Systemy operacyjne

Android L z zupełnie nowym interfejsem i kilkoma innymi ważnymi zmianami

przeczytasz w 2 min.

Trzeba przyznać, że zapowiada się naprawdę ciekawie. Android L względem poprzednika ma być nie ewolucją, ale rewolucją i to w wielu aspektach.

Android L system zapowiedź

Wprawdzie na konferencji Google I/O nie zobaczyliśmy finalnej wersji nowej odsłony systemu Google Android, ale producent zdecydował się zdradzić kilka ciekawych informacji na jej temat. Trzeba przyznać, że zapowiada się naprawdę ciekawie.

Android L (na tę chwilę posługiwać musimy się taką nazwą) względem poprzednika ma być nie ewolucją, ale rewolucją i to w wielu aspektach. System przejść ma duże korekty nie tylko od strony technicznej, ale również wizualnej.

O nowym wyglądzie platformy z logo zielonego robota spekulowano już jakiś czas temu. Plotki były bardzo trafne, ponieważ Google rzeczywiście zdecydowało się na bardzo duże uproszczenie interfejsu i stonowane kolory.

Poza tym pojawić mają się nowe animacje, dużo nowości czekać będzie na nas także w ekranie powiadomień. Co więcej, wszystkie aplikacje mają być do siebie teraz dużo bardziej podobne tak, by od razu kojarzone były z systemem Android. Wszystko to w ramach tzw. Material UI, którego promuje poniższy materiał wideo.


A skoro aplikacjach już mowa, to warto zatrzymać na chwilę przy domyślnej przeglądarce systemu. Chrome przejdzie spore zmiany i nie dotyczy to tylko opisanego wyżej wyglądu. Wszystko działać ma płynniej, a co najciekawsze, każda otwarta karta ma być traktowana tak, jakby była odrębnym oknem przeglądarki.

Wydajniejsza ma być jednak nie tylko przeglądarka, ale i cały system. Zagwarantować mają to nowe biblioteki i pełne wsparcie dla architektury 64-bitowej. Producent zapewnił, iż przyłoży się teraz do współpracy z producentami sprzętu (w szczególności układów graficznych i procesorów), dzięki czemu wszystko ma być piękniejsze, a jednocześnie działać bez większych problemów.

Android L system wydajność

Google zapowiedziało również, że nie zapomniało o tym elemencie, który bardzo często krytykowany jest przez użytkowników, a więc krótkim czasie pracy smartfonów na jedynym ładowaniu. W tym przypadku zmienić ma sporo Project Volta.

W nowej wersji systemu można będzie podobno wyświetlić bardzo szczegółowe informacje dotyczące tego, co dokładnie pochłania baterię i tym samym lepiej zarządzać jej zasobami. Dodatkowo pojawić ma się nowy tryb oszczędzania energii, który zapewnić ma podobno 90 dodatkowych minut pracy urządzeń.

Android L system bateria

Android L udostępniony zostanie deweloperom już jutro - na smartfonie Nexus 5 i tablecie Nexus 7. My na aktualizację swoich urządzeń poczekać musimy do jesieni.

Źródło: phonearena, gsmarena

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  12
  Teraz nawet android ma mieć kafelki! W dodatku to wszystko przypomina mi połączenie iOS-a z WP
  Świat zmierza w złym kierunku
  • avatar
   Tyskie89
   11
   Ostatnie Androidy zaczynaja isc w kierunku ios tzn. ze 512MB w moim ipadzie 2 daje rade i to sie chwali zdecydowanie nie wiem na co tutaj narzekac.
   • avatar
    scoobydoo19911
    6
    dobrze gugiel upraszcza graficzną stronę interfejsu. może w końcu andriod przestanie być tak ramożerny.
    • avatar
     4
     Dodali ładne animacje i oszpecili ikonki. Nic, trzeba czekać na więcej szczegółów.
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Android tv, android auto, android w komórkach... wszędzie cie znają i znajdą,,, nawet wysrać się nie będzie można w spokoju.
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Ale ludzie narzekacie, jakby na andku launcherów instalować się nie dało.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Komentarz testowy , niech ktoś odpowie na niego .Pisze powaznie.
        • avatar
         Ernest 6 Aligator
         1
         Najpierw niektórzy użytkownicy krytykowali wygląd WindowsPhone, teraz taki sam dostaną.
         • avatar
          BARTOL48
          0
          Widzę kafelki :)
          • avatar
           jawbone
           0
           Geometryczność i paleta barw - przypomina mi to kafelki od MS.
           • avatar
            Konto usunięte
            -1
            Kojarzy się z kafelkami :P
            • avatar
             Konto usunięte
             -2
             dla mnie super! :)
             • avatar
              Mizuiro
              -7
              Google sobie w kulki leci.
              Zróbmy nowy interfejs w 4.0 (Holo) i spróbujmy przekonać do niego wszystkich użytkowników i developerów.
              Albo i nie. Zmieńmy go w 5.0...
              • avatar
               PL_SBX
               0
               Jeśli będzie wydajne tak jak zapowiadają to zrobią porty na inne urządzenia.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                To są interfejsy konkretnych aplikacji, a nie samego Androida. Jakiś kalendarz, album, fejs i coś tam. Nic ciekawego, no chyba że zmiany będą sięgały znacznie głębiej, a te zmienione UI jest w zasadzie czubkiem góry.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Android i jego aplikacje to w zasadzie... aplikacje Google. Jak dobrze wiemy duża część apek od Google ostatnio ostro popłynęła na fantazji czego efektem są niezbyt przemyślane rozwiązania w obsłudze.
                 Jeśli Android Lollypop z racji swojej premiery ma ostatecznie przywrócić jedną uniwersalną stylistykę do wszystkich swoich aplikacji to była by to wspaniała wiadomość. Nie ma co tu grymasić - uczą się od iOSa, który wszystko ma ujednolicone od dawna (Zresztą mobilny W8.1 też ma już wszystko jednolite).
                 Jest tylko jeden mały problem - wygląd i wydajność to nie wszystko. Kwestie zarządzania aplikacjami i uprawnieniami. Jeśli będą dalej wykazywać taki "postęp" jak obecnie to po premierze 5-tki całkiem stracimy kontrolę nad prywatnością.
                 ps. No i ważniejsze byłoby umożliwienie użytkownikom personalizacji na właściwym poziomie bo ograniczona, stała siatka 4x4 na 5" ekranie jest "godna" Samsunga i nie przystoi nowoczesnemu Androidowi. Podobnie z klawiszami ekranowymi itp. Boją się ludziom dać w ręce prpste ustawienia dostępne w Launcherach od lat a jednocześnie pozwalają najprostszemu widgetowi udostępniać moduł smsów... pewnie mają w tym interes ale warto pomarzyć.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  A już myslałem że nowy Android będzie nosił podnazwe typu: Snikers, Mars, Bounty, Milkiway albo Zbyszko...
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Coś na prawdę nowego mogliby wprowadzić