Chłodzenie

Cooler Master naruszył patenty Aseteka - zapłaci 405 tys. dolarów

przeczytasz w 1 min.

Spór toczył się od marca 2013 roku i dotyczył naruszenia patentów konstrukcyjnych.

Cooler Master Seidon 120XL chłodzenie
Chłodzenie Cooler Master Seidon 120XL - jeden z modeli naruszających patenty firmy Asetek

W marcu ubiegłego roku Asetek pozwał firmę Cooler Master za rzekome naruszenie patentów, które dotyczyły kompaktowych systemów chłodzenia cieczą dla procesorów. Dzisiaj poznaliśmy wyrok sądu w tej sprawie.

Przed poznaniem wyroku, przypomnijmy o co chodziło w całej sprawie. Asetek (Asetek Incorporated) zarzucił firmie Cooler Master (CMI USA Incorporated) naruszenie patentów USA 8240362USA 8245764, które podobno zostały bezprawnie wykorzystane w chłodzeniach z serii Seidon – obydwa dotyczą rozwiązań konstrukcyjnych, połączenia wszystkich elementów w całość.

Warto jednak zauważyć, że nie był to pierwszy pozew tego producenta, bowiem już wcześniej domagał się on zadośćuczynienia od firm CoolIT oraz Swiftech (ten drugi zakończył się wycofaniem ze sprzedaży chłodzenia H220 w Stanach Zjednoczownych).

Sąd w Kalifornii orzekł, że Cooler Master naruszył wspomniane umowy patentowe i musi zapłacić firmie Asetek blisko 405 tys. dolarów. Sędzia uzasadnił wyrok następującymi słowami: „Doceniamy konkurencję, lecz musi ona odbywać się na równych warunkach. W żadnym wypadku nie akceptujemy kopiowania opatentowanych rozwiązań, nad którymi ciężko pracowano, aby wprowadzić je na rynek.” To jednak nie koniec sprawy, bowiem pozywający będzie się domagał wycofania ze sprzedaży produktów naruszających jego patenty.

Źródło: BitTech, FreePatentsOnline

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Cleaner_1980
  5
  Kretyńskie regulacje w tym zakłamanym kraju służą utrwalaniu monopoli, a nie obywatelom. Jak można dopuścić do opatentowania takiego rozwiązania. To żaden wynalazek, a jedynie wykorzystanie istniejących w pełni dostępnych technologii. To jakbym opatentował wykorzystanie łopaty śniegowej do zbierania innych przedmiotów.
  • avatar
   XaRaDaS
   3
   Zadziwia mnie głupota urzędów patentowych w USA. Jak można opatentować złączkę, skoro jest dostępna ? Chyba że to kształt tej złączki jest sporem, bo mnie się wydaje, że założenie wężyka na kawałek "rurki" aluminiowej perforowanej jest znana w hydraulice od lat. Musze chyba przejrzeć te patenty, bo to śmierdzi na kilometr. Chociaż ten patent obowiązuje chyba tylko w stanach :)
   • avatar
    PL_SBX
    1
    "[...] obydwa dotyczą rozwiązań konstrukcyjnych, połączenia wszystkich elementów w całość."
    Tak, bo przecież powinni w częściach jak klocki sprzedawać chłodzenia.
    • avatar
     K.L.F
     -1
     400 tys czy 405 tys?
     Tytuł artykułu różni się od tytułu linka.
     • avatar
      solasoft
      -9
      Jezeli uwazasz ze opatentowanie lopaty sniegowej do zbierania innych przedmiotow jest takie proste jak napisanie postu na stronie to zycze ci powodzenia...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Ameryka ,naród tępych idiotów.
       • avatar
        Varso
        0
        To jest sztuka opatentować chłodzenie wodne z radiatorem.
        • avatar
         Zero-Cool
         0
         Dlatego w Dragon's Den (jeżeli ktoś ogląda ten program) inwestorzy są bardzo niechętnie nastawieni do pomysłów które zawierają wprowadzenie jakiegoś produktu do USA... Dobrze że prawa patentowe nie są globalne.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Kiedyś opatentuję możliwość używania patentów innych, ciekawe co wtedy zrobią. -.-