Telefony

ARM mierzy w urządzenia typu MID

przeczytasz w 1 min.

Bezdyskusyjnie netbooki to urządzenia, w których znajdziemy przede wszystkim procesory Intela – Atomy. Dlatego koncern ARM chce, aby jego najnowsza platforma trafiała głównie do sprzętów typu MID (Mobile Internet Devices). Jednak w tym segmencie rynkowym Intel  również nie zamierza dać za wygraną.

Jak dotąd urządzenia typu MID spadły jakby na drugi plan – netbooki zdecydowanie objęły prowadzenie i stały się jednymi z najpopularniejszych sprzętów. O ile sprzedaż tych komputerków ma się świetnie, tak MID-y wciąż uznaje się za gadżety niszowe. Niemniej sytuacja ta ma się zmienić w niedalekiej przyszłości. Z tego powodu firmy takie jak Intel nieustannie pracują nad mikroprocesorami i platformami, które mogłyby trafiać do takich urządzeń. Nie oznacza to jednak, że korporacje specjalizujące się w mobilnych gadżetach zamierzają oddać koronę – ARM informuje, że w przyszłym roku wprowadzi na rynek nową platformę, która powstała z myślą o MID-ach.

– Wprowadzimy najnowsze platform Cortex-A8 i A9, które cechuje wysoka wydajność i duża energooszczędność. Platformy te trafią do produktów typu MID. Jesteśmy srodze przekonani, że w roku 2009 wiele urządzeń MID będzie wyposażonych w nasze rozwiązania – poinformował Warren East, szef ARM, w wywiadzie dla serwisu DigiTimes.com.

Prawdę mówiąc, mikroprocesory Texas Instruments OMAP (Open Multimedia Application Platform), platformy ARM oraz układy graficzne PowerVR zasilają już teraz takie urządzenia jak Nokia N770, N800 i N810 Internet Tablet, które można uznać poniekąd za MID-y. Co więcej, układy ARM są wykorzystywane w telefonie Apple iPhone, jak i wielu innych smartphone’ach, podczas gdy na rynku nie znajdziemy żadnych oficjalnych MID-ów z procesorami Intel Atom.

Niemniej jednak korporacje Intel, AMD oraz VIA zamierzają wdrożyć mikroarchitekturę x86 nie tylko do MID-ów, ale także do innych niewielkich gadżetów przenośnych, co jest powodem do zmartwień dla ARM. Ale producenci procesorów x86 też mają się czego obawiać, ponieważ aktualnie ok. 98 proc. sprzedawanych telefonów komórkowych ma na pokładzie mikroprocesor ARM.

Źródło:X-bit labs.com

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!