Oprogramowanie

AMD z silnikiem fizyki Bullet

przeczytasz w 1 min.

Koncern AMD ogłosił rozpoczęcie współpracy w ramach "Open Physics Initiative" wspólnie z firmą Pixelux Entertainment. Zgodnie z umową, prace rozwojowe obejmą technologię Digital Molecular Matter wraz z otwartym silnikiem fizyki Bullet.

W informacji prasowej firma AMD ogłosiła, że będzie kontynuować rozwój silnika fizyki Bullet w środowisku Open CL oraz w nadchodzącym DirectX 11 API, natomiast firma Pixelux ma za zadnie opracowanie elementów fizyki w Open CL i zintegrowanie ich z silnikiem Bullet.

Działanie AMD wydaje się jak najbardziej zrozumiałe, gdyż nVidia mimo powszechnej deklaracji o dostępności PhysX, celowo blokuje dostęp do technologii dla kart graficznych pochodzących od konkurencji - ostatnie zmiany w sterownikach nVidii blokujące PhysX w przypadku wykrycia karty ATI.

Czy AMD uniemożliwi dostęp nVidii do wspomnianej technologii? O tym raczej nie ma mowy, przynajmniej takie wnioski płyną z wypowiedzi Erica Demersa z AMD.

Źródło: AMD.com, Fudzilla

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  gogo amd & ati
  • avatar
   Player1
   0
   W zasadzie dla nas graczy to zła wiadomość, bo zamiast jednego wspólnego standardu będziemy musieli wybierać albo PhysX albo Bullet.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    no to "Open Physics Initiative" jak jasna cholera :)
    Ladnie tylko nazwane.
    • avatar
     GreQonE
     0
     Dzizas... jaki bs po prostu "Działanie AMD wydaje się jak najbardziej zrozumiałe, gdyż nVidia mimo powszechnej deklaracji o dostępności PhysX, celowo blokuje jego dostęp dla kart graficznych pochodzących od konkurencji."

     Przeciez nie raz bylo wyjasniane o co chodzi...
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      @xpris

      sorry, ale dwa ostatnie akapity to jakaś pomyłka. nVidia nikomu nie blokuje dostępu do PhysX. Technologia mogłaby być zaimplementowana w kartach ATI, w sposob czysto programowy, poprzez sterowniki (a przynajmniej tak sądzę), nawet i jutro... tylko pod jednym warunkiem - AMD musi zapłacić. I to w zasadzie tyle.

      I skoro bullet został zadeklarowany jako otwarty silnik fizyki to raczej nie jest możliwe uniemożliwienie jego działania na jakimkolwiek sprzęcie. Na tym polega idea idea open source, że nVidia będzie też miała do tego dostęp i możliwość dopisania do kodu wsparcia dla swoich kart.
      • avatar
       Qjanusz
       0
       @GreQonE

       chodzi o to że w sterach forcevare blokują całkowicie swoją fizykę, jeżeli w kompie jest 2 karta od AMD. Trochę po niżej pasa. A za sprzedanie licencji dla Radeonów chcieli ciut za dużo - więc jaka tu dostępność???

       Czyli AMD będzie wspierało Bullet i Havok.
       Na rynku będzie Havok od Intela, PhysisX od nV i otwarty Bullet. AMD będzie wspierał Bullet i Havok, a nV PhysisX.
       Dla developera najbardziej opłacalny jest PhysysX (kaska od nV), ale GeForce ostatnio mocno podupadają i coraz gorzej się sprzedają.

       Niezła zagwozdka na rynku...


       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Autor dodał własne zdanie i widać że chyba nie najlepiej orientuje się w sytuacji:)
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         mam takie pytanie z innej beczki troche, jak ma sie OpenCL do Linuxa?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          sorry ale mylicie pojecia, bo bullet to silnik a opencl to api,bullet to jak euphoria w star wars ostatnim,opencl to akuat konkurencja dla dx11.
          ostatecznie wygra ten ktory bedzie tanszy dla developerow.
          bo nie ma nic takiego jak za darmo, gdzie tu jest napisane ze bullet jest darmowy? projekt jest otwarty, wiec kazdy moze dodac co chce,ale to nie oznacza,ze nie trzeba za niego zaplacic.
          open physics initiative to tylko grupa producentow, ktorzy decyduja co w ich fizyce musi byc by mialo ich certyfikat, to tak jak iso czy eco green naklejki na monitorze.
          • avatar
           Qjanusz
           0
           jako ciekawostkę dodam że "ojciec" Bulleta pracował dla projektu Havoc.

           I jeszcze słówko do informacjio tym, że AMD się nie podzieli z nVidią opracowaniami. A po co ma się dzielić i udostępniać. Bullet już teraz jest pięknie obsługiwany przez CUDA.
           AMD będzie obsługiwało i rozwijało Bulleta przez OpenCL, a nVidia przez CUDA. Tak czy siak, fizyka będzie obsługiwana przz wszystkie karty (łącznie z larrabi - poprzez OpenCL wg informacji na stronie domowej projektu)
           • avatar
            Bandyto3xx
            0
            AMD widac ostro teraz walczy o to aby bylo o niej głośno.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             zieew. Znowu obietnice? Gdzie jest ten HAVOK sprzętowo akcelerowany ja się pytam, który był obiecywany przez ATI rok temu? Teraz obiecują coś nowego, a o HAVOKu 'nagle' zapomnieli? Hmm. Za rok wymyślą kolejną nową nazwę, obiecają coś nowego byle by ludzie zapomnieli o Bullet? Niezła taktyka, prawie jak w polityce. Jak dla mnie ATI ma zerową wiarygodność.