Karty graficzne

Radeon VII otrzyma funkcje znane z modeli Radeon Pro [AKT.]

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
35 komentarzy Dyskutuj z nami

Nowa karta AMD prezentuje się coraz ciekawiej, zwłaszcza jeżeli mamy zamiar ją kupić nie tylko z myślą o graniu.

Radeon VII to wyjątkowa konstrukcja, która powinna zainteresować zarówno graczy, jak i profesjonalistów. Firma AMD postanowiła dodatkowo zwiększyć atrakcyjność karty i doda do niej funkcje znane z profesjonalnych akceleratorów.

Radeon VII pierwsza konsumencka karta graficzna, w której zastosowano 7-nm układ graficzny Vega. Co ważne, producent tylko częściowo ograniczył moc obliczeniową podwójnej precyzji (FP64) – ta wynosi 3,36 TFLOPS (1:4 FP32), więc dużo więcej względem poprzednich modeli Radeon RX Vega 56/64 (FP64 ograniczono tutaj do 1:16 FP32).

Niepodważalnym atutem nowej karty jest również pamięć wideo. Do dyspozycji oddano bowiem aż 16 GB pamięci HBM2 4096-bit o przepustowości 1 TB/s.

Model AMD
Radeon RX Vega 64
AMD
Radeon VII
AMD
Radeon Instinct MI50
Układ graficzny Vega 10 XT
(4096 SP)
Vega 20 XT
(3840 SP)
Vega 20 XT
(3840 SP)
FP64 0,84 TFLOPS 3,46 TFLOPS 6,7 TFLOPS
FP32 13,4 TFLOPS 13,8 TFLOPS 13,4 TFLOPS
FP16 26,7 TFLOPS 27,7 TFLOPS 26,8 TFLOPS
INT8 53,4 TOPS 55,3 TOPS 53,6 TOPS
INT4 106,8 TOPS 110,7 TOPS 107,2 TOPS
Pamięć wideo 8 GB HBM2 2048-bit 16 GB HBM2 4096-bit 16 GB HBM2 4096-bit
Przepustowość pamięci 483,8 GB/s 1024 GB/s 1024 GB/s

Jak Radeon VII radzi sobie w grach? Bez problemu pokonuje poprzedniego Radeona RX Vega 64, ale do konkurencyjnego GeForce’a RTX 2080 jeszcze mu trochę brakuje. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do naszego premierowego testu.

AMD Radeon VII - wsparcie dla Radeon Pro Software

Nie należy jednak zapominać, że nowa karta AMD została zaprojektowana również z myślą o profesjonalnych zastosowaniach (np. edycji wideo czy renderowania 3D). Co więcej, będzie ona mogła korzystać z funkcji pakietu Radeon Pro Software, który do tej pory był dostępny tylko dla typowo profesjonalnych (i dużo droższych) akceleratorów z rodziny Radeon Pro. Nie wiadomo jednak jak będzie wyglądać kwestia certyfikacji ISV i kiedy dokładnie karta otrzyma takie wsparcie.

AMD Radeon VII

Jak już zauważyliśmy w recenzji, Radeon VII może być ciekawą propozycją od AMD, zwłaszcza dla osób, które będą kupować GPU nie tylko z myślą o grach. Karta została wyceniona na 699 dolarów, ale nadal czekamy na pojawienie się jej na naszym rynku.

Aktualizacja 12.02.2019 14:30

Poznaliśmy szczegóły dotyczące wsparcia dla kart Radeon w pakiecie Radeon Pro Software - producent przygotował tutaj program "Jednego Sterownika".

"AMD zapewnia karcie graficznej Radeon VII takie same wsparcie sterowników, jakie jest dostępne dla innych konsumenckich kart graficznych Radeon zgodnie z tabelą poniżej. Dokładniej rzecz ujmując, optymalizacje wydajnościowe, certyfikaty aplikacji i funkcjonalność przewidziana dla stacji roboczych nie mają zastosowania w przypadku konsumenckich kart graficznych Radeon przy wykorzystaniu sterownika Radeon Pro Software. Głównym celem programu „Jednego Sterownika” jest ułatwienie implementacji firmom, które wykorzystują w swoich komputerach zarówno produkty z kategorii Radeon, jak i Radeon Pro."

