Audio

Oto nowy standard Bluetooth LE Audio i jego cztery zalety

przeczytasz w 1 min.

Takich zapowiedzi oczekujemy po targach pokroju CES 2020. Ogłoszony został nowy standard Bluetooth LE Audio, dzięki któremu słuchawki bezprzewodowe będą jeszcze lepszą opcją niż dotychczas.

Całkowicie bezprzewodowe słuchawki są maleńkie, przez co ich możliwości są poważnie ograniczone. Bluetooth LE Audio to nowy standard, który może dać im solidnego kopa. Zaprezentowane podczas targów CES 2020 rozwiązanie sprawi, że będą mogły działać dłużej między ładowaniami i oferować jeszcze wyższej jakości dźwięk niż obecnie. Jak to możliwe?

Standard Bluetooth LE Audio docenią (nie tylko) zwolennicy całkowicie bezprzewodowych słuchawek

Są cztery podstawowe korzyści płynące z wprowadzenia standardu Bluetooth LE Audio. Informację o pierwszej odnajdujemy już w nazwie, wszak LE to skrót od Low Energy. Chodzi mianowicie o to, że znacznemu zmniejszeniu ulegnie zapotrzebowanie na energię, więc słuchawki będą mogły pochwalić się dłuższym czasem pracy na jednym ładowaniu. Pozwoli na to nowy kodek LC3 (Low Complexity Communication Codec)

Bluetooth LE Audio LC3

Odpowiedzialna za rozwój tego standardu grupa Bluetooth SIG zapowiada również wyższą jakość dźwięku przesyłanego bezprzewodowo dzięki LC3. Dopełnieniem całości mają być zaś dwie nowe funkcje: Multi-Stream Audio (zmniejszająca opóźnienia i upłynniająca przełączanie się między źródłami dźwięku) oraz Broadcast Audio (teoretycznie znosząca limit liczby urządzeń podłączonych do danego źródła).  

Na papierze wygląda to doskonale. Teraz tylko czekać na testy pierwszych urządzeń z Bluetooth LE Audio

Całkowicie bezprzewodowe słuchawki, które lepiej brzmią i dłużej działają to obietnica, obok której trudno przejść obojętnie. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko czekać na wdrożenie tego rozwiązania i jego pierwsze testy. Premiery tej mogą wyczekiwać także osoby z problemami związanymi ze słuchem, ponieważ nowy standard będzie dostosowany również do aparatów słuchowych. 

Źródło: What Hi-Fi, Bluetooth SIG, CNET

Zobacz również te newsy z targów CES 2020: 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dziks
  1
  Zastanawia mnie jaki sens maja bezprzewodowe sluchawki z wyzszej polki, ktore odbieraja stratnie skompresowane dane po BT, ale moze dzieki LC3 bedzie to mialo w koncu sens.
  • avatar
   Torrentowy Pirat
   -3
   @BrumBrumBrum Ja bym się bardziej martwił jakością przetworników i driverów stosowanych w słuchawkach bezprzewodowych. Ale bezprzewodowe słuchawki i tematyka audio nie mają niczego ze sobą wspólnego.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    mnie najbardziej ciekawi zmniejszenie opóźnienia generowanego przez cały stos BT wraz z kodekiem, bo to skutecznie uniemożliwia stosowanie słuchawek w grach. nadają się co najwyżej do oglądania video