Systemy operacyjne

Chrome OS przetestowane!

przeczytasz w 1 min.

Od chwili publicznego udostępnienia kodu źródłowego systemu Chrome OS (Chromium OS), nie słabną doniesienia na temat jego możliwości. Pora na test systemu i porównanie jego osiągów na tle innych dystrybucji, przeznaczonych do podobnych zadań.


W teście wzięło udział pięć różnych dystrybucji systemu Linux, kierowanych do użytku w mobilnych urządzeniach m.in netbookach oraz notebookach. Oprócz głównego bohatera, systemu Chrome OS, w teście znalazły się jeszcze: Fedora 12, openSUSE 11.2, Moblin 2.1 oraz Ubuntu Netbook Remix 9.10. Wspomnianego już testu dokonała redakcja serwisu Phoronix.

W teście znalazły się m.in benchmarki sprawdzające wydajność odtwarzania, dekodowania czy konwersji różnych plików wideo oraz audio. Ponadto sprawdzano zużycie energii, monitorowano temperatury, wydajność procesora i pamięci jak i również ich wykorzystanie podczas pracy. Sprawdzano również czasy kompresji i dekompresji poszczególnych plików jak i wydajność w grze Open Area.

Jak zatem prezentuje się Chorme OS (Chromium) na tle innych dystrybucji? Dobrze, lecz należy pamiętać, że nie jest to jeszcze oficjalna wersja systemu, a jedynie skompilowana na własną rękę dystrybucja z udostępnionego przez Google kodu.

Na tą chwilę system prezentuje się przyzwoicie, ale ciągle mamy nadzieję, że będzie jeszcze lepiej, zważając na fakt, iż jego premiera ma nastąpić dopiero za rok.


Źródło: phoronix.com

  

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Chrome OS - czyli Linux majacy tylko jedno zadanie - uruchomic przegladarke Google Chrome.

  To nie ma byc nawet system majacy wlasne aplikacje jak wymienione powyzej dystrybucje Linuxa - Chrome OS ma tylko uruchomic przegladarke. I tyle. Wszystkie aplikacje pod tzw. Chrome OS maja w istocie dzialac w oknie przegladarki Google Chrome. Co wiecej - wszystkie aplikacje (jako ze dzialaja wewnatrz przegladarki) maja rowniez dzialac ze wszystkimi innymi przegladarkami na dowolnych systemach. Nie beda to wiec aplikacje pod "Chrome OS" czy nawet Linuxa - tylko aplikacje webowe.

  Kazda wiec taka aplikacje urochomimy na kazdym komputerze bez wzgledu na system. Pytanie pozostaje tylko na ile aplikacje sieciowe beda potrafily zastapic najpopularniejsze programy oraz cena netbokow z Chrome OS - bo nikt raczej nie bedzie chcial instalowac tego na normalnym laptopie....
  • avatar
   szadok
   0
   Literówka zaraz pod ostatnim obrazkiem, w zdaniu:

   "Jak zatem prezentuje się Chorme OS (Chromium) na tle innych dystrybucji?"

   Powinno być Chrome, nie Chorme ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Na wykresie zajętości pamieci, w połowie wykresu, zielona kreska (Chrom OS) spada do zera :)

    Na paru innych wykresach z oryginalnego raportu jest podobnie.