Nauka

Co by się stało, gdyby ktoś sprowadził fragment Słońca na Ziemię?

przeczytasz w 1 min.

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka jednoznaczna. Za kilka minut możecie być jednak bogatsi o tę wiedzę. Wystarczy obejrzeć krótki film.

Zastanawialiście się kiedykolwiek, co by się stało, gdyby jakiś szalony naukowiec sprowadził maleńki kawałek Słońca na Ziemię? Za jakieś 8 minut będziecie znali odpowiedź, o ile tylko przeczytanie reszty tekstu zajmie wam minutę, a potem momentalnie wciśniecie przycisk rozpoczynający odtwarzanie filmu poniżej.

Od razu zdradzimy, że choć gwiazda stanowiąca centrum naszego Układu Słonecznego pozwala nam żyć, to sprowadzenie choćby niewielkiej jej części na naszą planetę prawdopodobnie raz dwa by nas zabiło. Tego można się domyślać, ale poniższy film (który dostępny jest z napisami w języku polskim) daje jednak odpowiedź na pytanie „dlaczego?”. 

Temat jest dość złożony (i wiele zależy też od tego, jaka konkretnie byłaby to próbka), ale zespół kanału Kurzgesagt – In a Nutshell rozkłada (i wykłada) go w bardzo przyjemny i zrozumiały nawet dla laika sposób. Dlatego też już teraz załóżcie słuchawki lub włączcie głośniki (jeśli do tej pory tego nie zrobiliście), usiądźcie wygodnie i… zresztą wiecie, co robić.

Źródło: Kurzgesagt – In a Nutshell na YouTube

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  thoorin
  8
  Podobało mi się :) Strasznie ciekawe.
  • avatar
   MiKer_r
   5
   Lubię oglądać takie rzeczy. Niby nic przydatnego nie wnoszą ale jakoś chce się wiedzieć co by się stało.
   • avatar
    rlistek
    3
    Myślę, że meme "ads are getting smarter" nabiera tu całkiem nowego znaczenia... :F
    • avatar
     beem85
     2
     Amerykanie wytworzyli kiedyś sztuczne, 370 metrowe słońce nad Hiroszimą. Efekty były podobne do tych, które pokazano na filmiku.
     • avatar
      stach122
      1
      Nawet śmiechłem :)
      • avatar
       darioz
       -12
       W kosmosie widać właśnie potęgę Pana Boga!!! Pan Bóg specjalnie stworzył nie tylko ziemię ale i cały wszechświat po to aby ludziki mogli się czymś zająć do czasu przyjścia sądu ostatecznego!!!
       • avatar
        celorum
        -15
        Jedno czy dwa miast by się spaliły i tyle. No i słońce by świeciło o ten kawałek słabiej.
        • avatar
         kitamo
         0
         Mnie to zastanawia dlaczego zawsze przyrównuje się wszystko do wybuchu bomby atomowej skoro to wybuch bomby wodorowej jest najbardziej destrukcyjny. Jak widać na filmiku nie ma sie czemu tu dziwic.