Procesory

Niderlandzka firma twierdzi, że jej były pracownik ukradł jej technologię

przeczytasz w 1 min.

ASML jest istotnym ogniwem w łańcuchu produkcyjnym nowoczesnych chipów komputerowych. Teraz holenderska firma twierdzi, że były pracownik z Chin ukradł część informacji dotyczących jej technologii.

Czy Chiny właśnie zyskały przewagę w Wojnie Chipowej?

Pomiędzy USA i jej sojusznikami a Chinami trwa zacięty spór dotyczący technologii potrzebnej do produkcji nowoczesnych chipów, tworzonych przy pomocy półprzewodników o skali 5 nm i 3 nm. Przy użyciu tej technologii tworzone są obecnie najbardziej zaawansowane chipy na świecie, a odcinając od nich Chiny, Stany Zjednoczone mają prawdopodobnie nadzieję na zahamowanie rozpędzonego wzrostu gospodarczego w Państwie Środka. 

Niderlandzka firma ASML zgłosiła niedawno, że miał miejsce incydent związany z naruszeniem bezpieczeństwa. W najnowszym raporcie rocznym ogłosiła, że jej były pracownik w Chinach dokonał nieautoryzowanego sprzeniewierzenia danych związanych z zastrzeżoną technologią. Nie wymieniła jednak nazwiska byłego pracownika ani nie podała w wyniku naruszenia, jakich przepisów doszło do kradzieży danych. Firma jednak nie wierzy, aby sprzeniewierzone informacje miały wpływ na jej dalszą działalność.

Chińczycy mogą nie pierwszy raz naruszać prawa intelektualne ASML

Już w raporcie rocznym za 2021 rok ASML podawało, że świadome jest doniesień jakoby chiński producent oprogramowania półprzewodnikowego DongFang JingYuan Electron  „sprzedawał w Chinach produkty, które mogłyby potencjalnie naruszać prawa własności intelektualnej ASML”. Oczywiście chińska firma zaprzecza tym zarzutom, nazywając je  „niezgodnymi z faktami”. 

Źródło: bbc 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  4
  Hahahaha - tak jak pisalem wiele razy Chiny przez ostatnie 30 lat pokopiowaly WSZYSTKO co tam bylo produkowane. Na razie trzymaja to w szufladach, ale jak zacznie sie prawdziwa wojna handlowa, z sankcjami itd to to po prostu wyjma i zaczna produkowac swoje wersje wszystkiego.
  • avatar
   Yetii
   1
   "Kapitaliści sprzedadzą nam sznur na którym ich powiesimy." Lenin . Dobrze ponad 100 lat temu.
   Ci co nie wiedzą kto to Lenin .... ech nie będę używał obraźliwych słów...

   My ten cudowny i demokratyczny zachód sami tworzymy potwory, żeby mieć z kim walczyć...
   • avatar
    eskowik
    -3
    https://www.youtube.com/watch?v=vG12FW5lMWc
    • avatar
     Mario2k
     -8
     Niech kradną technologie na które są dziwne restrykcje w celu utrzymania wysokiej ceny .
     • avatar
      eskowik
      -26
      bzdury dla głupich ludzi ktorym sie wydaje ze łatwo jest wykrasc technologie a jest to trudne bo jest to wszsytko szyfrowane nawet 1 dysk twardy ktos wyniesie z takiej firmy to jest zaszyfrowany i co mozna z tym zrobic no nic,ale glupi ludzie w to uwierza ze ci kradna technologie albo tamci ,to jest tak głupie że nikt kto ma wiecej niż taką przeciętną inteligencje w to nie uwierzy bo po prostu w takich firmach jest ochrona danych wszystkiego i nawet hipotetycznie ktos by chcial wyniesc dane z tej firmy to nawet policja sie nie dowie bo oni maja swoich hitmanow ktorzy likwiduja to bez sladu.
      • avatar
       FunkyKoval
       0
       Niech zachód dalej przymyka oczy na wybryki reżimów komunistycznych, to za chwile te reżimy zabiorą wszystko zachodowi. Historia niczego nie nauczyła świata zachodniego, że z komunizmem się nie rozmawia i nie negocjuje, tylko walczy i odcina od wszystkiego.
       Zachodnie korproacje maja swojego bożka - pieniądz, który powiedzie ich na manowce, bo tylko to widzą, są ślepi na znaki czasu i wszelkie inne znamiona nadchodzącej katastrofy.