Bezpieczeństwo

Hakerzy Putina atakują polskie organizacje rządowe

przeczytasz w 1 min.

Grupa hakerów APT28 na różne sposoby próbuje wykraść dane z polskich (i nie tylko) instytucji rządowych.

haker

Rosyjscy hakerzy działający na polecenie prezydenta Władimira Putina zaatakowali polskie i ogólnoeuropejskie organizacje rządowe, donosi Rzeczpospolita.

Zajmująca się cyberbezpieczeństwem firma FireEye odkryła serię ataków, za które odpowiedzialna była grupa hakerów związana z Kremlem. APT28 – bo takiego dorobiła się pseudonimu ekipa działająca co najmniej od 2007 roku – wzięła na cel europejskie rządy. Wśród ofiar znalazły się Ministerstwo Obrony Narodowej, jak również instytucje z sektora finansowego.

Jaki jest cel ataków APT28? Przede wszystkim wykradzenie poufnych informacji. Inwigilacja dziennikarzy z wrogo nastawionej do Rosji Gruzji mogła ponadto mieć za zadanie wpłynąć na opinię publiczną. Instytucje rządowe różnych krajów europejskich, jak również NATO oraz Komisja Europejska – lista ofiar APT28 może być naprawdę długa.

„Ataki były skierowane na ściśle określone cele. Świadczą o tym doskonale przygotowane e-maile zachęcające do otwarcia załącznika ze złośliwym kodem. Znajdowały się w nich m.in. nazwiska i numery telefonów pracowników NATO, a opracowanie takich „przynęt" wymagało dużych nakładów pracy” – powiedział Robert Żelazo, dyrektor FireEye na Europę Wschodnią.

Gruzińskie organizacje są atakowane co najmniej od ubiegłego roku. Polska znalazła się na celowniku APT28 najprawdopodobniej dopiero w tym. Do instytucji rządowych trafiły e-maile zawierające złośliwe oprogramowanie. ABW odmówiło jednak komentarza na temat tego, czy inwigilacja rządowych komputerów zakończyła się powodzeniem.

Źródło: Rzeczpospolita, SecureIDNews

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Varso
  11
  Zaiste Pani Halinka nie kliknęła w link w stylu - super poufne :D
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Będzie kurwa wojna jak nic...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Profesjonalisci skoro sla maile do ludzi z nadzieja ich otwarcia. Jesli to robota Putina to wpolczuje mu ty hakierow. Z drugiej strony znajac naszych politykow to ruscy pewnie juz maja to czego potrzebowali.
    • avatar
     projectdarkstar
     0
     Ruscy chcą się odciąć od Europy więc jak proponuję odciąć ich od netu.
     • avatar
      Artur-9
      -2
      Putin to dobry prezydent tylko nie wygodny dla reszty świata czyli np. Dobrego wujka USA który wszędzie wchodzi; )
      Gdyby Polska miała takich rządzących to by było tak jak nie będzie.
      • avatar
       Sacratog
       -2
       "Gdzie jest krzyż" ?? ^^