Procesory

AMD ma gotowe próbki inżynieryjne procesorów Zen - czego możemy się spodziewać?

przeczytasz w 2 min.

Modele AMD Summit Ridge w końcu mają stawić czoła Intelowi w wyższym segmencie wydajnościowym. Jak będzie w rzeczywistości?

Jedną z najbardziej wyczekiwanych, sprzętowych premier tego roku z pewnością są procesory AMD Summit Ridge na bazie całkowicie nowej mikroarchitektury Zen – co prawda ich premiera została zaplanowana dopiero na koniec roku, ale producent podobno już ma gotowe ich próbki inżynieryjne. Czego możemy się spodziewać po nowych procesorach?

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że procesory Summit Ridge zostaną wykonane w technologii 14 nm FinFET i będą bazować na całkowicie nowej mikroarchitekturze Zen – według zapowiedzi ma ona przynieść 40% wzrostu instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara (IPC).

Na uwagę zasługuje również nowa podstawka AM4, która będzie kompatybilna także z nowymi procesorami APU Bristol Ridge.

AMD Zen - zapowiedź procesorów
Najważniejsze oficjalne informacje o procesorach AMD Summit Ridge

Więcej szczegółów na temat nowych procesorów ujawnił jeden z użytkowników forum AnandTech, który podobno dotarł do wiarygodnych informacji na temat wczesnych próbek inżynieryjnych A0 (najnowszych jakimi obecnie dysponuje producent). Mamy więc do czynienia z niepotwierdzonymi przeciekami.

AMD podobno szykuje dwa rodzaje procesorów Summit Ridge – wersje 4-rdzeniowe/8-wątkowe dysponują 2 MB pamięci podręcznej L2 i 8 MB pamięci podręcznej L3, a ich współczynnik TDP wynosi 65 W, natomiast 8-rdzeniowe/16-wątkowe mają 4 MB pamięci podręcznej L2 i 16 MB pamięci podręcznej L3, a ich współczynnik TDP wynosi 95 W. Nowa mikroarchitekrura zakłada więc 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu na rdzeń i 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu współdzielonej na cztery rdzenie.

AMD Zen - budowa procesora
Ujawnione informacje zgadzają się z wcześniejszymi przeciekami odnośnie budowy procesorów na bazie mikroarchitektury Zen

Na uwagę zasługują również informacje odnośnie taktowań. Zegar bazowy próbek inżynieryjnych podobno wynosi 2,8 GHz, natomiast w trybie Turbo może on zostać zwiększony do 3,05 GHz dla wszystkich rdzeni lub 3,2 GHz dla pojedynczego rdzenia. Z kolei w spoczynku taktowanie może zostać obniżone do zaledwie 550 MHz, co pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną do 2,5 W w przypadku wersji 4-rdzeniowych i 5 W w przypadku wersji 8-rdzeniowych. Wersje finalne podobno mają pracować z częstotliwością około 3,5 GHz.

Nowe procesory podobno mają zaoferować osiągi zbliżone do konkurencyjnych modeli Intel Haswell, a przy tym wyróżniać się bardzo konkurencyjną ceną. Autor przecieków wskazuje również na słabsze osiągi przy wykorzystaniu instrukcji AVX i FMA – zwykle są to jednak specjalistyczne zastosowania, więc zwykły użytkownik komputera nie powinien tutaj odczuć różnicy.

AMD Zen - zapowiedź procesorów
Rdzenie Zen trafią nie tylko do komputerów stacjonarnych - w planach są jeszcze serwery, laptopy, a także urządzenia wbudowane

Oprócz tego producent szykuje mocne uderzenie na rynek serwerowy – w planach podobno są modele 24-rdzeniowe o TDP 150 W i 32-rdzeniowe o TDP 180 W (również na bazie mikroarchitektury Zen). Zapowiada się ciekawie, ale musimy poczekać na więcej konkretów.

