ostatnio za bardzo sie rozkręca, trzeba ich troche podregulować.

    Skomentuj

    1. HelmuD
     Oceń komentarz:

     -9    

     Opublikowano: 2019-05-24 21:03

     Powiedz kolego, jak Ci USA zabroniło kupowania sprzętu Huawei?

     Skomentuj

     1. stalkerpl
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2019-05-25 21:28

      ty naprawde chyba jesteś ograniczony na umyśle skoro tego nie rozumiesz

      Skomentuj

     2. HelmuD
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2019-05-25 21:48

      Panie "nie ograniczony" na umyśle, potrafisz odpowiedzieć na pytanie? To, że google nie będzie udostępniać swojego oprogramowania Huawei, jak tobie zakazuje (uniemożliwia) kupowania ich sprzętu?

      Skomentuj

    2. Yosar
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2019-05-25 20:45

     Czyli nie wiesz o czym piszesz. W Chinach to twoje państwo decyduje co możesz kupić, a czego nie. Z czego możesz korzystać, a z czego nie.
     Amerykanie mają potwornie wiele wad, a ich korporacje jeszcze więcej. Ale przynajmniej nie wpitalają się do tego jak żyjesz. W Chinach to państwo decyduje co jest dla ciebie dobre, a co nie. Jak masz żyć. Grasz w jakąś grę, a państwo stwierdza, że gra jest szkodliwa i ban. Nie możesz w grę grać. Bo to jeden ostatnio taki przypadek? A to tylko przypadki z naszego podwórka technologicznego.
     Chińczykom to pasuje w większości wygląda, więc mnie nic do tego. Niech się cieszą taką rzeczywistością. Ale u nas ja sobie tego nie życzę, a ty w obronie Huawei możesz to przećwiczyć na sobie taką rzeczywistość. Nie korzystaj z niczego co jest zbanowane w Chinach. Ale nie sądze, żebyś miał na tyle własnego honoru. Mielenie ozorem w internecie nic nie kosztuje.

     Skomentuj

     1. stalkerpl
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2019-05-25 21:33

      kolejny inteligent, czy wy mieszkacie w Chinach czy może w USA, monopolista Google jest pod butem rządu USA tak samo może i Huawei w Chinach ale to np. u nas w Polsce odczujemy tego skutki bo nie ma konkurencji dla Googla czy jesteście to w stanie pojąć!!!! jeżeli wierzycie w tą tzw demokracje, wolność to naprawdę żal mi was

      Skomentuj

     2. HelmuD
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-05-25 22:01

      " bo nie ma konkurencji dla Googla czy jesteście to w stanie pojąć!!!! jeżeli wierzycie w tą tzw demokracje, wolność to naprawdę żal mi was" - przecież w artykule masz napisane:" Od dawna mówi się, że pracuje nad swoim systemem operacyjnym. Być może nieprzypadkowo już wcześniej opracowała też własny standard kart pamięci. Podwaliny pod dalszą działalność są zatem niezwykle solidne,..." - nikt ci nie zabrania kupowania ich sprzętu.
      A ty w co wierzysz - w Chiński komunizm?

      Skomentuj

     3. Kuciem
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-05-26 13:43

      Przeciez klienci sami zabijaja konkurencje wybierajac twardo tylko androida lub iosa. Kazdy inny system (czyli konkurencja) upadala powoli lub bardzo szybko. Wlasnie dzieki takim osobom jak ty, ktore tylko po taniosci chca wszystko.
      A jezeli ci pasuje pelny wyzysk czlowieka i do tego kontrola to bardzo prosze jedz sobie do chin.
      Podstawowa roznica miedzy USA a Chinami jest taka, ze jak NSA chcialo od apple dane, to apple pokazal im srodkowy palec, polecial do sadu i wygral. Jak rzad chinski bedzie chcial od huaweia dane, to za kazda godzine zwloki 10 chinczykow bedzie scinanych az w koncu po paru minuch wszystko trafi do rzadu. Jak wolisz scenariusz chinski... to nie pogadamy sobie za dlugo.
      Nie wspieram chinskich firm, chinskiego stylu zycia, chinskiego wyzysku, chinskich niskich cen, chinskiego sterowania wszystkim przez wladze.

