Tablety

Adobe pracuje nad narzędziem do edycji zdjęć RAW w tabletach podobnym do Lightroom

przeczytasz w 1 min.

Adobe chce wykorzystać potencjał tabletów i pracuje nad aplikacją, która będzie działać podobnie do aplikacji Adobe Lightroom z pecetów.

The Grid prezentacja tabletowego Adobe Lightroom

Urządzenia mobilne stają się coraz wydajniejsze, a instalowane w nich chipsety pozwalają na przeprowadzanie bardzo skomplikowanych obliczeń. Jednak co z tego, gdy ta moc w większości przypadków jest marnowana. Adobe chce wykorzystać potencjał tabletów i pracuje nad aplikacją, która będzie działać podobnie do aplikacji Adobe Lightroom z pecetów, a jej jednym z głównych zadań będzie edycja zdjęć RAW.

Użytkownicy tabletów mogą używać już bardzo rozbudowanego, jak na narzędzie dla przenośnych urządzeń z dotykowymi ekranami, Adobe Photoshop Touch. Przegląd możliwości tej aplikacji, w wersji dla smartfonów, prezentowaliśmy dwa miesiące temu. Choć nie polecamy smartfonów jako szczególnie przydatnych do edycji zdjęć, nawet w podstawowym zakresie, to Adobe pokazało, że przy odrobinie cierpliwości na niewielkim ekranie da się sporo zdziałać.

Narzędzia prototypowa wersja Adobe Lightroom na tablety
Narzędzia, z których można korzystać podczas edycji zdjęć.

Zostawmy jednak smartfony i przejdźmy do bardziej przyjaznych tym celom tabletów. Na 10" ekranie, zwłaszcza o bardzo wysokiej rozdzielczości, można już pokusić się o wygodną obróbkę nie tylko jednego zdjęcia, ale także przetwarzanie grup plików. Kierownik rozwoju Adobe Lightroom Tom Hogarty zaprezentował kilka dni temu bardzo wstępną wersję narzędzia działającą na tablecie iPad 2, które ma przenieść funkcjonalność Lightrooma i Camera RAW do tabletów.


 

Każdy, kto interesuje sie fotografią, wie jak dużo można zdziałać z pomocą trybu zapisu zdjęć jako plików RAW. Nie tylko w lustrzankach, ale nawet w kompaktach. Entuzjaści fotografii znają również zalety Adobe Lightroom, którego piątą odsłonę w wersji beta możemy za darmo testować na naszych komputerach. Liczymy, że Adobe uda się stworzyć równie dobry produkt, co w wersji na komputery stacjonarne, a zarazem rozsądnie kosztujący, tak jak Adobe Photoshop Touch.

Źródło: kelbytv

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Będzie timer do efektów? Rozjaśnianie zdjęcia 14 minut, 37 sekund ARM 1 GHz?
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   Hmm może być ciekawe ale na pewno nie na aktualne ARMy. Może na Tegre 5 będzie się nadawało. Fakt, że aktualnie rynek ARM szybko się rozwija i technologia big little co raz śmielej wkracza na rynek tabletów i smartfonów. Może za rok dwa akurat będzie jak znalazł. Bardziej dopatrywałbym się efektu na matrycach tabletowych, których do ideału dużo brakuje a nawet do zwykłego LEDa za 400 zł.