Monitory

AMD zmienia nazwę FreeSync 2 na FreeSync 2 HDR - na zmianach powinni zyskać klienci

przeczytasz w 1 min.

Nowy standard wprowadza też bardziej rygorystyczne wymagania co do jakości wyświetlanego obrazu.

Technologia AMD FreeSync 2 to rozszerzenie funkcji FreeSync, które pozwala cieszyć się płynną rozgrywką na ekranach HDR. Nazwa nie była jednak do końca jasna, więc producent postanowił ją zmienić na FreeSync 2 HDR.

Zmiany w nazewnictwie ujawnili przedstawiciele firmy AMD w wywiadzie dla serwisu PC Perspective. Jak się okazuje, konsumenci nie byli do końca świadomi co wprowadza nowa wersja technologii, więc konieczne było wprowadzenie bardziej zrozumiałej nazwy (podobnie jak w przypadku konkurencyjnej funkcji G-Sync HDR).

AMD FreeSync 2

To jednak nie koniec zmian, bo „nowy” standard określa również minimalne wymagania co do monitorów. Dany model musi wspierać standard HDR600 (a więc cechować się jasnością obrazu na poziomie 600 nitów / 600 cd/m2), a także oferować 99% pokrycia palety barw BT.709 i 90% palety DCI P3. Przedstawiciele AMD wspomnieli też o minimalnym czasie reakcji, ale nie ujawniono tutaj żadnych szczegółów.

Nowa nazwa i jasne wymagania standardu powinny przełożyć się na lepsze oferty dla klientów. Szkoda, że producent wcześniej nie pomyślał o takich zmianach (tym bardziej, że na rynku pojawiło się kilka monitorów teoretycznie zgodnych z FreeSync 2, które teraz nie spełniają nowych wymagań co do jasności).

Źródło: PC Perspective, TechPowerUp

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  lucullus
  1
  600 nitow to jest pseudo HDR 600.
  • avatar
   franiux
   0
   A kiedy NV to wprowadzi ? przecież jest wiodącą marką a to otwarty standard i żadnych licencji nie muszą płacić. Zapewne kwestia sterownika.