• benchmark.pl
 • Foto
 • Canon ma patent na bardzo jasny zoom do sensora 1” - ekwiwalent 27-324 mm i f/1,8
Foto

Canon ma patent na bardzo jasny zoom do sensora 1” - ekwiwalent 27-324 mm i f/1,8

przeczytasz w 1 min.

Super jasny obiektyw zoom Canon dla cyfrowych aparatów i kamer z sensorem 1” opatentowany. W jakim urządzeniu się pojawi?

Canon XC10 Powershot G3X

Gdy Nikon wprowadził na rynek aparaty systemu Nikon CX entuzjaści fotografii spodziewali się, że wybór 1” sensora przyniesie szybko wymierne korzyści w postaci bardzo jasnych szkieł. Niestety mylili się. Nikon nie zaprezentował dotąd nic szczególnie jasnego dla tego systemu, ale wybór rozmiaru sensora był dobry. Układy typu 1" zagościły nie tylko w systemowym Nikon 1, ale również zaawansowanych kompaktach oraz kamerach Sony, Canon i innych producentów.

Teraz to Canon ma szansę zarobić na pomyśle - opatentował obiektyw o ogniskowej 10-120mm i jasności f/1.8.

Tak duży zakres ogniskowych, po przeliczeniu na pełną klatkę daje to szacunkowo zakres od 27 do 324 mm, przy tak dużej jasności, to marzenie niejednego fotografa. Nawet jeśli nie towarzyszy temu duży sensor, a tylko 1” matryca. Doświadczenia entuzjastów fotografii, w tym nasze, pokazały jednak, że 1” jest wystarczający do wielu zastosowań.

Wiosną Canon pokazał kamerę XC10, która miała obiektyw o podobnym zakresie ogniskowych lecz jasności f/2,8 w cały zakresie. Dlatego też pojawiły się podejrzenia, że patent Canona znajdzie swoje urzeczywistnienie w nowej wersji tejże kamery.

Liczymy jednak że nie tylko. W czerwcu miała premierę ciekawa konstrukcja z sensorem 1” jaką jest Canon G3X z obiektywem 24-600 mm f/2,8-5,6. Miło byłoby gdyby Canon zaoferował coś podobnego ale właśnie z takim jak opatentowany obiektywem. Dla wielu z nas fotografujących, znacznie atrakcyjniejsze byłoby światło f/1,8 niż f/2,8-5,6, mimo prawie dwa razy mniejszego zakresu zoomu.

Canon 10-120 mm

Niestety trudno powiedzieć jaka będzie całkowita długość obiektywu, a od tego zależy użyteczność konstrukcji. Tłumaczenie sugeruje, że prawdopodobnie 555 mm, ale nie wiadomo czy jest to maksymalna czy minimalna długość.

Źródło: Canonrumors

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  To juz diabelnie duza oniskowa ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Eeee... chyba nie kumam, obiektyw o ogniskowej 10-120 ma mieć ponad PÓŁ METRA długości "że prawdopodobnie 555 mm" ???? poważnie ?
   • avatar
    TasogareA
    0
    Czemu nie 666mm?
    • avatar
     Kenjiro
     0
     Nie sądzę, by w całym zakresie ogniskowych było f/1.8. Obstawiam, że to będzie raczej f/5.6 na długim końcu. Poza tym ogólnie szkło może być całkiem spore, tak na długość jak i grubość, w końcu światło f/1.8 zobowiązuje.
     • avatar
      Baleryon
      0
      Karolu, widzę, że edytor znów pozamieniał znaki. Gdzieniegdzie (również w nagłówku) zamiast symbolu cala " wkradł się cudzysłów zamykający górny ”.