Ciekawostki

Apple przechodzi na energię z odnawialnych źródeł

przeczytasz w 1 min.

Fabryki giganta z Cupertino są już w 94 proc. zasilane energią z "zielonych" źródeł.

Apple solar

Nie jest tajemnicą, że Apple od dłuższego już czasu dąży do realizacji swojego celu, którym jest zasilanie wszystkich jej obiektów w stu procentach energią z odnawialnych źródeł. W 2010 roku firmie udało się osiągnąć poziom 35 proc. Wystarczyły niecałe cztery lata i gigant z Cupertino może pochwalić się nie lada wyczynem – jego fabryki i inne ośrodki zasilane są już w 94 proc. z „zielonych” źródeł.

Firma Apple otrzymała za swoje osiągnięcie pochwałę od organizacji Greenpeace, a Lisa Jackson – była szefowa Agencji Ochrony Środowiska (EPA) i obecna wiceprezes do spraw inicjatyw środowiskowych w Apple twierdzi, że firma ma ogromne szanse na pozycję lidera w tej dziedzinie. 

Oczywiście w tych 94 proc. nie zostało uwzględnione zasilanie potrzebne do celów logistycznych czy dystrybucyjnych. Mimo to – liczba może robić wrażenie. Firma Apple korzysta z różnych rozwiązań – energii wiatrowej, wodnej i słonecznej. To właśnie na tej ostatniej skoncentrowany jest najnowszy filmik podsumowujący działania giganta z Cupertino. Został on zatytułowany Better i możecie go zobaczyć poniżej:

Źródło: TechSpot

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  Po ich produktach jakoś nie widzę, aby byli liderem w tej dziedzinie. Wniosek: czysta eko-propaganda, by podbić słupki statystyk itp. pierdół.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Wszystko fajnie tylko takie baterie zajmują spory kawałek terenu i tak nie wszystko udało się zasilić, o ile to co podali, że zasilane jest to prawda.

   Biorąc pod uwagę, że gdzie nie gdzie nie byłoby miejsca np: na uprawy a co dopiero na takie baterie + koszt zakupu + koszta konserwacji/doglądu to obecnie takie apple może pod publiczkę się pobawić.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    I to jest ta słynna ekologia? Kilkadziesiąt hektarów gruntów oszpeconych przez jakieś baterie słoneczne? Hmm to rzeczywiście. To ja już wolę energię z węgla brunatnego. Co prawda kopalnia zaopatrująca elektrownię zajmuje kilkaset hektarów, ale zasila kilka województw. A CO2? Sprawdźcie sobie ile emituje rocznie tego gazu Polska, a ile byle pierdnięcie wulkanu, czy nawet obce gospodarki, które nie ratyfikowały żadnych umów co do emisji tegoż gazu. Ale teraz modnie jest być eko, nastawiać 1000 turbin wiatrowych, zniszczyć cały krajobraz. Dla mnie ekologiczne są na przykład ciepłownie w Norwegii, które zasilane są śmieciami, ale każdy ma swoją definicję ekologii, z reguły wiążącą się z tym ile elektrownie i zakłady przemysłowe płacą haraczu Twojej organizacji proekologicznej.
    • avatar
     wizdar
     2
     Produkcja tych paneli jest na pewno bardzo ekologiczna. Na razie energia potrzebna do wyprodukowania paneli słonecznych jest większa niż z nich uzyskana. Przy obecnym stanie tej technologii mogliby tego w ogóle nie produkować.
     • avatar
      Luiso
      1
      Najwięcej emisiji co2 powoduje transport i budownictwo. Energia odnawialna powinna być tylko dodatkiem do energooszczędnych budynków. W budownictwie mozna wyraznie zmniejszyc emisje co2, ale energia odnawialna powinna byc jedynie uzupelnieniem dobrze ocieplonych budynków, przecież to logiczne.
      • avatar
       Konto usunięte
       -6
       Jestem bardzo ciekawy, ile z tego procent to palenie odchodów indyków.
       • avatar
        neo2006a
        -12
        Już się odezwali "Polaczki" co to im zawsze źle.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         To brednie, bo 95% energi potrzebnej do wyprodukowania i dostarczenia produktu uzytkownikowi zuzywaja rozni podwykonawcy i transport.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Hej a ile tych fabryk mają???
          przecie to są składaki a produkcja odbywa się w chinach i korei
          a jedyną fabrykę mają tu i to 94% zasilania.... haaa haaa

          http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1062516.html

          cóż reklama dźwignią handlu...

          • avatar
           xpaxpl
           0
           Ja akurat ani za aple ani za ich produktami nie przepadam ale trzeba im przyznać ze posiadają zdolność wytwarzania na coś mody bo wg mnie ludzie kupują ich produkty nie dlatego ze są dobre ale dla tego ze jest modnie mieć i-sprzęt... wiec może i w tym przypadku będzie podobnie firmy zaczną naśladować apla, a później się prześcigać na to kto jest bardziej ekologiczny a taki wyścig raczej będzie pożyteczny ...