      Skomentuj

   2. Aranda
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-05-24 23:03

    USA i ochrona środowiska... Buahahaha... To jak tak im zależy na środowisku to dlaczego w 2017 wycofali się z pakietu klimatycznego? Razem z Syrią i Nikaraguą. Tylko te 3 państwa. Tutaj mały cyta: " Wymaga to zredukowania globalnej emisji gazów cieplarnianych, w której udział USA wynosi według porozumienia paryskiego 17,89 proc. Wyprzedzają je pod tym względem tylko Chiny z udziałem 20,09 proc." Nawet procentowo widać że że USA ze swoimi 300 milionami obywateli są większym trucicielem. Brak poszanowania dla pracy umysłowej? USA ma brak poszanowania dla ludzi których zabija milionami w wielu konfliktach. Widzisz różnicę? Apple samej Nokii ukradło 10 patentów. Była sprawa w sądzie w 2009 roku. Szpiegostwo przemysłowe dotyczy wszystkich na tym świecie. No może poza Polakami bo ci raczej nie wiedzieliby co zrobić z tą technologią.

    Skomentuj

    1. HelmuD
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2019-05-25 01:51

     "USA ma brak poszanowania dla ludzi których zabija milionami w wielu konfliktach." Parafrazując " Klawiatura wszystko przyjmie". W jakim kiedykolwiek konflikcie Amerykanie zabili miliony? Lekcja historii: gdyby nie ci znienawidzeni (przez ciebie) Amerykanie to dzisiaj byś po niemiecku mówił(2 wojny światowe), albo by cię w ogóle na świecie nie było.

     Skomentuj

     1. mjakub722
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-05-25 09:36

      To raczej tobie przydała by się lekcja historii, amerykanie od lat robią szambo, głównie na bliskim wschodzi i śmiało można powiedzieć że liczba ich ofiar liczona jest w mln. Nawet obecnie, razem z żydami, robią zakusy na Iran, ale tego nie dowiesz się z produkcji Hollywood. Dowiesz się za to że Iran szkoli terrorystów, produkuje broń atomową i atakuje "biedny" izrael. Co do mówienia po niemiecku, to mało brakowało a byśmy po rusku mówili, więc wcale II WŚ tak dobrze się dla nas nie skończyła. Amerykanie "pomagają "tam gdzie im to się opłaca, to nie jest wcale taki dobry wujek, nawet dla swoich sojuszników(ustawa 447). Mam nadzieję że Huawei sobie poradzi.

      Skomentuj

     2. Aranda
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-05-25 10:56

      W Iraku zabili ok. 1 mln ludzi. W Wietnamie zabili ok. 2 mln ludzi. CZegoś jeszcze nie rozumiesz? Te liczby możesz zweryfikować w źródłach. Tak ze dokształć się propagandzisto.

      Skomentuj

     3. Aranda
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2019-05-25 11:05

      Oczywiście powyższe liczby to mowa o ludności TYLKO i WYŁĄCZNIE cywilnej.

      Skomentuj

     4. HelmuD
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-05-25 13:36

      Teksty jak "propagandzisto" to sobie wsadź. Podaj źródła gdzie takie liczby są które podajesz. Pomogę ci - w Wietnamie zginęło 2 miliony cywilów w wyniku działań wojennych. Co oznacza, że ci cywile zginęli przez wszystkie zaangażowane strony (Wietnam Północny/Południowy, Chiny, KRLD, ZSRR i USA) a nie jak kłamiesz, że Amerykanie "W Wietnamie zabili ok. 2 mln ludzi".
      Jeśli chodzi o Irak - z Wikipedii : "Według różnych szacunków podczas stabilizacji Iraku zginęło od ponad 155 tys.[9] do ok. 1456 tys. ludzi[10].

