• benchmark.pl
 • newsy
 • Serwerowe procesory AMD Opteron "Abu Dhabi" - oficjalna premiera dziesięciu modeli

Serwerowe procesory AMD Opteron "Abu Dhabi" - oficjalna premiera dziesięciu modeli

przeczytasz w 2 min.

Większa wydajność i niższe koszty eksploatacji

AMD Opteron procesor zdjęcie

AMD oficjalnie zaprezentowało serwerowe procesory Opteron 6300 „Abu Dhabi”, które charakteryzują się większą wydajnością i mniejszym poborem mocy względem poprzedników.

Niedawno informowaliśmy, że koncern AMD przygotowuje się do premiery nowej generacji serwerowych układów Opteron. Procesory te miały zadebiutować w połowie bieżącego miesiąca, ale ostatecznie pojawiły się już dzisiaj.

Modele AMD Opteron 6300 noszą nazwę kodową „Abu Dhabi” i oferują do 16 rdzeni Piledriver, 4-kanałowy kontroler DDR3-1866 oraz 16 MB pamięci podręcznej L3. Pojemność pamięci podręcznych niższego poziomu zależna jest od konkretnego modelu procesora – dla każdego modułu udostępniono 16 + 64 KB pamięci L1, natomiast dla każdego rdzenia po 1 MB pamięci L2.

Całość wspomagają cztery magistrale HyperTransport 3.0 o przepustowości 6,4 GT/s każda. Na jednej płycie głównej można zamontować do czterech takich układów oraz do 1,5 TB pamięci operacyjnej.

AMD Opteron 6300 Abu Dhabi procesory premiera slajd specyfikacja budowa

Warto również wspomnieć, iż Abu Dhabi zostały wzbogacone o cztery nowe instrukcje – FMA3, BMI, TBM oraz F16c. Pierwszą z nich u konkurencji zobaczymy dopiero w układach Haswell i Broadwell.

AMD Opteron 6300 Abu Dhabi procesory premiera slajd

Nowe procesory nie różnią się pod względem technicznym od modeli przedniej generacji (Opteron 6200 „Interlagos”) - w dalszym ciągu są kompatybilne z gniazdem G34, a ich współczynnik TDP wynosi 85 – 140 W. Te same są również certyfikaty dla aplikacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zredukować koszty modernizacji serwerów i stacji roboczych.

AMD Opteron 6300 Abu Dhabi procesory premiera slajd cechy

Nowe procesory oferują wyższy współczynnik IPC (Instructions Per Cycle – liczba instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara) oraz wyższą częstotliwość pracy, co przekłada się na większą wydajność – zarówno ogólną, w przeliczeniu na dolar oraz wat mocy. W ostatnim przypadku wzrost względem poprzedniej generacji Opteronów wynosi nawet 40%.

AMD Opteron 6300 Abu Dhabi procesory premiera slajd wydajność

Testy przeprowadzone przez producenta wykazują, że przedstawiciel nowej generacji (Opteron 6380) jest 8 – 40% wydajniejszy od porównywalnego modelu z poprzedniej serii (Opteron 6278). Producent chwali się, że jego układy są także bardziej opłacalne od rozwiązań konkurencji – w tym przypadku modeli Intel Xeon-E5 2600.

AMD Opteron 6300 Abu Dhabi procesory premiera slajd wydajność

Procesory AMD Opteron 6300 dostępne będą m.in. w serwerach firm HP, DELL, CRAY, SGI, Supermicro i Sugon. Poniżej znajdziecie specyfikację poszczególnych modeli oraz ich ceny.

AMD Opteron 6300 Abu Dhabi procesory premiera slajd specyfikacja modele

Źródło: AMD

Strefa Windows 8

Komentarze

49
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  11
  Może jakiś pojedynczy model Opterona 6300 8M/16C dla cywilnego soketu Am3+ ?
  To akurat była dobra tradycja :)
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Miałem kiedyś 2 Opterony na cywilnym sokecie:
   - Opteron 144 "Venus" (1C, s.939), miał 2x większy cache od topowego desktopowego Athlona i do tego kręcił się jak szalony.
   - Opteron 1216 "Santa Ana" (2C, s.AM2), również 2x większy cache oraz niezłe OC.

   Zgodzę się z przedmówcami że do gier 8M/16C się nie przyda wcale (do nowych gier spokojnie wystarczy Vishera 3M/6C) ale do półprofesjonalnych zadań już tak.
   • avatar
    Veeon
    6
    do serwera w sama raz :)
    • avatar
     webster58
     6
     Bije Xeony w jednym aspekcie, możliwości wsadzenia 4 takich cudaków na płytę, zresztą tak jak Interlagos. Wciąż nie spodziewam się duzo wyższej wydajności niż topowe Xeony ale myśl o 64 rdzeniach budzi respekt, przynajmniej dla mnie jako grafika 3D
     • avatar
      Bambo1983
      0
      "I cały misterny plan... ". Teraz mój szefu przeczyta ten artykuł i znowu wpadnie na wspaniały pomysł kupienia kolejnego serwera MP opartego o procki AMD, bo przecież wątków będzie jak mrówków...
      Szlag by to.. a już miałem taką fajną platformę wybraną na DP SB-EP, a tak już z drugiej strony to może akurat sprawdzi się to nieco lepiej niż ostatnich kilka serwerów z prockami od AMD ?
      Ja wiem, ja wiem.. nie ma co narzekać, nie są to technologie NASA, to zwykła wirtualizacja.
      Ok, ponarzekałem sobie po poniedziałkowym, poweekendowym szoku :)