Karty graficzne

Będą niereferencyjne Radeony HD 5800

przeczytasz w 1 min.

AMD pomimo problemów z produkcją chipów w zakładach TSMC dał pozwolenie producentom aby ci mogli opracowywać niereferencyjne wersje nowych układów ATI.

Sytuacja jest bardzo ciekawa, gdyż od premiery nowych kart graficznych z serii Radeon HD 5800 żaden z partnerów AMD nie zdecydował się na wydanie w pełni autorskiej wersji któregokolwiek z układów.

Według przedstawicieli koncernu, wszystko rozbija się o dostępność kart, a w zasadzie o problemy z ich produkcją w fabrykach TSMC. Zakłady produkcyjne mają obecnie duże problemy w wytwarzaniu układów wykonanych w 40 nm procesie technologicznym.
Z tego właśnie powodu wynika ich mała dostępność na sklepowych półkach.

Problemy w produkcji nowych układów mogą niedługo dobiec końca, na co wskazywać może wydane przez szefostwo "zielonych" zezwolenie na projektowanie niereferencyjnych konstrukcji kart graficznych opartych o nowe chipy AMD. Tym samym koncern dostarczył swoim partnerom biznesowym szereg szczegółowych planów, specyfikacji i schematów mających umożliwić im projektowanie własnych niereferencyjnych konstrukcji.

W praktyce może oznaczać to, że o ile nie będzie większych problemów z produkcją chipów dla kart Radeon, to już na początku przyszłego roku, a może nawet nieco wcześniej, możemy spodziewać się "wysypu" konstrukcji niereferencyjnych z serii Radeon HD 5800.

Decyzja szefostwa AMD wydaje się być zwyczajową reakcją obronną na zbliżającą się premierę układów Fermi. Gdyż nie od dziś wiadomo, iż "najlepszą obroną jest atak", a tym atakiem mają być zapewne niereferencyjne Radeony. Ich największą zaletą mogą być, nie tylko zmiany w systemie chłodzenia, zasilania, czy zastosowanie autorskich płytek PCB, lecz z pewnością ponadprzeciętne możliwości przetaktowania. Dzięki temu już niedługo możemy spodziewać się jeszcze szybszych i wydajniejszych konstrukcji z serii Radeon.

Czy to wystarczy aby zatrzymać ofensywę Fermi?

Źródło: TweakTown

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  HD5850 VAPOR-X - DO WANT
  • avatar
   petrop3
   0
   Hm ofensywę Fermi lol jaką ofensywę jak na razie nie widzę żadnego Fermi
   • avatar
    suntzu
    0
    Przecierze 310 jest znacznie gorszą kartą, a to jedyny przedstawiciel nowej serii. AMD może zejsć sceny o 30% wrazie gdyby NV zaprezentowało coś mocniejszego, ale nie zapowiada się na to. Papierowa premiera super wydajnych układów może być w styczniu.... Ale czy to będzie prawdziwa karta, a nie 285 z kropelką tego nie wiemy.

    Niereferaty, wprowadzą zamiszenie, mogą być tańsze, karty..... Mogą też zrobić lepsze. oferta się powiększy, a NV musi wreszcie zejść z ceny. 285 to już nie topowa karta i nie ma uzasadnienia dla tak wysokich cen.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "Problemy w produkcji nowych układów mogą niedługo dobiec końca, na co wskazywać może wydane przez szefostwo "zielonych" zezwolenie..."

     "Zielonych"? To AMD musi się pytać NV o zgodę? ;-)
     • avatar
      spavatch
      0
      Wyśmienicie! Znowu będą problemy z dopasowaniem fullcoverów pod daną kartę...
      • avatar
       Huntcold99
       0
       Pewnie znów będzie parę sztuk
       • avatar
        Wikiolo
        0
        Myślę, że autor powinien użyć pojęcia "czerwoni" bo mowa przecież o kartach graficznych,a nie procesorach - w obecnym przypadku i AMD i NV są zieloni, co może człowieka nieżle w błąd wprowadzic
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Pomyślałem dokładnie to co Wikiolo. Powinno być czerwoni, a nie zieloni.