Karty graficzne

AMD kończy produkcję Radeonów RX 5700. Czy aby na pewno?

przeczytasz w 1 min.

Wystarczyła jedna plotka, aby w branżowych mediach zawrzało! Serwisy technologiczne opublikowały wiadomości o rzekomym wycofaniu z produkcji kart graficznych Radeon RX 5700. Jak jest w rzeczywistości? Okazuje się, że sprawa nie wygląda tak, jak opisują to niektóre media…

AMD kończy produkcję kart graficznych Radeon RX 5700?

Zaczęło się od informacji serwisu Cowcotland – według francuskiej redakcji, AMD zakończyło produkcję układów graficznych Navi 10 dla kart graficznych Radeon RX 5700 i Radeon RX 5700 XT.

Brak dostaw chipów miał wpłynąć również na zakończenie produkcji referencyjnych i niereferencyjnych kart graficznych. Efektem był spadek podaży i wzrosty cen u niektórych sprzedawców.

AMD Radeon RX 5700 XT

Co ciekawe, problem nie dotknął modelu Radeon RX 5600 XT, który również bazuje na rdzeniu Navi 10. Mało tego! W produkcji nadal są karty Radeon RX 500, które zadebiutowały w 2017 roku.

Pojawiły się nowe informacje w temacie

Temat został podchwycony przez branżowe media, więc informacja poszła w świat. Okazuje się, że sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

AMD Radeon RX 5700

Informacja o zakończeniu produkcji kart rzeczywiście jest prawdziwa… ale tylko w przypadku referencyjnych konstrukcji (te są niedostępne o kilku dobrych miesięcy, gdy na rynku pojawiły się lepsze, autorskie modele).

Serwis VideoCardz dotarł do informacji, które dementują plotki o zakończeniu produkcji karty Radeon RX 5700 XT (ta ma być produkowana jeszcze do I kwartału 2021 roku). Z kolei Radeon RX 5700 jest dostępny tylko na specjalne zamówienia.

Oczywiście inną kwestią jest to, czy po premierze kart GeForce RTX 3000 i Radeon RX 6000 znajdą się chętni na zakup kart Radeon RX 5000. Coś czujemy, że nie pomoże tutaj nawet przedłużenie promocji z darmowymi grami.

Źródło: VideoCardz, inf. własna

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Silverstar
  2
  Skoro seria 500 jest nadal produkowana i się sprzedaje to 5000 tym bardziej znajdzie nabywców. Zwłaszcza że są to udane karty, wydajne i zapewne ich ceny jeszcze spadną po premierze nowych modeli.
  • avatar
   racedriver
   -4
   nie będzie farelek na zimę. jaka szkoda
   • avatar
    voxcordi
    0
    Nie dodano jeszcze komentarzy?! :-O