Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce: Łódź

przeczytasz w 1 min.

Kaspersky Lab, opublikował artykuł poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Łodzi.

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Analiza opierała się zatem na sprawdzaniu typu zabezpieczeń, a nie ich łamaniu.

W trakcie badania Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, skontrolował zabezpieczenia ponad 1 200 sieci. Wszystkie sieci zostały wykryte podczas jazdy samochodem oraz spaceru na trasie o długości 12 km.

- Łódź nie wyróżnia się szczególnie na tle innych miast, - mówi Maciej Ziarek, analityk z Kaspersky Lab Polska. - Zarówno pod względem szybkości jak i metod stosowanych do zabezpieczenia sieci Łódź plasuje się na środkowej pozycji. Bardzo niepokojącym faktem jest to, że przez 2 lata praktycznie nie zmieniło się nic w kwestii zabezpieczeń sieci i cały czas 25% z nich pozostaje otwarta. Pozostaje mieć nadzieję, że raport ten przyczyni się w pewnym stopniu do poprawy świadomości użytkowników w kwestii zagrożeń.

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Pełny artykuł dostępny jest w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=567.

Źródło: Kaspersky Lab

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  crazeey
  0
  Kaspersky niech się lepiej weżmie za swoje produkty, bo pełny scan KIS 2010 na moim Win7 64 zajął trzy dni. Po włączeniu opcji skanowania tylko nowych i zmienionych plików skan trwa na razie jeden dzień i utknął na 98%. Jak tak dalej pójdzie, to wrócę do NOD32, a ponieważ jak widzę po forach mój przypadek nie jest odosobniony, Kaspersky niedługo zamiast badania sieci bezprzewodowych zacznie akcję trzymania się za kieszeń.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Używam KIS od 3 lat i nie dam żadnego złego słowa powiedzieć na ten produkt, tyle w temacie KIS.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Niech się ludzie ogarną ! Dlaczego u mnie w bloku są aż trzy sieci niezabezpieczone ? (o bdb zasięgu) Przecież to aż kusi żeby na Rapidshare wykorzystać :P
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     W Warszawie prawie wszędzie można się podłączyć gdzieś do sieci. A przecież tak łatwo zabezpieczyć... A co do skanowania archiwów, to dla mnie jest to troche bez sensu, bo żaden malware nie wypakuje się sam z siebie, dużo lepiej, żeby antywirus na bierząco skanował wypakowywane archiwa.