Aplikacje mobilne

Aplikacje mogą pomagać w zapobieganiu samobójstwom, ale nie wszystkie działają

przeczytasz w 2 min.

Aplikacje mogą bardzo pomóc osobom z depresją oraz mającym myśli samobójcze. Zawierają wiele informacji, a zwrócenie się specjalisty z prośbą o pomoc jest dużo bardziej komfortowe, kiedy jest się anonimowym. Nie każdy odważy się rozmawiać twarzą w twarz o swoich problemach.

W Apple App Store lub Google Play znajduje się mnóstwo aplikacji do zarządzania nastrojem oraz dla osób z depresją. Pobierane były miliony razy i zainteresowanie użytkowników nie maleje. Dla wielu osób z problemami psychicznymi takie oprogramowanie na smartfony jest niczym jedyne koło ratunkowe.

Aplikacja na depresję

Wzięto pod lupę 69 aplikacji mobilnych, skierowanych do osób z depresją. Autorzy analizy zbadali materiały edukacyjne, zastosowanie odpowiednich strategii i porad zapobiegających popełnieniu samobójstwa, stworzonych przez ekspertów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Światowej Organizacji Zdrowia. Jedynie 7% aplikacjizawierało potrzebne informacje i strategie działania.

Tylko 46 na 69 badanych aplikacji dawało dostęp do natychmiastowej pomocy eksperta. Niedziałające numery łączące z linią pomocy kryzysowej miało 6 aplikacji. Jeżeli ktoś użytkujący jedną nich przechodzi właśnie kryzys psychiczny, może w takiej sytuacji nigdy nie doczekać pomocy – nawet próbując o nią poprosić. Takie zaniedbanie ze strony deweloperów może doprowadzić do nieudzielenia pomocy i w efekcie czyjejś śmierci.

Aplikacja na depresję

Niedziałające numery i brak informacji

Depresja jest coraz bardziej powszechną chorobą, a dzisiaj mnóstwo osób korzysta z narzędzi cyfrowych. Dlatego tak ważne są jak najlepsze standardy ich tworzenia. Eksperci badający wybrane aplikacje są zdania, że niektórzy twórcy (nawet mając najlepsze intencje) nie stosują poprawnych praktyk. Skontaktowali się w sprawie nieaktualnych numerów telefonów, jednak tylko w dwóch przypadkach programiści je poprawili. W efekcie mamy wiele niepełnych programów, które mogą okazać się zawodne, nieprzydatne lub wręcz szkodliwe.

Brak aktualizowania numerów łączących z linią pomocy jest trudne do wykrycia, brak również odpowiednich narzędzi. Niewiele wiadomo też na temat konsekwencji korzystania z aplikacji służących do pomocy osobom z problemami. Część badaczy zastanawia się również, czy strategie zapobiegania samobójstwom opracowane w warunkach klinicznych są równie skuteczne w formie cyfrowej – brakuje badań na ten temat.

Depresja

Mając problemy ze zdrowiem psychicznym warto sięgnąć po wsparcie, również w formie aplikacji na telefon. Może to być dobre uzupełnienie leczenia prowadzonego przez psychologa lub psychiatrę. Jednak korzystanie z aplikacji jako zamiennika terapii nie będzie najlepszym pomysłem i warto zachować w tej kwestii ostrożność.

Źródło: theverge.com, bmcmedicine.biomedcentral.com

Warto zobaczyć również:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xbk123
  3
  Nie chcę spłycać tematu ale... nie masz życia, twoim jedynym oknem na świat jest smartfon i fb i z tego powodu masz doła? Mamy dla ciebie informację... zainstaluj sobie więcej aplikacji ; - ) Jeżeli ktoś się wstydzi w tej wsi zwanej Polską pójść do psychologa to prawdopodobnie obawia się stygmatyzowania ze strony otoczenia, co oni powiedzą jak się dowiedzą itd. I to jest pierwszy problem, z którym powinno się walczyć. W Hollywood pewnie co trzeci aktor/aktorka się przyznaje do korzystania z pomocy i nikt nie robi z tego wielkiego halo. NBA też niedawno często nadawała spoty destygmatyzujące ten problem w przerwach meczu. Druga sprawa to nasz rząd ma totalnie w du..e takich ludzi. Jest coraz mniej specjalistów, coraz więcej placówek jest zamykana, przeznacza się coraz mniej pieniędzy na to. W tej sytuacji wszystkim dotkniętym problemem pozostaje filmowe... confronting fear is the destiny of Jedi ; - )
  • avatar
   KMyL13
   2
   "Aplikacje mogą pomagać w zapobieganiu samobójstwom, ale nie wszystkie działają" - według naszych prognoz pogody będzie słonecznie, ale weźcie ze sobą parasole xd
   • avatar
    Torrentowy Pirat
    -1
    Czy to zdjęcie z dziewczynką ze smartphonem to nie przypadkiem z rodzinnego albumu Martyny, gdy miała 12 lat? Nic dziwnego, że z wami pracuje.

    A tak poza tym, to uważam, że lepszym pomysłem byłoby zabranie osobie cierpiącej smartphona i wręczenie go dopiero, gdy ogarnie się emocjonalnie.
    • avatar
     nędzny spamer 2
     -1
     Strona dla przegrywów internetowych na www.bit.ly/SzukamDziewczyny
     • avatar
      Warmonger
      0
      Niedziałające aplikacje mogą powodować samobójstwa, zabójstwa oraz nagłe napady szału i zniszczenie mienia :v