Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Kraków

przeczytasz w 1 min.

Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, opublikował artykuł poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Krakowie. Jest to kolejny z serii raportów.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Analiza opierała się zatem na sprawdzaniu typu zabezpieczeń, a nie ich łamaniu. W trakcie badania Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, skontrolował zabezpieczenia prawie 1 700 sieci. Wszystkie sieci zostały wykryte podczas jazdy samochodem na trasie o długości ponad 11 km.

Na tle innych miast Kraków nie wyróżnia się niczym szczególnym”, mówi Maciej Ziarek, analityk z Kaspersky Lab Polska. „Jak na tak duże miasto, spodziewałem się większej ilości sieci zabezpieczonych przez WPA, tymczasem okazało się, że mniejsze miejscowości uzyskiwały lepsze wyniki od Krakowa. Podobnie wygląda sprawa z niezabezpieczonymi sieciami - ich liczba jest zbyt duża. Pozostaje mieć nadzieję, że przy kolejnym skanowaniu wynik ten ulegnie poprawie.”

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Pełny artykuł dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=564.

źródło: Kaspersky Lab

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ja się ciesze z niezabezpieczonych sieci w Krakowie bo zawsze można za friko poserfować po necie z telefonu na coś czekając ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Coś te artykuły Kasperskiego za często goszczą na tym portalu.