• benchmark.pl
 • System Android 4.3 z obsługą technologii TRIM - koniec ze zwalniającym działaniem systemu

System Android 4.3 z obsługą technologii TRIM - koniec ze zwalniającym działaniem systemu

przeczytasz w 2 min.

W systemie Android 4.3 Jelly Bean pojawiła się obsługa technologii TRIM. Jak się okazuje, eliminuje ona spowolnienie działania systemu Android.

google android 4.3 jelly bean obsługa funkcja TRIM spowolnienia praca system

Firma Google w ostatnim czasie odniosła sporo sukcesów, wprowadzając na rynek konstrukcje z serii Nexus. Jak się okazuje, chociażby tablet Nexus 7 stał się swoistym hitem sprzedaży, niestety po pewnym czasie wielu użytkowników zaczęło uskarżać się na spadek wydajności. Co ważne ta przypadłość dotyczyła także innych konstrukcji z Androidem, ale ostatnio bardzo dawała się we znaki w przypadku Nexusa 7. Warto podkreślić, że w najnowszej wersji systemu Google Android 4.3 Jelly Bean wspomniany problem został już po cichu rozwiązany, poprzez dodanie obsługi funkcji TRIM.

Do tej pory podobny problem występował w wielu urządzeniach z systemem Google Android, pojawiał się on zwykle po dłuższym użytkowaniu. Wielu użytkowników uskarżało się na coraz wolniejszą pracę systemu, dłuższe uruchamianie aplikacji oraz okresowe „zamrażanie” ekranu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem problemu było wykonanie fabrycznego resetu systemu – co niestety wiązało się z utratą wszelkich zainstalowanych aplikacji w pamięci urządzenia.

Takie rozwiązanie działało jednak krótkotrwale, gdyż zazwyczaj po kilku miesiącach problem powracał. Dlatego w sklepie Google Play zaczęły pojawiać się różnego rodzaju aplikacje mające zażegnać wspomniany problem, niestety nie każda była na tyle skuteczna, aby rozwiązać problem, a też nie każdy posiadacz takiej konstrukcji wiedział, po jaki program sięgnąć.

android 4.3 jelly bean funkcja trim

Jak się okazuje, cała sprawa nie jest zbytnio skomplikowana, otóż wszystkiemu winne są mechanizmy stosowane w nośnikach SSD lub kartach eMMC. Po zwolnieniu przez użytkownika, czy też samą aplikację określonej przestrzeni w pamięci – była ona faktycznie widoczna dla użytkownika jako zwolniona, jednak dla kontrolera pamięci NAND była w dalszym ciągu oznaczona jako zawierająca dane. Jeżeli przyjrzymy się temu z bliska, to rzeczywiście okazuje się, że obszar pamięci jest w takiej sytuacji w dalszym ciągu zajęty.

Problem znika, kiedy urządzenie dostaje wyraźny sygnał, że dany blok pamięci NAND może zostać nadpisany. Na podobnej zasadzie działa już wspomniana technologia TRIM, która od dawna jest stosowana w przypadku różnego rodzaju konstrukcji SSD.

Po premierze systemu Android 4.3, użytkownicy, którzy pobrali aktualizację, zaczęli zgłaszać, że nękający ich problem „zamulania” powoli znika. Jak się okazuje, firma Google po cichu wdrożyła obsługę mechanizmu TRIM do swojego systemu, eliminując w ten sposób uporczywy problem.

android 4.3 nexus 7 działanie fstrim log czyszczenie

Log z działania funkcji TRIM w Nexus 7

Jeżeli więc posiadacie konstrukcje z systemem Google Android i obserwujecie wyraźne spowolnienie działania systemu oraz aplikacji po dłuższym okresie użytkowania, to powinniście się zastanowić nad aktualizacją oprogramowania do wersji Android 4.3, oczywiście o ile jest dostępna, lub skorzystać z aplikacji wymuszających działanie technologii TRIM jak np. fstrim.

Źródło: TechSpot, Engadget, AnandTech, mobilism (foto)

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Raider0001
  6
  Miałem 2 telefony z rootem, obecnie One X bez i Nexus 7 bez, nie ma w roocie nic ciekawego z czego mógłbym skożystać
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Osoby bez root'a się ucieszą.
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Poprawa rzeczywiście jest, a już myślałem, że to placebo... .
    • avatar
     jacy4
     4
     A mój smartfon nie dostał oficjalnej aktualizacji do 2.3 ...
     • avatar
      Fr3aKy
      3
      Jak do tej pory miałem gdzieś czy dostanę aktualizację, tak teraz na 4.3 czekam z niecierpliwością i mam nadzieję, że LG mnie tym razem mile zaskoczy i wyda 4.3 na mój telefon.
      • avatar
       klosz007
       2
       Ja bym sobie chętnie postawił stockowego 4.3 na swoim Nexusie 7 ale niestety doczytałem się już, że używana przeze mnie Automapa 1.5 nie działa na 4.3. Ponieważ producent męczył się z wydaniem aktualizacji Automapy obsługującej 4.2 (czyli 1.5) mnóstwo czasu to i teraz pewnie trochę będzie trzeba poczekać :(
       • avatar
        Konto usunięte
        -3
        Tak ogólnie rzecz biorąc jakby ktoś się bardzo postarał to dałoby sie odpalić Win8 na jakimś telefonie x86 który ma stockowo androida. Wtedy to nawet bym chętnie kupił.
        • avatar
         Konto usunięte
         -8
         zeby nawet systemu nie umieli postawic a cignac kase to kazdy by chcial:)
         • avatar
          Patrick.
          0
          Dobrze wiedzieć o takiej technologii, jak na razie nie mam okazji przetestować Androida 4.3, ale w niedługim czasie xda mi w tym pomoże : )
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Ten Fstrim bez roota nie zadziała pfff nieźle sobie to rozkminili
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            dziwna ta sonda....

            co ma zaznaczyć człowiek, który ma spowolnienia i to ogromne i wie czego to jest przyczyna ??