Procesory

AMD prawdopodobnie anulowało następców Brazosa - Wichita i Krishna

przeczytasz w 2 min.

AMD prawdopodobnie anulowało układy Deccan

Koncern AMD od chwili premiery układów FX najwyraźniej stara się otrząsnąć po ostatnich problemach. Niedawno bowiem do sieci przedostała się wiadomość głosząca, iż AMD najprawdopodobniej anulowało platformę Deccan.

Najprawdopodobniej, bowiem wciąż koncern z Sunnyvale nie wystosował oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, jednak jak wskazuje wiele osób powiązanych z  AMD, powinno się to wydarzyć już niedługo. A do tego czasu należy tą informacje traktować jako nieoficjalne stanowisko czy nawet jako plotkę.

rozkład premier amd - niestety już nie aktualny
Tak wyglądały plany AMD na 2012 rok, najprawdopodobniej sporo się zmieniło...

Platforma Deccan, w założeniach miała być następcą dobrze przyjętej i niezwykle owocnej dla Advanced Micro Devices - Brazos. W jej skład miały wejść dwa układy APU, a dokładniej "Wichita" i "Krishna", które miały zastąpić obecnie oferowane układy z platformy Brazos Fusion APU z serii E - "Zatace" i serii C - "Ontario".

Nieoficjalnie mówi się, że decyzja została podyktowana z uwagi na proces technologiczny w jakim miały być wytwarzane procesory. Litografia 28 nanometrowa wymaga bowiem dostosowania i dopasowania produkcji zakładów  produkcyjnych i według szacunków wynika, iż zanim produkcja układów  ruszyłaby na masową skalę minęłoby zbyt dużo czasu. W takiej sytuacji układy byłby tylko przez chwilę na rynku, bowiem chwilę później miałyby pojawić się ich następcy.

plany i dane amd o nadchodzących układach

Z tego też powodu AMD prawdopodobnie nie wprowadzi wspomnianych układów  na rynek. Nie miałoby to też większego sensu, gdyż wprowadzanie na rynek procesora tylko po to aby przebywał na nim tylko kilka chwil jest bezcelowe i nieopłacalne. Problemu by nie było gdyby zakłady produkcyjne GlobalFoundaries mogły wcześniej wdrożyć proces 28 nm.

Długi czas jaki zakłady potrzebują do przygotowania produkcji platformy Deccan, oznaczałby konieczność dalszego przekładania premiery układów.

szczegóły odnośnie układów wichita i krishna
Tak miała wyglądać specyfikacja platformy Deccan

Z powyżej wymienionych powodów AMD prawdopodobnie odpuści sobie premierę platformy Deccan, a w zamian bardziej skupi się na dopracowywaniu jej następcy czyli platformy Kerala i układów APU "Kabini", które wejdą w jej skład. Dzięki takim zabiegom firma będzie miała więcej czasu na dopracowanie układów. Platforma Kerala jest planowana na 2013 rok.

globalfoundaries produkcja układów
Plany GlobalFoundaries odnośnie procesów technologicznych

Jak już pisaliśmy, w nadchodzącym 2012 roku AMD na rynku przenośnym będzie walczyć platformą Brazos 2.0, czyli odświeżoną wersję obecnie oferowanych APU, z podbitymi zegarami, mniejszą ilością złączy i ze zintegrowanym układem graficznym Radeon HD 7000. Czy to wystarczy?


Więcej o firmie AMD i jej produktach:

Źródło: Vr-Zone, SemiAccurate

Komentarze

54
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  ... a patrzy ktoś na relację cen AMD-INTEL ... nieliczni...
  • avatar
   Bany_krk
   2
   hare krishna

   spoko amd nie upadnie, już intel zadba o to by urząd antymonopolowy spał spokojnie
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Niech Llano rozwiną...
    • avatar
     jarekzon
     2
     Trochę jest zamieszania wokół AMD, ale mam nadzieję, że sobie poradzą. To leży w interesie nas wszystkich.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      AMD jest spoko :D
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Komodo - zamieniony w ostatniej chwili na jakąś Vishere, a Wichita anulowana.

