Nauka

Bill Gates fundatorem projektu ogniwa zasilanego… moczem

przeczytasz w 1 min.

„Tak wytworzona energia elektryczna mogłaby być używana do zasilania urządzeń kanalizacyjnych, a nawet do ładowania telefonów komórkowych”

Bill Gates projekt

Bill Gates znany jest przede wszystkim z tego, że był prezesem Microsoftu. Amerykanin stale bierze jednak także udział w innowacyjnych projektach. Prowadzona przez niego i jego małżonkę Melindę fundacja kontynuuje wysiłki na rzecz zwalczania chorób w krajach Trzeciego Świata. W tym tygodniu po raz kolejny zdecydowano się na szereg dotacji na projekty, których celem jest poprawa jakości wody oraz warunków sanitarnych i higieny w tych częściach świata.

Jedna z tych dotacji zostanie wysłana do Uniwersytetu Zachodniej Anglii w Bristolu. Tamtejszy zespół pracuje nad projektem mikrobiologicznych ogniw paliwowych, które mogą być zasilane moczem. „Tak wytworzona energia elektryczna mogłaby być używana do zasilania urządzeń kanalizacyjnych, a nawet do ładowania telefonów komórkowych” – czytamy w komunikacie prasowym.

Całość polega na tym, że bakterie znajdujące się w ogniwach pochłaniają mocz, a ich proces metaboliczny przekształca go w energię elektryczną. Jak dotąd ilość wytworzonej tą metodą energii nie jest zbyt zadowalająca, jednak zespół ma nadzieję, że będzie można to znacznie udoskonalić. 

Wśród innych dofinansowanych projektów znajdują się między innymi bezwodna toaleta oraz sterylizator parowy, mogący przekształcić odpady w biopaliwo.

Źródło: Neowin

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Rebal
  10
  A zawsze mój tata ironizował że gdy brakuje pieniędzy na paliwo to trzeba je ciężko zarobić bo do zbiornika nie naleje.
  • avatar
   Author
   7
   Zara wam unia na jaja i picze liczniki zamontuje a pani ze skarbówki będzie liczniki spisywać za parawanem a co wy myślicie, że w socjaliźmie będzie tanio ooo co to to nie!
   • avatar
    Sakret
    2
    Czy izamątują im w kiblach akumualtory , powinni popracować nad wytwarzaniem energii ze śmieci to też by było coś w dodatku ECO;>
    • avatar
     Lightning
     2
     "bezwodna toaleta" wyobraźcie sobie toaletę, w której zamiast wody jest ręką, która wchodzi wam do... i wyciąga odchody ;)
     • avatar
      Konto usunięte
      -3
      jak to zrobia zleje sie na komorke i bedzie dzialas ? tyle zrozumialem :P