      Według Iraqbodycount.org większość cywilów padła ofiarą ataków terrorystycznych przeprowadzonych przez iracki „ruch oporu”. Głównie w wyniku ataków na silnie zaludnione miejsca (np. bazary), dokonywanych za pomocą granatników, moździerzy lub ataków bombowych. Rocznie ginęło w ten sposób od 800-1000 osób. W wyniku działań wojsk amerykańskich ginęło ok. 20-30 osób rocznie, rządowych wojsk irackich – 100-200 osób "

      Skomentuj

     5. Kuciem
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-05-26 13:48

      To chyba nie wiesz co sie dzieje w chinach, na ich wlasnym podworku...

      Skomentuj

     6. DrMjut
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-06-06 15:56

      Kuciem a ty wiesz? wyślij nam fotki z tego podwórka.

      Skomentuj

 2. darioxsata
  Oceń komentarz:

  -5    

  Opublikowano: 2019-05-24 15:35

  Niszcz czerwona zaraze wszedzie gdzie sie tylko da! Oby to byl poczatek konca czerwonych komuchow ktorzy ostatnio za bardzo sie rosplemili!

  Skomentuj

 3. owatanka
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-05-24 15:42

  Napisaliscie juz ile straci huawei ale nie napisaliscie ze juz amerykanskie firmy szacuja straty na 11 miliardow dolarow.

  Google rezygnuje z partnera biznesowego a wiec traci klienta na licencje androida.

  Udzialy w rynku brandowanych smartfonow na swiecie:
  Europa: Samsung – 31 % , Huawei 22 % , Apple – 19 % , Xiaomi – 4 % , Alcatel – 2 %
  Azja: Oppo – 16 % , Huawei – 15 % , Vivo – 15 % , Samsung 10 %
  USA + Kanada: Apple – 39 % , Samsung – 26 % , LG – 17 % , Lenovo – 8 %
  Poludniowa ameryka: Samsung – 37 % , Lenovo – 15 % , Huawei 13 % , LG 6 % , Apple – 4 %
  Afryka i Panstwa arabskie: Samsunga – 25 % , Huawei – 11 % , Tecno – 9 % , iTel – 7 % , Apple – 5%

  Straci tez microsoft bo nie sprzeda licencji , straci transport , straca dostawcy czesci dla huawei czyli firmy usa to nie jest tak ze straci tylko huawei , to duza firma i produkuje wiele roznych urzadzen takze na chinski rynek gdzie rynek usa to 360? milionow ludzi a chiny to jzu 1.4 miliarda podobnie indie gdzie huawei calkiem niesle sobie poczyna.
  Huawei nie upadnie ale mali dostawcy uzaleznieni od huawei padna w ciagu 3-4 miesiecy.

  Skomentuj

  1. Mateusz Sołtysiak
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-05-24 17:12

   Google i Microsoft pozornie stracą, bo nie sprzedadzą softu Huaweiowi, ale sprzedadzą innym. Jak użytkownik nie będzie mógł kupić Huaweia z Androidem to kupi z Androidem inny sprzęt.

   Skomentuj

  2. Aranda
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-05-24 23:07

   Skończy się jak z sankcjami na Rosję i sztucznym zaniżaniem cen ropy żeby dokopać ruskim. Okazało się że najwięcej po tym wszystkim stracili Statoil i Shell.

   Skomentuj

  3. Kuciem
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-05-26 13:50

   przeciez to jest sciema. popyt na urzadzenia przeciez nagle sie nie zmniejszy o % udzilu w rynku danej firmy... po prostu zamowienia wzrosna od innych. Nikt na niczym nie straci.

   Skomentuj

   1. owatanka
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-27 16:27

    Popyt sie nie zmniejszy owszem ale firmy dostarczajace glownie czesci dla huawei pojda z torbami bo ciezko sie wcisnac w rynek podzespolow , gdyby bylo latwo to huawei nie mial by problemu a tak zagwozdka.

