Technologie i Firma

Aplikacja e-pity upraszcza wypełnianie PITów

przeczytasz w 1 min.

Aplikacja e-pity upraszcza całą procedurę i ogranicza liczbę kratek, które należy wypełnić. Jak skorzystać z programu e-pity?

e-pity

Deklaracje podatkowe PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 w 2016 roku należy złożyć do 2 maja 2016 roku. Rozliczenia z fiskusem można także dokonać przez Internet, na przykład za pomocą programu e-pity, który przygotowuje dla użytkownika wstępnie wypełniony PIT.

Aplikacja e-pity wczytuje wstępnie wypełniony PIT (PFR) z Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów, co znacznie upraszcza całą procedurę i ogranicza liczbę kratek, które należy wypełnić.

Kto może skorzystać z PFR?

Z wstępnie wypełnionej deklaracji (PFR) skorzystać mogą pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zlecenia i o dzieło, rozliczający się za pomocą formularza PIT-37 (wypełnianego na podstawie PIT-11, PIT-8C lub PIT-R). W tym roku z tego ułatwienia skorzystają także emeryci i renciści, którzy otrzymali PIT-40A/11A z ZUS. Taka możliwość przysługuje także osobom, które rozliczają przychody z kapitałów pieniężnych (PIT-38 na podstawie PIT-8C z biura maklerskiego)

Jak działa aplikacja e-pity

Program e-pity to nakładka na usługę internetowego rozliczenia, prowadzoną przez Ministerstwo Finansów. Poza standardowymi funkcjami e-deklaracji, aplikacja obsługuje także rozliczenia działalności gospodarczej z zyskami najmu i zza zagranicy (PIT-36). Tych informacji nie znajdziemy jednak w PFR. E-pity pozwalają na uzupełnieni tych informacji. Ponadto program na podstawie informacji z przeszłości jest w stanie także zasugerować przysługujące ulgi i przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego.

W programie e-pity wypełnioną deklarację można wysłać elektronicznie do systemu e-deklaracje.gov.pl, otrzymując mailem Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), wydrukować razem z UPO lub zapisać w pliku pdf na komputerze.

Źródło E-file

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  bez sensu post. od dawna istnieje już e-deklaracje które jest do pobrania ze strony US
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   bez sensu post. od dawna istnieje już e-deklaracje które jest do pobrania ze strony US
   • avatar
    partyczek88
    0
    W sumie e pity można też wypełniać jak ma się system erp od simple, bo to jest część tego systemu, ale to raczej po stronie przedsiębiorstwa