Procesory

Bitwa o czas pracy laptopów na baterii

przeczytasz w 1 min.

Firma AMD twierdzi, że wydajność baterii laptopa powinna być mierzona tak samo jak telefonu komórkowego: w czasie bezczynności i rozmów. 

AMD po raz pierwszy poruszyło tę kwestię na swoim blogu w marcu, ale ponownie wskazuje, że obecne normy pomiaru czasu pracy na baterii są przestarzałe i nowe produkty powinny być badane dokładnie tak jak robi się to w telefonach, ponieważ obecnie wyniki testów wprowadzają konsumentów w błąd.

Dlaczego właśnie ten problem jest tak ważny dla AMD? Ponieważ zgodnie z obowiązującymi normami, laptopy oparte na architekturze wroga - czyt. Intela - wykazują znacznie lepszą żywotność baterii. Zgodnie z proponowanymi normami, ich czas pracy byłby mniej więcej taki sam jak konstrukcji opartych na rozwiązaniach AMD.

Wice-prezydent i członek zarządu AMD Patrick Moorhead powiedział w wywiadzie dla Reutersa: "Dane telefonu komórkowego za 20 dolarów udzielają konsumentom lepszej informacji o wydajności baterii niż specyfikacja notebooka za 799 dolarów ".

Moorhead powiedział ze obecna norma jest oparta na niskiej (20%) jasności ekranu, znikomym obciążeniu mikroprocesora (7%)  oraz przy wyłączonej komunikacji bezprzewodowej WiFi. "Bez internetu, bez odtwarzania audio jak choćby iTunes, bez filmów czy gier" dodał w dalszej części wypowiedzi.

Intel, który dominuje na rynku PC (około 80% udziałów), nie skomentował stanowiska AMD. Jeszcze w marcu tego roku kierownictwo firmy powiedziało The Wall Street Journal, że są lepsze miejsca do podejmowania tego tematu niż posty na blogu.

Źródło: Reuters

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  lol_ek
  0
  Bicie piany. Ale słusznie, że temat został podjęty. Praktyka jest smutna i niestety rzetelnych informacji trzeba szukać samemu. Zazwyczaj opierając się na doświadczeniach użytkowników już posiadających dany produkt.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Brawo! Bardzo dobra (dla nas - konsumentów) inicjatywa!
   • avatar
    XaRaDaS
    0
    Popieram w tym AMD, co z tego że podają iż laptop będzie działał 5h, ale zostawiony w trybie praktycznie uśpienia, a w pełni wykorzystywany to przez 2h się rozładuje. Powinno być podawane ile w danym trybie będzie działał, co mi z tych 8h jak będę gdzieś jechał i np. oglądał film dvd i w połowie filmu zobaczę napis shoutdown.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     ciekawe ile jeszcze ciekawostek okłamujacych klientów może sie trafiić i to nie tylko dzięki AMD...