       Coś za dużo przetasowań na rok 2012.

       Takie przetasowania jak zmiana socketów pod topową platformę "Vishera" oraz anulowanie mobile low-endu, to nie zbyt dobrze rokują.

       A jeśli "ulepszony buldożer" -Piledriver nie będzie dorównywał Sandy Bridge to rok 2012 będzie dla AMD bardzo ciężki.

       W 2010 roku zapowiadali pozamiatanie Intela "8 rdzeniowymi" procesorami. Nie do końca się udało - te "8 rdzeni" to tak na prawdę "4 podwójne rdzenie" - dlatego procesory FX są bardzo dobre, ale nie dla graczy - czyli 80% osób kupujących drogie procesory.
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Chyba AMD gubi się w tym co robi.........
        • avatar
         mutissj
         -1
         amd obiecał wyższa wydajność FXów w systemie windows8 śmiechu warte ;]
         • avatar
          pomidor
          -2
          Było sprzedawać fabryki ? Teraz muszą szukać producenta, a małoseryjną produkcją mało kto jest zainteresowany. Nikt nie będzie inwestował w linie produkcyjne dla paru(nastu) milionów chipów. To AMD musi się dostosować do rozkładu fabów.
          • avatar
           Konto usunięte
           -2
           Jeżeli Piledriver nie wyjdzie w ciągu najbliższych 5 miesięcy, to będą musieli zmierzyć się z Ivy BRidge, nie SB. Co prawda, wydajność IB wyższa dużo nie będzie, ale na pewno dostaniemy mniejsze zużycie prądu, nowocześniejszą technologię, choćby nowe transformatory... do tego natywne USB 3.0 i PCIE 3.0.

           AMD zrobiło poważny błąd, nie opracowując nowej płyty. Potrzeba czegoś, co zaoferuje to, co będzie miał Intel.

           A to mi się nie podoba. Mam awersję do AMD, bo na kilku procesorach mocno się przejechałem - wadliwe serie. natomiast trzeba przyznać jedno, napędzali konkurencję i trzymali ceny na poziomie. Jakoś nie mam ochoty wrócić do ery Prescotta :) Chociaż tym razem, za grzałkę robi Buldek :)
           • avatar
            Konto usunięte
            -12
            Dokładnie..AMD ma kłopoty i to duże,najpierw słabe bulldozery a teraz nie wiedzą co robić...
            • avatar
             Konto usunięte
             -21
             Widać, że AMD ma spore kłopoty, bo już jego procesory AMD Bulldozer są owiele słabsze od sandy bridge-E a teraz to.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Jak to anulowali? Nie możliwe i nie do przyjęcia bo czekałem na nie. Nie zgadzam się :)
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Widzę że wiele komentarzy wyśmiewa AMD. Zobaczcie jak ta firma dostawała po tyłku od urzędasów - w tym Polskich. AMD funduje fanboyom Intela niskie ceny - bo jest konkurencja. Gdyby nie AMD to Intel niebyłby tak łaskawy dla swoich fanboyów

               http://biznes.interia.pl/news/ministerstwo-podpadlo-amd,824606
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Wiecie co, moim zdaniem warto byłoby wydać chociaż tą wersję czterordzeniową bobcata choćby dlatego, że nie ma takiej na rynku w tej chwili, a wydanie jednej wersji proceosra chyba nie nadszarpnełoby mocno budżetu czy czasu jemu poświęconego, to raz. A jak wiadomo dotrzymywanie terminów premier nie należy do mocnych stron AMD i może się okazać, że następcy już anulowanych witchita i krishna pojawią się znacznie później niż sobie amd założyło, a co się z tym wiąże to wiadomo. Aktualne układy byłyby na rynku bardzo długo i na pewno nie byłyby przez cały czas swojej obecności konkurencyjne dla intela i to pomimo tego, że ten opóźnia start nowych atomów, które jednak pojawią się na przełomie lat 2011/2012. I następcy tych atomów tez pewnie pojawiliby się przed następcami witchita i krishna...

                Tak więc jak sobie wnioskuje amd strzela sobie w kolanu po technicznym sukcesie układów apu dla netbooków.