Ciekawostki

BLIK - ponad 150 000 transakcji dziennie

przeczytasz w 1 min.

Polski Standard Płatności opublikował wyniki za I kwartał 2018 roku. Okazuje się, że z usługi BLIK korzystamy coraz chętniej, dokonując przeszło 150 tysięcy transakcji każdego dnia. Głównie online, ale powoli popularność zyskują przelewy P2P.

BLIK nie przestaje zyskiwać na popularności i zalicza kolejny rekordowy kwartał. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku użytkownicy wykonali ponad 14 milionów transakcji za pomocą tego polskiego standardu płatności – to ponad 2 razy więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Niezmiennie najpopularniejszą formą wykorzystania BLIKa jest płatność online (10,5 mln), na przykład za zakupy w sklepach internetowych, a na drugim miejscu (także bez zmian) znajdują się wypłaty z bankomatu (2,6 mln) – wygodne, bo niewymagające posiadania przy sobie karty.

Zmiany są za to na miejscach trzecim i czwartym, bo przelewy P2P (czyli bezpośrednie przesyłanie pieniędzy z jednego smartfona na drugi) przegoniły płatności zbliżeniowe w terminalach – w sklepach stacjonarnych czy na poczcie (odpowiednio 650 i 560 tys.).

„Przelewy P2P stają się coraz popularniejsze, ponieważ nie wymagają podania numeru konta a środki do odbiorcy docierają natychmiastowo. Część banków, w których dostępny jest BLIK umożliwia już także sprawdzenie kto korzysta z tego typu rozwiązania poprzez wyświetlanie ikony BLIKA tuż obok nazwy kontaktu. To sprawia, że BLIK staje się tak intuicyjny jak choćby komunikatory społecznościowe” – skomentował Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

Aktualnie z BLIKa mogą korzystać klienci trzynastu banków (stanowiący 80 proc. wszystkich klientów instytucji finansowych w naszym kraju) i robią to – jak się okazuje – bardzo chętnie. Każdego dnia wykonują około 158 tysięcy transakcji, a w rekordowym dniu liczba ta przekroczyła 216 tysięcy. 

Jak podsumował Mazurkiewicz, „dane transakcyjne BLIKA za pierwszy kwartał 2018 roku po raz kolejny pokazują, jak dynamicznie upowszechnia się on w Polsce. BLIKIEM zapłacimy już w całym polskim e-commerce oraz 245 tysiącach terminali, a także wypłacimy gotówkę w 17 tysiącach bankomatów”.

Źródło: Polski Standard Płatności. Ilustracja: BLIK na Facebooku

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  danieloslaw1
  3
  Blik jest bardzo fajny. Nie trzeba miec kart w portfelu. Idziesz do bankomatu i cyk bez karty stówka.:)
  • avatar
   Zjadlbymcos
   1
   A ja korzystam z BLIKa ponieważ to polski system płatności. Wole by nasi zarobili na prowizjach a nie hamerykańcy od visa czy mastercard.

   A to, że to lepszy system płatniczy niż karty to już miły szczegół. :)
   • avatar
    topiq
    0
    Niestety tam gdzie jest kiepski zasięg nadal zmuszony jestem korzystać z kart. Ostatnio chciałem zapłacić właśnie BLIKiem w Tesco, sieci prawie nie ma, aplikacja nie chce się połączyć z internetem i tyle było BLIKa. Mogliby przynajmniej w takich hipermarketach porządne Wi-Fi przy kasach i bankomatach postawić.
    A tak to chętnie korzystam, przynajmniej się nie boję, że mi kartę jakieś ukryte urządzenie zeskanuje i odczyta przy okazji PIN. I w końcu dotarło do Credit Agricole, ale ile przy tym bank kombinacji musiał zrobić, żeby zmienić całe konto... Jeszcze cyfrowe dokumenty w telefonie, cyfrowe odpowiedniki kart lojalnościowych i można przestać nosić portfel. No może jakąś sakiewkę na zapóźnione w czasie sklepy typu piekarnia, cukiernia, które nie mają nawet terminali, ale jak wypłacisz z bankomatu najniższy dostępny nominał 50 zł to płaczą, że nie mają wydać i jeszcze lataj po innych sklepach i się proś, żeby kto rozmienił...