    Skomentuj

 4. Marek2704
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-05-24 15:43

  Apple raczej straci niż zyska - w Chinach już powoli rozkręca się nagonka na amerykańskie produkty i wymiana "japcoków" na telefony Huawei zaczyna być modna. Śliniącym się z tego powodu antyfanom Apple od razu wyjaśniam, że dzieje się tak nie z powodu złej jakości produktów lub ich wysokiej ceny :P ;)

  Skomentuj

 5. HelmuD
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2019-05-24 18:20

  Rozumiem ludzi którzy się oburzają na ostatnie działania rządu USA. Mogli kupić bardzo dobry sprzęt za o wiele mniejsze pieniądze niż innych (prawdziwie wolnorynkowych) marek. Sprzęt mógł być tańszy dzięki wyzyskowi (własnych obywateli) i kradzieży technologi, mieli to gdzieś, że te " taniusie śliczne zabawki" ich szpiegują (na rzecz komunistycznego rządu).
  Raczej to czarno widzę dla Huawei, nawet pomimo to , że napisaliście : " Od dawna mówi się, że pracuje nad swoim systemem operacyjnym. "- no tak, tylko to nie tylko system ale i całe środowisko producentów, które (ewentualnie) by chciało tworzyć oprogramowanie. A już tak całkowicie na poważnie - kto z was chciałby kupić telefon z " CHIŃSKIM SYSTEMEM OPERACYJNYM"?

  Skomentuj

  1. ncc1701
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2019-05-24 21:44

   O ile mi wiadomo, to nie znaleziono nigdzie kodu szpiegujacego w urzadzeniach Huawei? Znaczy sie - nie udowodniono czarno na bialym, ze telefony Huaweui szpieguja w ogole, a dla rzadu chinskiego w szczegolnosci...

   Bo ze szpieguja dla Google, jak wszystko co z Androidem, to przeciez zadna nowosc...

   Skomentuj

   1. HelmuD
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2019-05-24 21:59

    Szpiegowanie Huawei to nie jest nowy temat. Jeśli znasz angielski tu Ci podaje link do wydarzeń z przełomu 2011/12 we Włoszech które dotyczą systemu telefonii. https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-04-30/vodafone-found-hidden-backdoors-in-huawei-equipment

    Skomentuj

   2. HelmuD
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2019-05-24 22:03

    " a dla rzadu chinskiego w szczegolnosci..." , a dla kogo innego mieli by szpiegowć...? Przypominam w CHINACH JEST KOMUNA.

    Skomentuj

   3. Piotr1969
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-05-25 23:43

    Szpiegują :) przecież wszyscy to wiedzą :)
    bo mają zainstalowanego google :) a ten szpieguje cały czas :)

    Skomentuj

   4. Kuciem
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-05-26 13:55

    Ale to przeciez nie trzeba udowadniac...
    Roznica jest podstawowa: Jak w chinach rzad powie ze huawei ma przekazac dane to w trybie natychmiastowym dane sa przekazywane, a za kazda minute zwolki 10 chinczykow do egzekucji. W Stanach apple pokazalo juz srodkowy palec i nikt im nic nie moze zrobic.

    Skomentuj

 6. piccardo
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-05-24 18:29

  Czekam aż Chiny zakręcą kranik i jułesej gówno wyprodukuje jako że Chiny mają ponad 90% minerałów ŚWIATOWYCH.

  Skomentuj

  1. HelmuD
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-05-24 20:54

   Piszesz kolego nieprawdę pisząc " Chiny mają ponad 90% minerałów ŚWIATOWYCH." - Chiny kontrolują ponad 90% rynku rzadkich minerałów - co wcale nie oznacza , że mają te źródła na swoim terytorium. To oznacza, że mają procentowo największy udział w obrocie tymi minerałami.
   Następnym razem za nim coś napiszesz zapoznaj się dokładniej z tematem.

   Skomentuj

   1. scoobydoo19911
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-05-25 07:11

    Jak już mamy być precyzyjni są to metale ziem rzadkich albo inaczej rare earth elements czyli grupa metali bez których elektronika nie istnieje w znanej nam postaci.

