Karty graficzne

AMD planuje wykorzystać pamięci GDDR6 w nowych kartach graficznych?

przeczytasz w 1 min.

AMD zainteresowane nowymi pamięciami GDDR6? Producent tego nie potwierdza, ale na to wskazują informacje opublikowane przez jednego z inżynierów.

Rozwój kart graficznych to nie tylko nowe generacje procesorów graficznych, ale też szybsza i pojemniejsza pamięć wideo. Producenci szukają alternatywy dla wysłużonych kości GDDR5. Firma AMD początkowo postawiła na nowoczesną pamięci HBM, a w najnowszych akceleratorach zastosowała moduły HBM2. Nie oznacza to jednak, że producent nie pracuje nad innymi rozwiązaniami – w planach podobno są moduły GDDR6.

Na informacje o planach producenta wpadli użytkownicy forum Beyond3D, którzy w serwisie Linkedin odnaleźli profil Daehyun Jun - jednego z inżynierów AMD. W informacjach o doświadczeniu zawodowym znalazła się informacja o opracowaniu kontrolera dla pamięci GDDR6 (jakiś czas później informacja ta została usunięta z profilu pracownika).

Daehyun Jun - profil Linkedin

Co prawda AMD jeszcze nie potwierdziło wykorzystania nowych pamięci, ale informacja o opracowaniu kontrolera raczej nie znalazła się przypadkowo w rozpisce Juna. Można podejrzewać, że producent planuje wykorzystać nowe pamięci w kolejnej generacji kart graficznych (tym bardziej, że wszyscy kluczowi producenci już przygotowali kości GDDR6, a w przyszłym roku planują ruszyć z ich masową produkcją). Czyżby moduły HBM/HBM2 okazały się niewypałem? A może moduły HBM2 będą wykorzystywane równocześnie z GDDR6?

Źródło: Beyond3D, 3D Center

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  PRO: HBMx (wysoka wydajność)
  Desktop: GDDR6 (wysoka dostępność)
  Mobile: HBMx (wysoka efektywność energetyczna)
  ?
  • avatar
   mutissj
   1
   Pierwsze HBMy na pewno nie udane, powstały na nich wynalazki typu "Nano, Fury i Fury X", które cenowo w przedziale 2500 ~ 3000 zł, miały poważne problemy z rywalizacją z GTX970 / GTX980, wyszło na to że były nie opłacalne.


   Następnie szczyt technologiczny! usprawnione "HBM2", jest rywalizacja z GTX1070 i co? minęły 4 miesiące po premierze, NVIDIA zdążyła wypuścić ulepszonego GTX1070Ti, a VEGI 56 i 64 i nadal w sklepach same suszarki (referenty), czyżby za ciężko się je produkuje? czy po prostu nie kompetencja?!


   Jedyny sukces to segment średnio/wysoki, tzw. Radeony z serii RX400 i RX500, które rzeczywiście są tanie i dobre dla typowych konsumentów i kopaczy krypto, właśnie na sprawdzonych pamiątkach GDDR5*, Jak tak dalej AMD będzie sobie pogrywać to wypadnie z segmentu najwyższego, niczym Intel Core i7 vs AMD FX.
   • avatar
    davidoff
    1
    Zobaczymy jak będzie HMB wydaje się chyba zbyt drogie lub po prostu mają problemy z nimi.
    • avatar
     Gatts-25
     0
     W przyszłym roku SAMSUNG wyda aż trzy istotne dla całego rynku gdzie przydatna jest taka pamięć.
     GDDR6 będzie się prezentować dobrze dla swoje niszy.
     Kolejną to będzie nowe HBM y bez bufora ,które będą nie znacznie szybsze od HBM2 ale za to o 40% tańsze i trzecie to HBM3 z przepustowością na kość o 100% wyższą od HBM2 i wszystko to będzie produkował ten Koreański moloch.
     Macie szczęście ,że firma ta nie dozuje postępu jak to robił INTEL i ich fabryki służą wszystkim firmą.
     Jak teraz popatrzę sobie na mapę taka malutka Korea Południowa mając takie nieprzewidywalnego kuzyna osiągnęła tyle to co powiedzieć o Stanach Zjednoczonych ,które jak się okazuje nie mają pomysłu na dalszy rozwój po za AMD ,które jest za plecami kooperacji kilku firm.
     • avatar
      mjwhite
      -1
      Przecież podobno "na daniach" czeka nas jeszcze premiera vegi 11 z hbm2. "desktopowe akceleratory, a konkretnie układy Radeon RX Vega 32 i Radeon RX Vega 28. Według plotek wyposażone zostaną one odpowiednio w 2048 i 1792 procesory strumieniowe oraz 4 GB pamięci VRAM typu HBM2 na magistrali 1024-bit (dla obu modeli)."
      • avatar
       krzychopata
       -9
       Jak zwykle AMD daje ciała! Mantle, HBM, nieudane Ryzeny, czy niedostępne nigdzie Vega.
       Niech ta firma zrobi coś wreszcie dobrego i się wycofa z rynku IT i niech się przekieruje na kopanie rowów!!!
       • avatar
        kitamo
        -13
        Czyli jednak HBM nie jest takie wspaniałe?
        • avatar
         sambaverde
         -17
         Uwielbiam tę firmę. Nie to, że ma mnóstwo porażek - oni po prostu w udany sposób przeprowadzili masę nieudanych eksperymentów :D