Bezpieczeństwo

Apple próbuje załatać lukę Shellshock

przeczytasz w 1 min.

A przy okazji zapewnia, że dla zdecydowanej większości użytkowników Shellshock nie stanowi jednak żadnego zagrożenia.

Bash OS X

Wczoraj pisaliśmy o luce Shellshock wykrytej w powłoce systemowej Bash, która według grupy specjalistów uznawana jest za groźniejszą niż bohater wiosennej afery – Heartbleed. Większość linuksowych dystrybucji otrzymała aktualizację od razu – posiadacze komputerów z systemem Mac OS X czekają nadal. Firma Apple przyznała dziś, że trwają już prace nad odpowiednią łatką. Rzecznik giganta z Cupertino wydał przy okazji oświadczenie, w którym zapewnia, że dla większości użytkowników Shellshock nie stanowi jednak żadnego zagrożenia.

„Zdecydowana większość użytkowników OS X nie ma się czego obawiać w związku z wykrytą niedawno luką w bashu. Systemy z rodziny OS X są domyślnie bezpieczne, przez co nie są narażone na zdalne exploity – przynajmniej dopóki użytkownicy nie korzystają z zaawansowanych konfiguracji Unix” – czytamy w oświadczeniu firmy Apple.

Systemy Mac OS X wykorzystują GNU bash w wersji 3.2.51, która została wydana w 2007 roku. Najnowsza obecnie powłoka oznaczona jest numerem 4.3. Apple nie zdecydowało się jednak na aktualizację ze względu na bardziej rygorystyczne warunki licencji w przypadku GPLv3 (z której bash 4.3 korzysta). Dlatego też, pomimo że systemy linuksowe zostały już załatane, komputery z Mac OS X wciąż są zagrożone. Programiści Apple muszą dokonać własnych wewnętrznych modyfikacji w kodzie. Pozostaje jedynie żywić nadzieję, że uporają się z tym jak najszybciej.

Źródło: ArsTechnica

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Otwarty i darmowy OS załatany od razu.
  Zamknięty, komercyjny OS wciąż czeka.

  Jak to wygląda?
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   jeszcze maja wypuscic zelazka do serii 6śc
   • avatar
    Marucins
    4
    Szykujcie się na poprawkę coś jak 8.0.1 dla iOSa.

    "Będzie, będzie zabawa będzie się działo...."
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Niech programisci Apple lataja - lepiej latac dluzej, niz wydac niedorobiona latke. Miejmy nadzieje, ze przed swietami zdaza zalatac dziure ;).

     PS. Latka na Linuxa byla dostepna kilka godzin po informacji o dziurze.
     • avatar
      miedzianek
      2
      'nie ma się czego obawiać w związku z wykrytą niedawno luką w bashu. Systemy z rodziny OS X są domyślnie bezpieczne'

      Nie no,wlasnie widac;)
      • avatar
       Dragonik
       1
       A cóż to najlepszy system dziurawy, jakie to przykre.
       • avatar
        phlawski
        1
        Oczywiście jak to zwykle na benchmark.pl - wszelkie newsy dotyczące Apple (czy to o iOS czy to o OS X) powodują lawinę hate. Natomiast każdy średnio rozgarnięty użytkownik OS X używa homebrew i tam instalacja załatanego bash sprowadza się do prostej komendy:

        brew install bash

        i mamy zainstalowany nowy, załatany bash (obecnie w wersji 4.3.25(1)-release ). Haters gonna hate...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Bash dla nieogarów zawsze miał w funkcjonalności "dziurawość". Jak ktoś uruchamiał skrypty niewiadomego pochodzenia, to bez znajomości dziury mógł mu naszkodzić. I też jest raczej większy krzyk o nic. Na linuxach i BSD załatane od razu. A na macach, no cóż, jak się wzięło BSD, dało własną oprawę graficzną i na koniec zamknęło system, to trzeba samemu łatać, bo wszędzie indziej BASH GPLowy jest już załatany. Oj długo użytkownicy maców będą czekać. Łaty marketingiem się nie napisze.
         • avatar
          QraJr
          -1
          Ciężko łata się coś co się ukradło i nazwało własnym.