    Skomentuj

  2. Piotr1969
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-05-25 23:46

   Zrobią lepszy numer :)
   podpiszą umowę z Iranem na pomoc w Irańskim programie atomowym :)

   od razu chamerykocy się obudzą :)

   Skomentuj

 7. anemusek
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2019-05-24 19:50

  Ciekawy jest inny aspekt sprawy. Amerykańskie firmy zapewne stracą zaufanie firm nie tylko z Chin ale i z innych aspirujących do miana mocarstw regionów jak Indie i Europa, a nawet Brazylia. To może być ogromnym impulsem do szukania alternatyw choćby na rynku systemów operacyjnych, usług czy architektur procesorów. Może to oznaczać w dłuższej perspektywie poważne problemy dla Google, Microsoftu czy Intela. Utrata rynków i hegemonii może sprawić, że nie tylko amerykańskie firmy stracą ale Trump wystrzelał magazynek i USA w przyszłości nie bedą miały już form nacisku na resztę świata.

  Skomentuj

 8. pawluto
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-05-24 20:30

  Tablet Haawei o podobnych parametrach co ipad kosztuje o połowę mniej...
  Dla mnie to apple może całkowicie upaść ...wisi mi ta firma kalafiorem... firma dla frajerów...

  Skomentuj

  1. HelmuD
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2019-05-24 20:42

   Ha i tu jest idealny przykład do mojego wcześniejszego komentarza ;)

   Skomentuj

  2. Kuciem
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-05-26 13:58

   idz byc biedny do chin, zobaczymy czy jak bardzo bedziesz tam szczesliwy.

   Skomentuj

 9. Aranda
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-05-24 22:56

  Nie dramatyzowałbym. Chiny nie pozwolą sobie zrobić krzywdy. A Amerykanie strzelą sobie tylko w kolano. Kiedy same Chiny zamkną np dla nich rynek do sprzedaży appla. Rynek ten to 1,3 mld ludzi. Niech zamkną im rynek sprzedaży pewnych marek samochodów. Pójdą z torbami.
  A takie google straci najwięcej. Bo w tym momencie okazuje się być firmą niewiarygodną w oczach odbiorców. Okazuje się że Google może ci obiecywać Bóg wie co ale i tak sterują nimi politycy i wykorzystują firmę w walce politycznej. Przeciętny człowiek (jak ja np. ) ma gdzieś te ich wojenki. Ważne jest zaufanie do kogoś kto obiecuje ci wsparcie, aktualizacje, zarządza twoimi danymi , zbiera na twój temat informacje... Dziś robią to a jutro zrobią co innego... Bo im władza kazała. Z dala od takich firm. Jezeli będzie tylko okazja to chętnie się przesiądę na coś nie amerykańskiego.

  Skomentuj

  1. Kuciem
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-05-26 14:04

   No widzisz... a jak mam telefon Nokii i jakos obiecane googlowe aktualizacje mam.
   Przykro mi, ze jestes "przecietnym czlowiekiem" i wypowiadasz sie na tematy o ktorych nie masz najmniejszego pojecia, totalnie przekrecajac historie.
   Ciekawi mnie tylko jak funkcjonuje twoja logika, z ktorej wyszlo, ze to google stracilo zaufanie. To mniej wiecej tak jakbys powiedzial, ze po zamknieciu mordercy (ban na zycie w spoleczenstwie) to sad traci zaufanie ludnosci. Bardzo mnie interesuje jak ci to wyszlo.

   Skomentuj

 10. kabanosek
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-25 00:08

  Chiny blokują dopływ iPhonów do krajów sojuszniczych USA i największa marka amerykańska spółka po apple upada niczym jabłko na ziemie .

  Skomentuj

 11. mesjan
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-25 00:57

  Jeśli masz własne świnki kurki i krówki oraz ogród pełny warzyw to można się kłócić z sąsiadami, ale jeśli rynek jest uzależniony od Chin to trzeba to przemyśleć. Popatrzymy i zobaczymy jak to się odbije gospodarczo i kogo to zaboli bardziej.

