Audi e-benzin: syntetyczny następca benzyny

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

Niemiecka firma chce być znana z tworzenia przyjaznych środowisku paliw.

Audi e-benzin

Audi to obecnie jeden z najważniejszych producentów samochodów osobowych na świecie. Niemiecka firma chce teraz być znana z czegoś jeszcze, mianowicie z tworzenia przyjaznych środowisku paliw. Po e-gazie i e-dieslu Audi rozpoczęło testy substancji o nazwie e-benizn, która jest eksperymentalnym, syntetycznym substytutem benzyny.

Tym, czym wyróżnia się e-benzin jest zerowa zawartość ropy naftowej. Firma Audi chwali się, że zgodnie z europejskim systemem pomiarowym substancja charakteryzuje się liczbą oktanową równą 100 (najwyższa odporność na niekontrolowany samozapłon paliwa silnikowego). E-benzin nie zawiera siarki ani benzenu, dzięki czemu spala się niezwykle czysto. Jak zapewnia producent, jest to paliwo wysokiej jakości dla silników o wysokiej wydajności.

E-benzin ma być paliwem bardzo przyjaznym środowisku. Izobutylen stanowiący podstawę paliwa otrzymywany jest z surowców odnawialnych. Ponadto, Audi wraz z partnerską firmą Global Bioenergies planuje zmodyfikować proces produkcyjny tak, by ostatecznie wymagane były tylko: woda, wodór, tlenek węgla (IV) oraz światło słoneczne. 

Wytwórnia ekologicznego paliwa ma zostać utworzona już w przyszłym roku. Nie wiadomo jednak na razie, jakie konkretnie plany wiąże firma Audi ze swoim wynalazkiem. Bez wątpienia natomiast warto się temu projektowi przyglądać.

Źródło: Digital Trends, Audi

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fugens
  16
  Osobiście chciałbym aby takie wynalazki trafiły do sprzedaży. Na pewno ceny paliw spadłby o ile produkcja takiego paliwa z niczego jest droższa. Lecz puki ropa jest to takie wynalazki będą zapominane, bo przecież w Kuwejcie nie mieli by wtedy pieniędzy. Swoją drogą rodzi to wiele teorii spiskowych, jak np. teoria darmowej energii.
  Jednak takie wynalazki są potrzebne, bo ropa kończy się w nieubłaganym tempie, a popyt na nią rośnie z roku na rok.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  No wszystko fajnie ale jest tańsze w końcu?
 • avatar
  BariGT
  0
  Ciekawostka: Liczba oktanowa czystego ethanolu wynosi 107.
 • avatar
  HemaN
  0
  Przecież już Hitler miał syntetyczną benzynę. Ciekawe dlaczego dopiero teraz ten pomysł znowu wraca. Może koncerny już zarobiły tyle co trzeba na przetwarzaniu ropy naftowej i zaczynają dopuszczać inne rozwiązania.
 • avatar
  nilhus
  -1
  Zawsze rodzi się właśnie pytanie: tańsza dla kogo?
  Wątpię żeby to drogo kosztowało koncerny. Co innego że użytkownik nigdy nie dostaje nowości tanio a szczególnie produktu ekologicznego.
 • avatar
  nilhus
  -1
  Zawsze rodzi się właśnie pytanie: tańsza dla kogo?
  Wątpię żeby to drogo kosztowało koncerny. Co innego że użytkownik nigdy nie dostaje nowości tanio a szczególnie produktu ekologicznego.
 • avatar
  Konto usunięte
  -1
  lul copypasta słowo w słowo z digital trends :D, przynajmniej jest w źródle
 • avatar
  Konto usunięte
  -2
  Szansa na to, że takie rozwiązanie się przyjmie jest znikoma, a koncerny paliwowe o to zadbają skoro wynaleziono już auto na wodę, a mimo tego nadal używamy benzyny czy ropy.https://www.youtube.com/watch?v=fxpgKBLfQN4
 • avatar
  jkbrenna
  -2
  jezeli 5 litrow oleju do smarzenia kosztuje bez Vat-u 3,80 Euro,to tez mysle ,ze mozna bez problemow za 0,5 euro olej napedowy sprzedac, z 5 kg odpadowego drzewa mozna 1 liter benzyny otrzymac, ale z czego by nasi dobrze wypasieni politycy zyli..