Karty graficzne

Problemy z dostępnością Fury X wynikają ze strategii producentów?

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
18 komentarzy Dyskutuj z nami

Karta Radeon R9 Fury X zadebiutowała 3 miesiące temu, ale w europejskich sklepach pojawiają się problemy z jej dostępnością. Przyglądamy się powodom.

 

Sapphire Radeon R9 Fury X karta graficzna
W dużych polskich sklepach dostępnych jest kilka wersji Fury X - m.in. model Sapphire

Prawie trzy miesiące temu zadebiutował Radeon R9 Fury X, który nieźle namieszał na rynku topowych kart graficznych. Problem jednak w tym, że w europejskich sklepach nadal występują problemy z dostępnością karty. Czym to jest spowodowane?

Serwis Sweclockers wskazuje tutaj kilka czynników, które nakładając się na siebie, powodują problemy z dostępnością akceleratora. Głównym problemem ma być nadal słaba dostępność w pełni sprawnych rdzeni Fiji, które są połączone z nowymi kośćmi pamięci HBM. Ponadto, jeżeli takie układy się pojawią, cześć z nich trafia również do kart graficznych Radeon R9 Nano.

Partnerscy producenci podobno też mają pewien interes w mniejszej dostępności Fury X, bo w takiej sytuacji mogą sprzedać więcej kart z serii Radeon 300 (zwłaszcza tych z wyższego przedziału cenowego). Nie można wykluczyć i takiego scenariusza, aczkolwiek raczej nikt oficjalnie się do niego nie przyzna.

Mimo wszystko w naszym kraju sytuacja nie wygląda tak tragicznie, bo największe sklepy nadal mają na stanie Radeona R9 Fury X – ceny zaczynają się od około 3000 złotych, a dostępne są modele firm ASUS, Gigabyte, MSI i Sapphire.

Źródło: Sweclockers, Lowyat, inf. własna

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  Myślę że producent zdawał sobie sprawę z faktu że, karta w pre orderach się sprzeda ale, gdy trafi do czołowych serwisów branżowych i zostanie tam przetestowana to, wnioski mogą być niekorzystne dla AMD. Fury X to potężna moc. Specyfikacja robi wrażenie. W benchmarkach wypada bardzo dobrze ale... jej bezpośredni konkurent GTX 980 Ti w grach ma niewielką przewagę mimo że jest starszym produktem. I cena 150-200 zł różnicy na niekorzyść Radeona.
  1
 • avatar
  kokosnh
  te rdzenie Fiji to też parodia, bo nawet w FURY X czyli niby najmocniejszy model, ma okrojone jednostki wykonawcze (CU), więc muszą mieć niezłe problemy z ich produkcją.
 • avatar
  Dudi4Fr
  Przecież to nie ma sensu? Jak ktoś się przymierza do Fury X ale ta będzie niedostępna to nie weźmie R9 390X która jest o połowę mniej wydajna tylko weźmie 980Ti. Ta oferuje taką sama jak nie większą wydajność i jest w podobnej cenie.
 • avatar
  HoseArkadioMorales
  Jak to u AMD zawsze jakieś problemy...
  -9
 • avatar
  PL_SBX
  AMD idzie na dno.. na chwilę obecną...

  Fury X - 3000zł
  GTX980 - 2500-2600zł

  Wydajność podobna.
  -10
 • avatar
  prime27pl
  3..2..1..........hejt
  -14
 • avatar
  stalkerpl
  tylko się cieszyć, wydać 3000tys. zł i od razu aż sie chce zyć
  -15
 • avatar
  DaroBenchmarkPC
  Cyka, Cyka, Cyka... Blajt :D hejty to cioty koniec kropka
  -17