Karty graficzne

Przecieki o karcie Radeon RX 5950 XT "Big Navi" to fake - SK Hynix dementuje plotki

przeczytasz w 2 min.

Karty AMD Navi okazały się godną konkurencją dla modeli Nvidia Turing. Na rynku zadebiutowały już modele ze średniej półki, ale producent nie zamierza na tym poprzestawać i planuje jeszcze wydać topową kartę. Ostatnio w sieci pojawiły się przecieki na temat karty…

Domniemana specyfikacja karty AMD Big Navi to fake

Chodzi o zdjęcie, które opublikował na swoim twitterze CyberPunkCat – rzekomo przedstawiało ono slajd z prezentacji firmy SK Hynix, który ujawniał specyfikację karty graficznej Radeon RX 5950 XT (tzw. Big Navi). Niektóre branżowe media podchwyciły temat i opublikowały na ten temat artykuły. Informacja poszła w świat.

AMD Radeon Big Navi - fałszywa specyfikacja

Tutaj musimy Was zmartwić, bo opublikowany slajd to fałszywka. Wystarczyło spojrzeć na konfigurację pamięci VRAM – według naszych informacji, nie można zainstalować na karcie 24 GB pamięci HBM2e, która komunikowałaby się z układem graficznym za pomocą 4096-bitowej magistrali (konieczne byłoby tutaj wykorzystanie czterech kości o pojemności 6 GB, a takie po prostu nie istnieją).

SK Hynix dementuje plotki o Big Navi

Nasze przypuszczenia potwierdza SK Hynix – producent wydał oświadczenie, w którym dementuje plotki:

W odniesieniu do ostatnich fałszywych informacji na temat specyfikacji pamięci SK Hynix i arkusza informacyjnego na temat nowej karty graficznej AMD, o których niektóre media donosiły od 24 lutego, SK Hynix informuje, że firma nie stworzyła i nie rozpowszechniła takich specyfikacji.

Prosimy nie rozpowszechniać ani nie składać fałszywych raportów na ten temat. Możemy zapewnić, że SK Hynix podejmie wszelkie niezbędne środki przeciwko mediom, w tym wszelkie dostępne działania prawne, w celu zagwarantowania, by takie bezprawne/nielegalne działania zostały natychmiast wstrzymane oraz w celu ochrony i obrony naszych klientów, partnerów biznesowych i nas samych.

AMD rzeczywiście przygotowuje kartę graficzna Big Navi

Sama karta oczywiście powstaje, co niedawno potwierdziła szefowa AMD. Układ Big Navi ma bazować na ulepszonej architekturze - RDNA2, która zapewni m.in. wsparcie dla ray tracingu. Na pewno możemy oczekiwać dobrych osiągów. Czy karta pokona topowy model GeForce RTX 2080 Ti? Przekonamy się po premierze.

Źródło: Twitter, Guru3D, SK Hynix, inf. własna

Warto zobaczyć również:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  5
  "Czy karta pokona topowy model GeForce RTX 2080 Ti? "
  Na 90% pokona, ale to nie będzie jej konkurent. A z 3080Ti na 90% przegra.
  • avatar
   blebleble
   4
   "Karty AMD Navi okazały się godną konkurencją dla modeli Nvidia Turing."

   Że he?
   • avatar
    Faflucy
    2
    AMD z tym swoim Big Navi to raczej powinno zapomnieć o 2080Ti i myśleć o 3080Ti
    • avatar
     Duparomana
     1
     Kibicujemy AMD bo Nvidia jak i Intel za dużo kasy od nas chce!!!
     • avatar
      Gatts-25
      0
      Nawet optymalizacje nie pomogą by RTX 2080Ti mógł pokonać produkt AMD w grach w wersji flagowej.Osoby zorientowane wiedzą dlaczego GPU od Nvidia prezentują się lepiej w grach tylko czasy gdy mogły to czynić mijają.Czas obecnego programowania mija bo konsumenta tak na prawdę potrzebuje jeszcze piękniejszych gier , a to oznacza większą ilość obiektów na mapie.Do ostatniej chwili Nvidia będzie wykorzystywać swoją pozycję tak jak robi to Intel tylko , że ci pierwsi jednak wnoszą coś interesującego.Ich nowe DLSS 2.0 lepiej się prezentuje od pierwszej generacji i nawet gdy część obiektów z odbić jest usuwana to i tak optymalizacja ogólna robi wrażenie.Ostrzejsze tekstury daje znać , że Nvidia też odrobiła lekcję.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       równie dobrze to mogłyby być 4 kości, gdzie w każdej z nich jakaś część mogłaby być niesprawna.