Procesory

6-rdzeniowy Core i7 - szczegóły

Maksym Słomski | Redaktor serwisu benchmark.pl
34 komentarze Dyskutuj z nami

Poznaliśmy kilka dodatkowych informacji o ekstremalnym procesorze Core i7 980X, którego premierę zapowiedziano na marzec 2010.

Jest to pierwszy sześciordzeniowy procesor Intela wykonany w architekturze 32nm (Westmere) o taktowaniu zegara 3.33GHz. Układ będzie pracować z taką samą częstotliwość jak znany już model Core i7 975. Nawet po użyciu Turbo Boost zegary obu procesorów będą takie same, jako że Core i7 980X także osiągnie 3.6GHz po owym zabiegu.

Przepustowość magistrali QPI dla procesora wynosić będzie 6.4 GB/sekundę. Procesor będzie mógł obsłużyć 12 wątków z pomocą technologii Hyperthreading.

Podawaliśmy we wcześniejszych newsach, że płyty z gniazdem LGA 1366 będą w stanie obsłużyć ów procesor. Jednak rozczarowującym może być fakt, że kontroler pamięci pozwala wprawdzie na ich trójkanałową obsługę, lecz jedynie obsłuży częstotliwość 1066MHz - przynajmniej oficjalnie.

Procesor zostanie wyposażony w 12 megabajtów pamięci podręcznej, a wskaźnik TDP dla chipu wyniesie 130W.

Cena procesora powinna wynieść 999 dolarów w chwili premiery, marcu 2010. Nie oznacza to jednak, że przeciętny użytkownik będzie mógł bez problemu kupić nowy procesor dokładnie w dniu premiery.

Źródło: Fudzilla


      

Masz swój ulubiony sprzęt, program lub grę? Zapraszamy do udziału w Plebiscycie Roku 2010. Zgłoś swój Produkt Roku 2010!


Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  juggler
  Czy wiadomo, ile rdzeni będzie przyspieszane za pomocą Turbo Boost?
 • avatar
  Konto usunięte
  Czekam, ale martwią mnie te dziwne ruchy z pamięciami
 • avatar
  danieloslaw1
  999dolarów to przeraża!
 • avatar
  Konto usunięte
  Ale czekajcie bo nie rozumiem. Ten procek to jest wczesniej opisywany core i9 czy to jest zupelnie co innego tyle ze tez ma 6 rdzeni?
 • avatar
  niesmiertelny
  do czego to zmierza?...
 • avatar
  CougarV6
  6x 3.6Ghz...może test cpu w 3dmark06 osiągnie 10fps? ;) ;) ;)
 • avatar
  Huntcold99
  Nareszcie.. ;P a kiedy wyjdą te 6-rdzeniowe Opterony ?/
 • avatar
  Konto usunięte
  Procesor tylko i wyłącznie do zastosowań profesjonalnych. Komu jest potrzebne 12 rdzeni (6 wirtualnych) w codziennej NORMALNEJ pracy na PC ?? Zresztą sama cena o tym świadczy.
  Procesor 4 rdzeniowy z Hyperthreading, 32nm (bez wbudowanej grafiki) TDP max 95W i takie coś wystarczy spokojnie na najbliższe długie, długie lata.
  Sam mam tylko 2 rdzeniowy CPU i spokojnie do wszystkiego wystarcza.
  Czyżby znów magia cyferek ? Na pewno kogoś oczarują :D
 • avatar
  Warmonger
  Jeśli 'normalna praca' oznacza dla Ciebie skalowanie zdjęć i rozpakowywanie archiwów, to faktycznie, korzyści z tego mieć nie będziesz. Ale podam za przykład przypadek, który sam zaobserwowałem. Dotychczas wyrenderowanie dwugodzinnego .wav mi zajmowało 40 minut. Na nowym laptopie trwa to 25 minut, czyli jestem kwadrans do przodu, a na dodatek komputer nie jest całkowicie zajęty przez ten czas.
  Ale nie obraziłbym się, gdyby system wykonywał to samo zadanie w 10 minut, jedną minutę, a nawet jedną sekundę, abym mógł pominąć ten etap i zwyczajnie zająć się czymś innym. Tak więc nawet procesor 1500 razy szybszy znajdzie zastosowanie - choć prawdę mówiąc, wówczas wszyscy zaczną używać bardziej zaawansowanych i złożonych aplikacji. Pogoń za jakością i wydajnością trwa od lat i końca nie widać.
 • avatar
  Konto usunięte
  Wydaje mi się iż 6 rdzeni to przesada...dzisiaj większość Core 2 Duo się marnuje (jasne, dwa wątki sobię będą chodzić, oddzielnie), Quad'y to już leżą odłogiem, mój Q9550 ma w 95% zajętość 3-8%. Gdy potrzebuję super mocy... moje programy których używam w pracy wykożystują jedynie pojedyńcze rdzenie.

  Musimy dostać wielo rdzeniowe aplikacje... jednak nie wiem czy we wszystkich zastosowaniach wielerdzeni pomoże.

  Fajny processor, ale jest to ciekawostka. Takie Core 2 Duo/Quad ma przed sobą lata, LATA pracy. Moim zdaniem nie warto nic wymieniać (chyba że kupujesz nowy komputer), do momentu takiego kopa technologicznego jak P4 Prescot/Core 2 Duo. TO BYŁA ZMIANA.

  Pomiędzy Core 2 Duo/Quad - a i5/i7 praktycznie maleńkie różnice, trochę jak Core2Duo/Quad po liftingu ;)
 • avatar
  Baleryon
  Hookie, po liczbie, a przed symbolem jednostki bezwględnie należy się odstęp.
 • avatar
  Konto usunięte
  6 rdzeni... Tylko dla profesjonalistów albo szpanerskich dzieciaków.
 • avatar
  Konto usunięte
  Może mi ktoś powiedzieć do czego przeciętnemu Kowalskiemu potrzebny procesor 6 rdzeniowy?

  Jakoś nie znajduę zastosowań.
 • avatar
  Konto usunięte
  Na pewno kogoś stać i sobie kupi :) Jednak nie potrafię zrozumieć takiej rozrzutności :E - ciągle mówimy o domowych zastosowaniach :D
  Nim wielowątkowość zagości na dobre we wszystkich nowych aplikacjach, to w 6 lub 12 rdzeniowych CPU będzie można wybierać tak, jak dziś w 2 jajowcach :D :P Czyli odległa przyszłość ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  Zastosowanie dla 6 jaj każdy z nas by znalazł, gdyby tylko cena była przystępna ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  A na grzyba komuś 6 rdzeni??? Gry które będą tyle obsługiwać to może za 3 lata będą ;D