Źródło: AnandTech, Chip-Architect, AMD

Komentarze

80
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  23
  Jako użytkownik procesorów Intela i kart graficznych NVidii szczerze życzę AMD sukcesu. Brak realnej konkurencji mocno odbija się po kieszeni zwykłych użytkowników.
  • avatar
   kladiator
   13
   AMD GO! #CzerwoneJestLepsze
   • avatar
    Konto usunięte
    7
    Procesor który dorówna i7-4790 a będzie pobierał 65W ?
    Jeżeli takowy się pojawi w obozie AMD będzie przełomem który pomoże odwrócić kartę koncernowi. Pozostaje trzymać kciuki i to bardzo mocno.....
    • avatar
     cattani43
     3
     Nie wiem czy zauważyliście, że wydajność kolejnych serii Intelowskich procesorów tylko w benchmarkach ma lepszą wydajność. Natomiast w normalnym użytkowaniu ja tego nie odczułem. Kolejne laptopy najpierw Asus na Brodwellu potem następca Lenovo na Intelu IV generacji po wymianie w każdym dysku na SSD uzyskałem zbliżone wyniki w uruchamianiu systemu najpierw windows 8 po 10 włącznie. Przeglądarka internetowa czyli podstawowa aplikacja działa nawet wolniej na wydawałoby się procesorze. Co z tego, że mniejsze zużycie prądu jak ciągle zbyt wcześnie się procesory przetaktowują do niskich wartości lub jeszcze gorzej gdy występuje trothing efect.
     • avatar
      elektronickimordulec
      2
      Zwłaszcza na białej koszuli
      • avatar
       urejt
       2
       #Bettered
       • avatar
        wild0ne
        2
        Konkurencyjne odpowiedniki to dosyć umowne określenie - bo teraz czy ten 8 rdzeniowy ZEN ma konkurować z 4 rdzeniowym haswellem czy z 8 rdzeniowym :P?
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         "Autor przecieków wskazuje również na słabsze osiągi przy wykorzystaniu instrukcji AVX i FMA – zwykle są to jednak specjalistyczne zastosowania, więc zwykły użytkownik komputera nie powinien tutaj odczuć różnicy."

         Czyżby znowu dali AVX128 zamiast AVX256. Mam nadzieję że nie.
         • avatar
          marekxdx
          0
          Ja mam nadzieje żeby te procki chociaż pobily najnowsze i5. Jak by bylo tańsze o 200/300PLN, bralbym to od razu. Przy dobrym taktowaniu rdzenia np 3,5GHz, wielowątkowość może naprawdę pomoc w osiągnięciu lepszych wyników. Także ja liczę na dobra wydajność pojedynczego rdzenia.
          • avatar
           Himoto
           -1
           Nie liczmy na szał, ale jeśli dadzą tanie procki o wydajności najmocniejszej wersji Haswella to nie powinno to też być czymś tragicznym. W sumie są w stanie zrobić procki o wydajności najmocniejszej wersji Haswell'a, skoro najmocniejsze FX goniły za Haswellami, :) chyba że znowu ukręcili bubel i przyrost mocy w stosunku do ich starszych proców wynosi 1% z zyskiem w postaci mniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną, bo co jak co, ale AMD zawsze żarły waty jak głupie :) Pożyjemy zobaczymy, ale jest szansa na procek dla ludu :) [o ile z cenami nie przechowują i osiągną poziom i7 z Haswlla]
           • avatar
            zakius
            -2
            oby takty podskoczyły jeszcze z 50% przy zachowaniu TDP, inaczej te 40% więcej IPC pójdzie tylko i wyłącznie w obniżenie taktowania i znowu skończymy z czterordzeniowym celeronem...
            • avatar
             Konto usunięte
             -4
             "Nowe procesory podobno mają zaoferować osiągi zbliżone do konkurencyjnych modeli Intel Haswell, a przy tym wyróżniać się bardzo konkurencyjną ceną."

             Zblizone do procesora z 2013 roku ??

             Cena, za darmo ??
             • avatar
              eninede
              -4
              ...będzie można mnie nazwać homofobem, rasistą i prawdopodobnie niewychowanym kretynem... ale ta osoba na zdjęciu to kobieta czy facet ??? :? :) :/
              • avatar
               Konto usunięte
               -21
               Po AMD to spodziewam się rozczarowania
               • avatar
                bleebleble
                -21
                Ostatnie podrygi trupa.
                • avatar
                 Arek13022
                 0
                 mam nadzieję że wejdą z pompą na rynek, czas najwyższy ukrócić monopol Intela.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  No AMD juz tylko procesory zostały ostatnia deska ratunku

                  RX 480 poległ w boju nie wiedzieli co zrobić to proponują 2 karty które ledwo dają rade a wiele gier słabo trawi crossfire
                  a 2x GTX 1080 zmiata amd z powierzchni ziemi

                  a pojedynczy egzemplarz ledwo przegania poprzednika

                  jak procesory nie wypalą to AMD może się pakować