Funkcja Karty graficzne Radeon
(w tym Radeon VII)
Karty graficzne
Radeon Pro
COMMERCIAL SOFTWARE SUPPORT TAK TAK
STABILITY TAK TAK
COMMERCIAL APPLICATION PERFORMANCE TAK TAK
STANDARD FEATURE SET TAK TAK
ENTERPRISE SECURITY FEATURES TAK TAK
WORKSTATION APPLICATION OPTIMIZATIONS NIE TAK
WORKSTATION APPLICATION CERTIFICATIONS NIE TAK
WORKSTATION FEATURE SET NIE TAK
REMOTE WORKSTATION SUPPORT NIE TAK

Źródło: AMD

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sielan
  Edycja wideo i rendering 3D nie korzystają z FP64.
 • avatar
  Kaziu777
  Pewnie w nowych Macach znajdą się nowe układy RADEON VII i tu Apple w FCPX, Motion, Compressor wykorzysta moc drzemiącą w nowych RADEONach. Ciekawe tylko kiedy pojawią się eGPU z RADEON VII, przy tej dostępności to pewnie za rok.
  -1
 • avatar
  rahl_r
  cyt: "Karta została wyceniona na 699 dolarów, ale nadal czekamy na pojawienie się jej na naszym rynku."

  Podobnie jak reszta świata. Wg. szacunków na premierę AMD przygotowało 1000-1500 sztuk. I jak na razie nie wiadomo czy i kiedy będą kolejne.
  -2
 • avatar
  DragonRed
  Fajny tekst "Do konkurencyjnego RTX 2080 jeszcze mu brakuje".
  Brakować to może co jedynie do efektywniejszego wykorzystywania samego GPU w grach i niektórych programach.
  Deweloperzy produkujący gry wybrali architekturę Nvidia dlatego jakbyśmy mieli oceniać od 0 do 100% wykorzystania atutów kart graficznych to Nvidia osiągała by średnio 80% a w przypadku konkurencji mielibyśmy tylko 50% i tylko w kilku tytułach osiągnął by podobną efektywność co GPU u Nvidia.
  Jeżeli GPU AMD nie są w stanie być tak dobrze wykorzystywane w grach to z pomocą przyjdzie z pewnością DirectX ML , który będzie wspaniałą odpowiedzią na DLSS.
  Testów Radeon VII jest tak dużo i widać w nich na co nacisk jest położony.Teoretycznie Radeon VII jest ewidentnie lepszy od RTX 2080Ti i nawet Titan RTX z nim nie pogada ale praktyka w przypadku gier lub niektórych programów jest nieubłagana dlatego przegrywa z RTX 2080 w wielu sytuacjach.
  AMD dalej jest takim "Fine Wine" dlatego wybór nie wiele lat użytkowania w tej cenie jest oczywisty i nie trzeba wskazywać kto jest lepszy.
  -2
 • avatar
  Kapitan Nocz
  Się miotają jak Intel z procesorami, kanibalizując segment Pro, produktami Pro, przeniesionymi do niższych segmentów cenowych. Teraz pytanie jakie to ma ograniczenia w stosunku do FirePro? Bo jeśli obcięta wydajność zmiennoprzecinkowa nie jest przeszkodą w edycji wideo albo akceleracji modelowania, czy renderowania to kto zechce wydac kilka razy tyle na "profesjonalną" kartę od AMD?
  -3
 • avatar
  solasoft
  To nie jest karta do grania jak ma tak wysokia podwojna precyzje odblokowana.
  Jezeli do grania warto wziasc rtx 2060 , a jak ktos potrzebuje podwojna precyzje to ta karta ma moc.