Karty graficzne

Nadchodzą autorskie wersje Radeona RX 480 - jakich modeli możemy się spodziewać? [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Niereferencyjne wersje nowego Radeona zapowiedziały firmy ASUS i Sapphire, ale w sieci pojawiły się też przecieki o modelu firmy MSI.

Premiera karty graficznej Radeon RX 480 już za nami, ale jak na razie wszyscy producenci zaprezentowali tylko jej referencyjną wersję. Wiemy jednak, że część z nich przygotowuje również swoje konstrukcje autorskie – jakich modeli możemy się spodziewać?

Głównym atutem autorskich modeli ma być odmienione chłodzenie, które zaoferuje niższe temperatury i wyższą kulturę pracy (część coolerów będzie wyłączać wentylatory w spoczynku). Jeżeli wierzyć zapowiedziom AMD, autorskie wersje mają też charakteryzować się lepszym potencjałem na podkręcanie.

ASUS Radeon RX 480 STRIX

Firma ASUS oficjalnie zapowiedziała Radeona RX 480 w wersji STRIX – model ten zostanie wyposażony w półpasywne chłodzenie DirectCU III, które dodatkowo zostanie przyozdobione podświetleniem Aura RGB (tę samą konstrukcję mogliśmy już spotkać w kartach GeForce GTX 1080 i GTX 1070 STRIX).

O specyfikacji technicznej jeszcze nie wiadomo zbyt wiele – wiadomo jedynie tyle, że na pokładzie znajdziemy 8 GB pamięci GDDR5 256-bit. Można również podejrzewać fabrycznie podniesione taktowania.

MSI Radeon RX 480 Gaming X

W sieci pojawiły się też nieoficjalne przecieki odnośnie modelu MSI Radeon RX 480 Gaming X, który ma wykorzystywać chłodzenie TwinFrozr VI (też z trybem półpasywnej pracy). Na pokładzie akceleratora miałoby się znaleźć 8 GB pamięci wideo.

Co prawda na renderze widać jeszcze m.in. wyjście DVI, ale nie mamy pewności czy rzeczywiście jest to Radeon RX 480 (karta ze zdjęcia jest bardzo podobna do modelu GeForce GTX 1070 Gaming X).

Sapphire Radeon RX 480 Nitro

Swoją wersję Radeona RX 480 na pewno przygotowuje jeszcze firma Sapphire, co też oficjalnie potwierdził przedstawiciel firmy w wywiadzie na kanale Joker Productions w serwisie YouTube.

Radeon RX 480 Nitro bardzo przypomina model z niedawnych przecieków. Na karcie zainstalowano chłodzenie z dwoma dużymi wentylatorami, a całość schowano pod ciemną obudową. Wiadomo też, że model ten ma wyprowadzone złącze DVI.

 

Aktualizacja 01.07.2016 9:10

Sapphire Radeon RX 480 - wyjścia wideo

Przedstawiciel firmy Sapphire zaprezentował na swoim twitterowym profilu śledź z modelu Radeon RX 480 Nitro - widać na nim wyjścia DVI-D, a także dwa HDMI oraz dwa DisplayPort. Zamiana jednego wyjścia DisplayPort na HDMI powinna ucieszyć użytkowników gogli VR, którzy mają już monitor podłączany przez HDMI, a ponadto chcieliby jeszcze korzystać z gogli VR (też podłączanych do HDMI).

Ze zdjęcia dowiedzieliśmy się również, że laminat jest tutaj trochę wyższy niż w referencie, a na jego rewersie zainstalowano płytkę backplate (niestety nie wiadomo jak wygląda dokładnie).

Źródło: ASUS, Reddit, Joker Productions, Tweakers, VideoCardz, Twitter @ Adrian Thompson

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Evenement
  2
  Czarne chmury nad AMD: http://www.purepc.pl/karty_graficzne/amd_radeon_rx_480_polaris_nie_spelnia_standardow_pciexpress
  • avatar
   zdziseq
   1
   Ale ladne bedzie cacko :)

   http://www.overclock.net/image/id/12190854/width/900/height/900/flags/LL
   • avatar
    alexmal01
    0
    Oby możliwości OC były lepsze, bo to największy minus referentów.
    • avatar
     dariosik
     0
     UWAGA RADEON RX 480 NIEBEZPIECZNY DLA TAŃSZYCH PŁYT GŁÓWNYCH!!! POBIERA ZBYT DUŻO PRĄNDU ZE ZŁĄCZNA PCIE EXPRESS PALĄC PŁYTE GŁÓWNĄ!!!
     • avatar
      kitamo
      -2
      „Na rynku kart graficznych pojawiły się modele Radeon RX 480 z architekturą Polaris. Ich premiera spotkała się nie tylko z olbrzymim zainteresowaniem, ale również z dużym zaskoczeniem. Niestety jego powodem nie były jedynie zalety nowej karty graficznej. Pozwólcie, że wyjaśnimy, dlaczego tak się stało.

      Dla wielu potencjalnych nabywców zaskakująca okazała się cena, która odbiega od sugerowanej przez AMD. Również oferta, którą znajdziecie w naszym sklepie online oraz salonach różni się, od tej którą możecie znaleźć na stronach i fanpage’ach AMD. Sytuacja ta podyktowana jest cenami zakupu narzuconymi na firmy współpracujące z AMD. Są one dużo wyższe od sugerowanych cen sprzedaży. Aktualnie czekamy na oficjalne stanowisko firmy dotyczące polityki cenowej, która negatywnie odbija się na sklepach, w tym także na naszej ofercie. Liczymy na to, że w najbliższym czasie będziemy mogli zaproponować Wam karty Radeon RX 480 w cenach sugerowanych.”
      • avatar
       ALEKS_D_RAVEN
       -3
       karta pod grami bierze 150 wat mocy, podkręcona bierze prawie tyle samo. Coś nie teges jest ze sterami albo z biosem.
       • avatar
        Franz
        -3
        Ciekawe ile te autorskie karty będą kosztować, bo biorąc pod uwagę ceny referentów to spodziewam się 1500-1600 zł.
        • avatar
         Konto usunięte
         -4
         Niech zgadnę:

         - Drogich
         - Gorących
         - Zacofanych technologicznie

         Zgadłem? Taak
         • avatar
          tazik21
          0
          informacja wzięta z stąd:

          http://www.benchmark.pl/produkt/ranking/nvidia-geforce-gtx-970