  Skomentuj

 12. Eternal1
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-25 08:18

  "Za wcześnie na głosy o śmierci Huawei"

  Właśnie o tym mówicie przecież. Ehh...

  Skomentuj

 13. deLillah
  Oceń komentarz:

  -12    

  Opublikowano: 2019-05-25 17:34

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  "Bez zgody rządku, której w tym przypadku nie ma." - Ctr+C - Ctr+V nie zadziałało poprawnie?
  "Inne firmy (nie tylko amerykańskie) śladem Google" - podążają? - automat do agregacji tekstu coś dokleił/pominął?
  Dalej już się mi odechciało czytać.
  Funkcja zgłaszania błędów się by przydała.

  Skomentuj

 14. Yosar
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2019-05-25 21:28

  Problem w wojnie handlowej USA - Chiny polega na tym, że Chiny już dawno zamkneły swój rynek dla towarów amerykańskich (i nie tylko). Dla tych przysłowiowych samochodów też. Łamanie przez chiński rząd regulacji WTO (których się zobowiązały dotrzymywać) jest tak nagminne, że chyba papier toaletowy ma większość użyteczność. Także Chiny się w zasadzie wystrzelały ze swoich pocisków. A co gorsza wojować za chwilę będą z całym światem, jeśli już japońskie i angielskie firmy się w to też włączyły.
  Ale nawet gdyby przyszło im tylko z USA wojować to stoją z góry na straconej pozycji de facto. Znaleźc tanią siłe roboczą można wszędzie, fakt będzie to mnóstwo kosztować dodatkowo i aktualnie wszystkie amerykańskie i nie tylko korporacje chcą tego uniknąć, ale jak nie bedzie wyboru to to zrobią. Ale to tylko łudzenie siebie, że siłą roboczą można cokolwiek wygrać. Zaraz obok leżą Indie których liczba ludności jest porównywalna z chińską.
  Chinom udał się ogromny skok rozwojowy, ale jeśli komuś się wydaje że to jest poziom USA, to teraz ma dowód na to, że nie. Jedna decyzja Google czyni smartfony Huawei praktycznie bezwartościowymi. Chiny żadną decyzją swojej firmy nie są w stanie uzyskać takich skutków, żeby zaszkodzić w ten sposób Google, Apple, Intel czy Microsoft. To właśnie wyznacza ich poziom technologiczny w stosunku do USA, Japonii czy nawet Europy. Zamkną swój rynek? Trudno będą straty, cena akcji spadnie, ale istnieniu żadnego z tych gigantów to nie zagrozi. Istniały zanim Chiny się w ogóle otworzyły i będą istniały jak się zamkną. Przestaną sprzedawać metale ziem rzadkich USA, Japonii czy Europie? To komu je będą sprzedawać? Ugandzie? Na tej samej zasadzie kiedyś się niektórym wydawało, że Arabowie przestaną sprzedawać ropę do USA i to wykończy USA. W latach 70-tych rzeczywiście skończyło się lekkim kryzysem i cena benzyny w Stanach skoczyła, ale od tego czasu amerykańska gospodarka tak zdywersyfikowała swoje dostawy i zapasy, że można im nafukać dzisiaj.

  PS Oczywiście że cała ta zawierucha ma guzik wspólnego z jakimś tam szpiegowaniem przez Huawei. To jest po prostu wojna handlowa na całego. Taka nowa era. Ale i tak lepiej, że posłali na nie korporacje, a nie ludzi. W pierwszej połowie XX wieku takie konflikty skończyły się dwoma wojnami światowymi. Można więc uznać, że jesteśmy teraz ciut bardziej cywilizowani jako ludzie. Ale przesady, tylko ciut.

  Skomentuj

 15. Adrian Waleczny
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2019-05-26 09:07

  Mamo, mamo, a oni szpiegujom, jak żyć, jak żyć?

  Skomentuj

 16. kosiarz007
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-26 20:39

  W tej nowej wersji strony nie mogę wczytać komentarzy, albo wczyta się tylko mała część.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!