Karty graficzne

AMD planuje wykorzystać pamięci GDDR6 w nowych kartach graficznych?

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
47 komentarzy Dyskutuj z nami

AMD zainteresowane nowymi pamięciami GDDR6? Producent tego nie potwierdza, ale na to wskazują informacje opublikowane przez jednego z inżynierów.

Rozwój kart graficznych to nie tylko nowe generacje procesorów graficznych, ale też szybsza i pojemniejsza pamięć wideo. Producenci szukają alternatywy dla wysłużonych kości GDDR5. Firma AMD początkowo postawiła na nowoczesną pamięci HBM, a w najnowszych akceleratorach zastosowała moduły HBM2. Nie oznacza to jednak, że producent nie pracuje nad innymi rozwiązaniami – w planach podobno są moduły GDDR6.

Na informacje o planach producenta wpadli użytkownicy forum Beyond3D, którzy w serwisie Linkedin odnaleźli profil Daehyun Jun - jednego z inżynierów AMD. W informacjach o doświadczeniu zawodowym znalazła się informacja o opracowaniu kontrolera dla pamięci GDDR6 (jakiś czas później informacja ta została usunięta z profilu pracownika).

Daehyun Jun - profil Linkedin

Co prawda AMD jeszcze nie potwierdziło wykorzystania nowych pamięci, ale informacja o opracowaniu kontrolera raczej nie znalazła się przypadkowo w rozpisce Juna. Można podejrzewać, że producent planuje wykorzystać nowe pamięci w kolejnej generacji kart graficznych (tym bardziej, że wszyscy kluczowi producenci już przygotowali kości GDDR6, a w przyszłym roku planują ruszyć z ich masową produkcją). Czyżby moduły HBM/HBM2 okazały się niewypałem? A może moduły HBM2 będą wykorzystywane równocześnie z GDDR6?

Źródło: Beyond3D, 3D Center

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  PRO: HBMx (wysoka wydajność)
  Desktop: GDDR6 (wysoka dostępność)
  Mobile: HBMx (wysoka efektywność energetyczna)
  ?
  7
 • avatar
  mutissj
  Pierwsze HBMy na pewno nie udane, powstały na nich wynalazki typu "Nano, Fury i Fury X", które cenowo w przedziale 2500 ~ 3000 zł, miały poważne problemy z rywalizacją z GTX970 / GTX980, wyszło na to że były nie opłacalne.


  Następnie szczyt technologiczny! usprawnione "HBM2", jest rywalizacja z GTX1070 i co? minęły 4 miesiące po premierze, NVIDIA zdążyła wypuścić ulepszonego GTX1070Ti, a VEGI 56 i 64 i nadal w sklepach same suszarki (referenty), czyżby za ciężko się je produkuje? czy po prostu nie kompetencja?!


  Jedyny sukces to segment średnio/wysoki, tzw. Radeony z serii RX400 i RX500, które rzeczywiście są tanie i dobre dla typowych konsumentów i kopaczy krypto, właśnie na sprawdzonych pamiątkach GDDR5*, Jak tak dalej AMD będzie sobie pogrywać to wypadnie z segmentu najwyższego, niczym Intel Core i7 vs AMD FX.
  1
 • avatar
  davidoff
  Zobaczymy jak będzie HMB wydaje się chyba zbyt drogie lub po prostu mają problemy z nimi.
  1
 • avatar
  Gatts-25
  W przyszłym roku SAMSUNG wyda aż trzy istotne dla całego rynku gdzie przydatna jest taka pamięć.
  GDDR6 będzie się prezentować dobrze dla swoje niszy.
  Kolejną to będzie nowe HBM y bez bufora ,które będą nie znacznie szybsze od HBM2 ale za to o 40% tańsze i trzecie to HBM3 z przepustowością na kość o 100% wyższą od HBM2 i wszystko to będzie produkował ten Koreański moloch.
  Macie szczęście ,że firma ta nie dozuje postępu jak to robił INTEL i ich fabryki służą wszystkim firmą.
  Jak teraz popatrzę sobie na mapę taka malutka Korea Południowa mając takie nieprzewidywalnego kuzyna osiągnęła tyle to co powiedzieć o Stanach Zjednoczonych ,które jak się okazuje nie mają pomysłu na dalszy rozwój po za AMD ,które jest za plecami kooperacji kilku firm.
 • avatar
  mjwhite
  Przecież podobno "na daniach" czeka nas jeszcze premiera vegi 11 z hbm2. "desktopowe akceleratory, a konkretnie układy Radeon RX Vega 32 i Radeon RX Vega 28. Według plotek wyposażone zostaną one odpowiednio w 2048 i 1792 procesory strumieniowe oraz 4 GB pamięci VRAM typu HBM2 na magistrali 1024-bit (dla obu modeli)."
  -1
 • avatar
  krzychopata
  Jak zwykle AMD daje ciała! Mantle, HBM, nieudane Ryzeny, czy niedostępne nigdzie Vega.
  Niech ta firma zrobi coś wreszcie dobrego i się wycofa z rynku IT i niech się przekieruje na kopanie rowów!!!
  -9
 • avatar
  kitamo
  Czyli jednak HBM nie jest takie wspaniałe?
  -13
 • avatar
  sambaverde
  Uwielbiam tę firmę. Nie to, że ma mnóstwo porażek - oni po prostu w udany sposób przeprowadzili masę nieudanych eksperymentów :D
  -17