• benchmark.pl
  • '300' na HD DVD demonstruje różnice względem Blu-ray

'300' na HD DVD demonstruje różnice względem Blu-ray

przeczytasz w 0 min.

W ostatnim tygodniu na rynku wideo pojawiła się pozycja, która doskonale obrazuje różnice pomiędzy standardami HD DVD i Blu-ray Disc. Film „300”, który od ostatniego wtorku możemy oglądać na domowych zestawach high-definition, trafił na półki w dwóch różnych wersjach.

Prawami do „300” dysponuje Warner Home Video - jeden z wydawców, którzy zdecydowali się nie brać udziału w wojnie standardów i wspierają oba rodzaje płyt. Mimo to, wersja HD DVD została wzbogacona o kilka dodatków, których nie znajdziemy w wydaniu Blu-ray.


Jedną z dostępnych wyłącznie na płycie HD DVD ciekawostek jest tryb nazwany przez amerykańskiego wydawcę „Bluescreen Picture-in-Picture Version”. Pozwala on na bieżąco porównywać oryginalne ujęcia z efektem końcowym. Jako że film „300” został prawie w całości nakręcony z użyciem techniki blue-screen w specjalnie do tego celu przekształconym kanadyjskim magazynie, sceny nakręcone na planie w niewielkim tylko stopniu przypominają to, co widzimy na ekranie. Dzięki specjalnemu włączanemu z pilota okienku 'brazu w obrazie', widzowie mogą porównywać oryginalny materiał z równolegle odtwarzanym filmem. Co więcej, do przygotowanej na potrzeby płytki wersji blue-screen dołączony jest nagrany specjalnie na tę okazję komentarz Zacka Snydera, reżysera „300”.

Warto jednak zauważyć, że chociaż w wydaniu Blu-ray brakuje wspomnianej funkcji, niesprawiedliwie byłoby oskarżać firmę Warner Home Video o faworyzowanie formatu HD DVD. Obecne specyfikacje odtwarzaczy Blu-ray zwyczajnie nie wymagają jeszcze obsługi obrazu w obrazie.


Zgodnie z zarządzeniem Blu-ray Disc Association, dopiero czytniki wyprodukowane po 31 października 2007 będą musiały obsługiwać język programowania
BD Java. Jest to zaprojektowana z myślą o BRD wersją Javy, która będzie wykorzystywana głównie właśnie do odtwarzania obrazu w obrazie, a co za tym idzie - komentarzy do filmów i innych podobnych dodatków.


HDi - odpowiednik BD Javy w standardzie HD DVD - jest już od dawna uniwersalnie rozpoznawany przez odtwarzacze. W odróżnieniu od konkurencyjnego rozwiązania, język HDi oparty jest o XML Microsoftu.

Kolejną cechą, która odróżnia odtwarzacze HD DVD od Blu-ray, jest wymagana zdolność tych pierwszych do łączenia się z Internetem. To z kolei przekłada się na dostępność dodatków związanych z filmem. Najnowsze, instalowane przez Sieć wersje oprogramowania firmowego do odtwarzaczy HD DVD pozwalają posiadaczom określonych filmów korzystać ze specjalnych internetowych materiałów.

W przypadku „300” widzowie, którzy wybiorą wersję HD DVD, będą mogli kupić przez Internet nawiązujące do filmu tapety i dzwonki do telefonów komórkowych.

Co ciekawe, „300” nie jest pierwszą wydaną w high-definition pozycją Warner Home Video, gdzie wersje Blu-ray i HD DVD różnią się. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku filmu „Krwawy Diament”. Ukazał się on najpierw na Blu-ray. Wersja HD DVD przyszła wiele tygodni później, ale już z komentarzem wykrzystującym technikę obrazu w obrazie.

Istnieją też filmy - dostępne w standardzie HD DVD - których studio Warner Home Video w ogóle nie wydało jeszcze na płytach Blu-ray. Prawdopodobnie ukażą się one, kiedy obowiązkowa stanie się obsługa BD Javy przez odtwarzacze. Wśród niewydanych filmów znajdują się między innymi „Batman - Początek”, „V jak Vendetta” i cała trylogia „Matrix”.

Chociaż „300” w wersji Blu-ray wydaje się nie mieć absolutnie nic do zaoferowania w porównaniu z wydaniem HD DVD, to jednak na niebieskich płytkach znajduje się jedna niespodzianka - nieskompresowany dźwięk w formacie Linear PCM 5.1. Wyłączność na tę audiofilską opcję dźwiękową Blu-ray Disc zawdzięcza zapewne swoim dodatkowym 20 gigabajtom pojemności. Obraz - zapisany w standardzie VC-1 - jest identyczny w obu wydaniach.

„Wersja '300' na HD DVD jest niezaprzeczalnie lepsza, a to za sprawą takich możliwości, jak oglądanie oryginalnych ujęć w trybie obraz w obrazie, dostęp do dodatków przez Sieć, i jeszcze wielu innych” - uważa Wesley Novack, analityk rynku optycznych nośników danych. „Jedyne, czym może się pochwalić wersja Blu-ray Disc, to ścieżka dźwiękowa w formacie PCM, która jest prawie identyczna jakościowo z dźwiękiem TrueHD, jaki znajdziemy w wydaniu HD DVD”.

Dla posiadaczy odtwarzaczy Blu-ray Disc, którzy też chcieliby nacieszyć się opcją obrazu w obrazie, jedyną szansą byłoby ewentualne drugie wydanie „300” - już po implementacji BD Javy. Magazyn „Home Media Magazine” podaje, że Deborah Snyder, producent filmu i żona reżysera Jacka Snydera stwierdziła podczas dyskusji na konwencie Comic-Con International, iż obsługa tej funkcji w formacie Blu-ray nie jest jeszcze gotowa. Dodała też: „Myślę, że za jakiś czas pojawi się nowa edycja specjalna na Blu-ray”.
Według innego reportażu z konwentu Deborah Snyder zapowiedziała ponoć, iż późniejsze wydanie będzie zawierało nie tylko oryginalne nagrania, ale też zdjęcia scenorysu i szkiców powstałych przy tworzeniu filmu. Serwis Digital Bits podaje jednak, że obecni przedstawiciele firmy Warner wyraźnie zdziwili się i zdenerwowali, kiedy te rewelacje padły z ust pani producent. Warner Home Video do dziś nie wydało oświadczenia, z którego wynikałoby, czy można się spodziewać nowego, zawierającego kolejne dodatki wydania „300” w formacie Blu-ray.


Interesujące jest też to, że dla posiadaczy odtwarzaczy obu standardów wybór nie ograniczy się wyłącznie do porównania list dodatków na obwolutach. Ku ogólnemu zaskoczeniu, wersja Blu-ray trafiła na półki z ceną o kilka dolarów niższą od wydania HD DVD, a żeby było ciekawiej - wcale nie dlatego, że jest uboższa.
Novack tłumaczy to tak: „To nie dodatki znajdujące się wyłącznie na płytach HD DVD spowodowały różnicę w sugerowanej cenie pomiędzy wydaniami. Rzeczywistem powodem jest fakt, iż wersja HD DVD w rzeczywistości jest wydaniem dwuformatowym, gdzie na wierzchniej stronie płytki znajduje się film kompatybilny ze zwyczajnymi odtwarzaczami DVD. Zważywszy na plotki, jakoby Warner nosił się z zamiarem wypuszczenia za jakiś czas na rynek jeszcze jednego wydania '300', tym razem zawierającego wszystkie interaktywne dodatki, obecnie polecałbym zakup wersji HD DVD”.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login