• benchmark.pl
 • Google patentuje alternatywne wzory odblokowywania ekranu w Androidzie

Google patentuje alternatywne wzory odblokowywania ekranu w Androidzie

przeczytasz w 1 min.

Firma Google opatentowała technologię umożliwiającą zdefiniowanie wzorów w ekranie blokady, za pomocą których zostaną uruchomione konkretne aplikacje.

android wzory odblokowywania ekrany patent

Firma Google jakiś czas temu złożyła wniosek o przyznanie patentu na alternatywne wzory odblokowywania ekranu w systemie Android, teraz jak się okazuje, urząd patentowy pozytywnie rozpatrzył wniosek giganta z Mountain View, przyznając tym samym patent na wspomnianą technologię.

Funkcja odblokowania ekranu w systemie Google Android z całą pewnością nie każdemu przypadła do gustu. Standardowo w systemie, aby uzyskać dostęp do aplikacji, należy najpierw odblokować ekran, co niekiedy znacząco spowalnia proces dostępu do wybranych aplikacji. Co prawda można funkcje odblokowywania ekranu zwyczajnie wyłączyć, przez co użytkownik uzyska szybki dostęp do aplikacji bez konieczności przechodzenia przez ekran blokady, jednak powoduje to zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa smartfona.

Otrzymany przez firmę Google patent ma pozwolić raz na zawsze rozwiązać wspomniany problem. Otóż dzięki niemu użytkownik systemu Android będzie mógł ustawić na ekranie wzór do odblokowania ekranu, co ważne będzie istniała możliwość zdefiniowania własnych wzorów, których wykonanie na ekranie lockscreen doprowadzi do bezpośredniego uruchomienia danej aplikacji, bez konieczności odblokowywania ekranu.

android patent alternatywne wzory odblokowywania ekranu

Dzięki wspomnianej funkcji użytkownicy zyskają więc możliwość bardzo szybkiego uruchamiania wybranych aplikacji i to bez konieczności rezygnowania z dotychczasowych poziomów bezpieczeństwa oferowanych przez ekrany lockscreen. Dla przykładu użytkownik systemu będzie mógł zdefiniować wybrany przez siebie wzór na ekranie blokady, a następnie przypisać do niego konkretną aplikację np. aparat, klienta e-mail, odtwarzacz audio itp., która zostanie uruchomiona od razu po jego wykonaniu.

Trzeba przyznać, że z pewnością firma Google niczego odkrywczego nie wymyśliła, jednak nowa funkcja może okazać się bardzo pomocna w wielu sytuacjach. Nie wiadomo jednak kiedy wspomniana funkcja odblokowywania zostanie wdrożona do systemu Android, niewykluczone, że zadebiutuje ona wraz z systemem Android 5.0 Key Lime Pie.

Źródło: Engadget, TechSpot, techpinions (foto)

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gormar
  14
  Bardzo dobrze, że opatentowali, gdyż w innym przypadku zrobiłoby to Apple a później zablokowało sprzedaż urządzeń Samsunga z tym rozwiązaniem na terenia USA.

  Poza tym to nie jest jakaś szczególnie nowa idea. Od przynajmniej wersji ICS Androida w wykonaniu CyangonMod do odblokowania ekranu służy koło, na obrzeżach którego można umieścić odnośniki do różnych aplikacji. Wtedy zamiast przesuwać palcem od środka do kłódki, można wybrać któryś program.
  • avatar
   ostry098
   11
   Nie, ale opatentują odbicie światła słonecznego i pozwą księżyc o wykorzystanie ich patentu.
   • avatar
    Barubar24
    9
    wzory jak Harry Potter w grach.

    Machną różdżką jakiś wzór i otworzył drzwi.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Taki wzór na dzwonienie jest dobry. Wszyscy blokują ekrany, a i często jest kod pin. A jak zgubisz telefon to gówno, nawet jak się trafi ktoś uczciwy co chce oddać, to jak się z tobą skontaktuje ? :P Jakby był stały wzór na dzwonienie to mógł by do rodziny zadzwonić i można odzyskać taki telefon. Sam kiedyś się spotkałem z taką sytuacją ktoś zgubił telefon z pin-em i z wzorkiem. Jedynie maił swoje zdjęcie na karcie micro-sd. Ale miał pecha bo wyjechał z ośrodka wakacyjnego w którym byliśmy i ani adresu a nazwiska i oddaj takiemu telefon.
     • avatar
      Maxdamage
      0
      Lepiej napiszcie o niedawnym patencie Apple ktory pozwala na wylaczenie nagrywania i transmisji danych w iphonie przez policje i inne sluzby porzadkowe.
      • avatar
       Nutaharion
       -1
       A to mistrz patentowania wszystkiego czyli Intel to ominął!?
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Mnie się podoba. Wydaje mi się, że będzie to całkiem wygodne.
        • avatar
         davidoff
         -10
         lol a słońce też opatentują ?
         • avatar
          ostry098
          0
          Ciekawe ile tam zarabiają w urzędzie patentowym :)
          • avatar
           Flynn
           0
           Zaraz, zaraz... W LG było od dawna i nie trzeba do tego majtać paluchem wzorów. Tak jak odblokowuje się rozszerzeniem koła, tak jeśli zacząć rozszerzać od ikony na dole ekranu to uruchomi się aplikacja (u mnie połączenia, kontakty, wiadomości i aparat). Jeśli ktoś myśli, że telefon z taką blokadą może się jakkolwiek sam odblokować to jest w dużym błędzie.