Procesory

Zaglądamy do środka nowych procesorów AMD Ryzen 5000

przeczytasz w 2 min.

Jesteśmy po premierze procesorów Ryzen 5000, które zastępują wcześniejsze modele Ryzen 3000. Producent wprowadził sporo usprawnień. W związku z tym część z was pewnie zaczęła zastanawiać się, jak nowy procesor wygląda w środku.

Procesory AMD Ryzen 5000 bazują na architekturze Zen 3, która wprowadza sporo zmian względem poprzedniej architektury Zen 2. Naturalnie mamy do czynienia z konstrukcją opartą o chiplety, która pozwala obniżyć koszt produkcji procesorów.

AMD Ryzen 5000 Zen 3 - budowa procesora

Producent przebudował bloki odpowiedzialne za instrukcje, przewidywanie skoków, obliczenia stało- i zmiennoprzecinkowe oraz podsystem zapisu do pamięci, a także zastosował jeden duży blok CCX z ośmioma rdzeniami i 32 MB wspólnej pamięci podręcznej.

Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do premierowego testu modelu Ryzen 9 5900X, gdzie dokładniej opisaliśmy budowę nowych układów.

Jak procesor AMD Ryzen 5000 wygląda w środku?

Schematy, schematami, ale część z was pewnie chciałby zobaczyć procesor "w realu". Z pomocą przyszedł Fritzchens Fritz, który zajmuje się fotografowaniem w podczerwieni układów scalonych. Tym razem wziął na warsztat model Ryzen 5 5600X (podobnie powinien wyglądać także Ryzen 7 5800X).

Duży układ po lewej stronie to jądro cIOD, a mniejsze po prawej u góry to jądro CCD (poniżej znajduje się wolne miejsce na drugie takie jądro)

Układ składa się z dwóch krzemowych jąder – większego cIOD z interfejsami i mniejszego CCD z ośmioma rdzeniami. Na laminacie znajduje się miejsce na drugie jądro CCD, które jest wykorzystywane w 12- i 16-rdzeniowych modelach.

AMD Ryzen 5 5600X - jądro cIODJądro cIOD zostało wykonane w 12-nanometrowym procesie technologicznym GlobalFoundries.

AMD Ryzen 5 5600X - jądro CCD
Jądro CCD (Zen 3) zostało wykonane w 7-nanometrowym procesie technologicznym TSMC

Powyżej możecie zobaczyć zdjęcia jąder cIOD i CCD. Co prawda jądro CCD uległo uszkodzeniu przy demontażu odpromiennika ciepła, ale można na nim rozpoznać strukturę rdzeni (osiem bloków przy krawędziach) i pamięci podręcznej L3 (duży obszar w środku).

Tak więc już wiecie jak nowy procesor AMD wygląda w środku. Nie musicie dobierać się do swojej sztuki :-).

Źródło: Flickr @ Fritzchens Fritz

Zobacz więcej o procesorach AMD Ryzen 5000:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Yansi
  7
  Buuu... Tak zniszczyć takiego procka. ;P
  • avatar
   kitamo
   3
   Prockow brakuje na rynku a tu takie marnowanie dobrego procesora :(
   • avatar
    Barubar24
    2
    Problemy z dostępnością procesorów AMD Ryzen 5000? Sprawdziliśmy temat osobiście ... bo ludzie kupują i niszczą.
    • avatar
     patryk78
     0
     Zdjęcie to nie jest czasem prześwietlenie RTG, a nie zdjęcie w podczerwieni?
     • avatar
      Kapitan Nocz
      -1
      swego czasu chodziły pogłoski o tym, że AMD planuje wydać 10-rdzeniowy model. W obecnej sytuacji gdy ceny procesorów AMD poszły do góry i model 12-rdzeniowy mocno odskoczył od ceny 10C Intela taki zabieg był by jak najbardziej wskazany i dziwię się, że redakcja nie pokusiła sie o podrążenie tematu, dlaczego AMD nie wypuszcza takich procesorów? Jeśli da sie z jednego CCD wyłuskać procesor 4 i 6 rdzeniowy to nie widzę przeciwwskazań dla stworzenia procesora 10C. Jedyne co mi przychodzi do głowy z powodów dlaczego taka kombinacja jeszcze nie powstała, to być może, że jest to nie ekonomiczne dla AMD.
      • avatar
       Zef1r
       -3
       Niestety znowu pasta zamiast lutu.
       • avatar
        racedriver
        -6
        takie rozwiązanie jest nieekonomiczne i dodatkowo powoduje opóźnienia i zakłócenia w komunikacji. Lepsza jest jednolita struktura w jednym chipie
        • avatar
         awesome1337
         -6
         - Wait, its all cache?

         -Always has been.
         • avatar
          michal_mat
          0
          Ciekawe czy przy zejściu do 5 nm, i bez zwiększania rozmiaru procka dadzą radę (i będą chcieli) wcisnąć więcej rdzeni do ccx? Następna podstawka Intela ma być prostokątna, ciekawe czy nie dla tego żeby móc być w stanie zmieścić więcej rdzeni i powalczyć z AMD, a nie biedować jak teraz.
          • avatar
           Marucins
           0
           Jak już jesteśmy przy AMD i ich konstrukcji chipletowej.

           W jaki sposób najlepiej ulokować blok wodny EK-Velocity aby optymalnie pobierał temperaturę?
           - ewentualnie zmiana jet plates