• benchmark.pl
  • '300' na HD DVD demonstruje różnice względem Blu-ray

'300' na HD DVD demonstruje różnice względem Blu-ray

przeczytasz w 0 min.

W ostatnim tygodniu na rynku wideo pojawiła się pozycja, która doskonale obrazuje różnice pomiędzy standardami HD DVD i Blu-ray Disc. Film „300”, który od ostatniego wtorku możemy oglądać na domowych zestawach high-definition, trafił na półki w dwóch różnych wersjach.

Prawami do „300” dysponuje Warner Home Video - jeden z wydawców, którzy zdecydowali się nie brać udziału w wojnie standardów i wspierają oba rodzaje płyt. Mimo to, wersja HD DVD została wzbogacona o kilka dodatków, których nie znajdziemy w wydaniu Blu-ray.

Jedną z dostępnych wyłącznie na płycie HD DVD ciekawostek jest tryb nazwany przez amerykańskiego wydawcę „Bluescreen Picture-in-Picture Version”. Pozwala on na bieżąco porównywać oryginalne ujęcia z efektem końcowym. Jako że film „300” został prawie w całości nakręcony z użyciem techniki blue-screen w specjalnie do tego celu przekształconym kanadyjskim magazynie, sceny nakręcone na planie w niewielkim tylko stopniu przypominają to, co widzimy na ekranie. Dzięki specjalnemu włączanemu z pilota okienku 'brazu w obrazie', widzowie mogą porównywać oryginalny materiał z równolegle odtwarzanym filmem. Co więcej, do przygotowanej na potrzeby płytki wersji blue-screen dołączony jest nagrany specjalnie na tę okazję komentarz Zacka Snydera, reżysera „300”.

Warto jednak zauważyć, że chociaż w wydaniu Blu-ray brakuje wspomnianej funkcji, niesprawiedliwie byłoby oskarżać firmę Warner Home Video o faworyzowanie formatu HD DVD. Obecne specyfikacje odtwarzaczy Blu-ray zwyczajnie nie wymagają jeszcze obsługi obrazu w obrazie.

Zgodnie z zarządzeniem Blu-ray Disc Association, dopiero czytniki wyprodukowane po 31 października 2007 będą musiały obsługiwać język programowania BD Java. Jest to zaprojektowana z myślą o BRD wersją Javy, która będzie wykorzystywana głównie właśnie do odtwarzania obrazu w obrazie, a co za tym idzie - komentarzy do filmów i innych podobnych dodatków.

HDi - odpowiednik BD Javy w standardzie HD DVD - jest już od dawna uniwersalnie rozpoznawany przez odtwarzacze. W odróżnieniu od konkurencyjnego rozwiązania, język HDi oparty jest o XML Microsoftu.

Kolejną cechą, która odróżnia odtwarzacze HD DVD od Blu-ray, jest wymagana zdolność tych pierwszych do łączenia się z Internetem. To z kolei przekłada się na dostępność dodatków związanych z filmem. Najnowsze, instalowane przez Sieć wersje oprogramowania firmowego do odtwarzaczy HD DVD pozwalają posiadaczom określonych filmów korzystać ze specjalnych internetowych materiałów.
W przypadku „300” widzowie, którzy wybiorą wersję HD DVD, będą mogli kupić przez Internet nawiązujące do filmu tapety i dzwonki do telefonów komórkowych.

Co ciekawe, „300” nie jest pierwszą wydaną w high-definition pozycją Warner Home Video, gdzie wersje Blu-ray i HD DVD różnią się. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku filmu „Krwawy Diament”. Ukazał się on najpierw na Blu-ray. Wersja HD DVD przyszła wiele tygodni później, ale już z komentarzem wykrzystującym technikę obrazu w obrazie.
Istnieją też filmy - dostępne w standardzie HD DVD - których studio Warner Home Video w ogóle nie wydało jeszcze na płytach Blu-ray. Prawdopodobnie ukażą się one, kiedy obowiązkowa stanie się obsługa BD Javy przez odtwarzacze. Wśród niewydanych filmów znajdują się między innymi „Batman - Początek”, „V jak Vendetta” i cała trylogia „Matrix”.

Chociaż „300” w wersji Blu-ray wydaje się nie mieć absolutnie nic do zaoferowania w porównaniu z wydaniem HD DVD, to jednak na niebieskich płytkach znajduje się jedna niespodzianka - nieskompresowany dźwięk w formacie Linear PCM 5.1. Wyłączność na tę audiofilską opcję dźwiękową Blu-ray Disc zawdzięcza zapewne swoim dodatkowym 20 gigabajtom pojemności. Obraz - zapisany w standardzie VC-1 - jest identyczny w obu wydaniach.

„Wersja '300' na HD DVD jest niezaprzeczalnie lepsza, a to za sprawą takich możliwości, jak oglądanie oryginalnych ujęć w trybie obraz w obrazie, dostęp do dodatków przez Sieć, i jeszcze wielu innych” - uważa Wesley Novack, analityk rynku optycznych nośników danych. „Jedyne, czym może się pochwalić wersja Blu-ray Disc, to ścieżka dźwiękowa w formacie PCM, która jest prawie identyczna jakościowo z dźwiękiem TrueHD, jaki znajdziemy w wydaniu HD DVD”.

Dla posiadaczy odtwarzaczy Blu-ray Disc, którzy też chcieliby nacieszyć się opcją obrazu w obrazie, jedyną szansą byłoby ewentualne drugie wydanie „300” - już po implementacji BD Javy. Magazyn „Home Media Magazine” podaje, że Deborah Snyder, producent filmu i żona reżysera Jacka Snydera stwierdziła podczas dyskusji na konwencie Comic-Con International, iż obsługa tej funkcji w formacie Blu-ray nie jest jeszcze gotowa. Dodała też: „Myślę, że za jakiś czas pojawi się nowa edycja specjalna na Blu-ray”.
Według innego reportażu z konwentu Deborah Snyder zapowiedziała ponoć, iż późniejsze wydanie będzie zawierało nie tylko oryginalne nagrania, ale też zdjęcia scenorysu i szkiców powstałych przy tworzeniu filmu. Serwis Digital Bits podaje jednak, że obecni przedstawiciele firmy Warner wyraźnie zdziwili się i zdenerwowali, kiedy te rewelacje padły z ust pani producent. Warner Home Video do dziś nie wydało oświadczenia, z którego wynikałoby, czy można się spodziewać nowego, zawierającego kolejne dodatki wydania „300” w formacie Blu-ray.

Interesujące jest też to, że dla posiadaczy odtwarzaczy obu standardów wybór nie ograniczy się wyłącznie do porównania list dodatków na obwolutach. Ku ogólnemu zaskoczeniu, wersja Blu-ray trafiła na półki z ceną o kilka dolarów niższą od wydania HD DVD, a żeby było ciekawiej - wcale nie dlatego, że jest uboższa.
Novack tłumaczy to tak: „To nie dodatki znajdujące się wyłącznie na płytach HD DVD spowodowały różnicę w sugerowanej cenie pomiędzy wydaniami. Rzeczywistem powodem jest fakt, iż wersja HD DVD w rzeczywistości jest wydaniem dwuformatowym, gdzie na wierzchniej stronie płytki znajduje się film kompatybilny ze zwyczajnymi odtwarzaczami DVD. Zważywszy na plotki, jakoby Warner nosił się z zamiarem wypuszczenia za jakiś czas na rynek jeszcze jednego wydania '300', tym razem zawierającego wszystkie interaktywne dodatki, obecnie polecałbym zakup wersji HD DVD”.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!