Ciekawostki

Co byście powiedzieli na 30-godzinny tydzień pracy?

przeczytasz w 1 min.

Czy 40-godzinny tydzień roboczy jest nieludzki? A jeżeli tak, to jaki jest wasz wymarzony tryb pracy?

W Polsce, podobnie jak w wielu częściach świata, obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. W rzeczywistości jednak częściej mamy do czynienia z 50- albo nawet 60-godzinnym trybem. Tymczasem wiele badań pokazuje, że z każdą godziną spędzoną w pracy maleje nasze zaangażowanie, a jeszcze bardziej – nasza efektywność. Warto więc szukać innych możliwości – na to też zdecydowała się firma Amazon.

Firma Amazon postanowiła przeprowadzić pilotażowy program dla części swoich pracowników. Konkretnie dla wybranych osób zajmujących się rozwojem nowych technologii w centrum w Seattle. Spędzą oni w pracy tylko 30 godzin tygodniowo, za co otrzymają 75 proc. standardowej pensji, ale zachowają wszystkie pozostałe benefity. Test ma wykazać, czy skrócony tydzień pracy faktycznie wpływa pozytywnie na wydajność i zadowolenie pracowników.

Amazon nie jest pierwszą firmą, która proponuje 30-godzinny tydzień roboczy. Na przykład, Ryan Carson, prezes firmy Treehouse, stwierdził ostatnio, że jego pracownicy są szczęśliwsi i bardziej efektywni od kiedy pracują tylko 32 godziny tygodniowo (od 2006 roku). – „Zmuszanie ludzi do pracowania 40 godzin tygodniowo jest niemalże nieludzkie” – powiedział.

Meksykański miliarder, Carlos Slim, również namawia inne firmy do wdrożenia jego polityki, polegającej na pracy maksymalnie 30 godzin tygodniowo i przechodzeniu na emeryturę w wieku 75 lat. Zamiast skracania czasu pracy w poszczególnych dniach, on jednak proponuje pracę 3 dni po 10 godzin i czterodniowy weekend, „pozwalający ludziom żyć tu i teraz, a nie czekać na starość, by cieszyć się czasem wolnym”.

Jakie jest wasze podejście do takich zmian? Chcielibyście pracować mniej (ale też, przynajmniej na początku, mniej zarabiać)? A jeśli tak, to wolelibyście pracować w systemie 5 dni x 6 godzin, 4 x 8 czy 3 x 10? 

Źródło: Business Insider, inf. własna

Komentarze

52
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  franiux
  30
  Ja w ogóle nie chcę pracować, niech mi PIS da, zabierze tym dyrektorom i prezesom co po 300 000 zarabiają i niech mi da, bo mi się należy bo tak. Jak mi PIS da to zagłosuję na pis.
  Niech mi da przynajmniej 3000zł do ręki, niech listonosz przyniesie, bo mi się nie chce z domu wychodzić i stać w kolejce w mopsie. Od roboty są konie.
  Jeśli do tego momentu przeczytałeś to tylko chciałem powiedzieć że ta wypowiedź to zbiór stwierdzeń zasłyszanych od wielu ludzi, a nie moje poglądy.
  • avatar
   kitamo
   13
   A ja tak nie uważam.
   To ile godzin człowiek jest w stanie efektywnie pracować zależy nie od samego czasu tylko od człowieka, trybu pracy i samej pracy.
   Jako manager/szef nawet przy 20 godzinnym tygodniu pracy jesteś w pracy praktycznie cały czas.

   Amazon akurat wykombinował sobie 30 godzinny tryb pracy z zupełnie innych względów, nie po to by uszczesliwiac pracowników.
   Fajnie ze dorobili sobie do swojego pomysłu jeszcze argument poparty "badaniami".
   • avatar
    drcocaina
    10
    Bujdy na resorach. Za koncentracje i efektywność odpowiada porządny odpoczynek , a nie programy badawcze Amazon (Amerykę chcą odkrywać). Jak chcą mówić o efektywności niech porozmawiają z ludźmi co stoją na produkcji albo kierowcami TiR-ów.
    • avatar
     AndreoKomp
     10
     Ludzie już dawno powinni pracować 30 godzin tygodniowo, a może nawet i mniej. Dzięki temu nie trzeba byłoby produkować takie szajsu jak się produkuje teraz, a tylko dlatego, żeby starczyło pracy dla wszystkich.
     • avatar
      miedzianek
      9
      Ot, nowość, 3/4 etatu za 75% pensji...Faktycznie, odkryli Amerykę
      • avatar
       Reyqer
       2
       7 razy w miesiącu po 24 godziny. Co trzeci lub co szósty dzień. Pozdrawiam ludzi po fachu ;)
       • avatar
        phlawski
        1
        Amazon i kultura pracy, powiadacie? Polecam to: https://sites.google.com/site/thefaceofamazon/home

        Miłej lektury :D
        • avatar
         hynio
         1
         Gdyby w Polsce to globalnie wprowadzili to znając życie wiele osób by pracowało na 2 etaty.
         • avatar
          Adios6293
          0
          Ja robie 3x12 godzin dzien wolny 3x12 godzin 3 dni wolne 4x12 godzin tydzien wonly 4x12 godzin 3 dni wolne. Tydzien wolnego co 3 tygodnie jest ok ale przewaznie robie 30-36 nadgodzin na miesiac wiec nigdy tego calego tygodnia wolnego nie mam :(
          • avatar
           baca130
           0
           Ja tam nie mam unormowanych godzin pracy, pracuję kiedy chcę a zarabiam trochę lepiej niż przeciętny Polak :D
           • avatar
            Marucins
            -1
            Jedne z lepszych rozwiązań to 5 dni x 6 godzin
            Człowiek nie rozleniwi się. Dalej mamy 2 całe dni kompletnie dla siebie a dzień pracy to tylko 6 godzin. Co to było 6 godzin. Nim się obejrzysz już koniec.

            Ci co uważają że 3 dni po 10 godzin jest OK chyba nie pracowali 10 godzin. Co tego nie ma już kompletnie dnia. Wracasz do domu i d*pa.
            • avatar
             x7nofate3
             -3
             Ja pracuje 90 godzin tygodniu i jest mało,kto pobije mój rekord? Im więcej godzin pracuję tym mam większą satysfakcję bo wiem że jestem najlepszy, nikt nie jest wstanie pracować tyle godzin co ja
             • avatar
              Evolved
              0
              W Szwecji od niedawna w całym kraju pracują po 6 godzin za 100% pensji, da się? Da się!

              A tu zwykłe 3/4 etatu... też mi nowość.
              • avatar
               Betn5
               0
               Haha w polsce 75% pensji hmm czyli zarobki miesieczne na poziomie 1000zł prześmieszne :D
               • avatar
                Sielock
                0
                Jeżeli chodzi o Amazon to fajna ściema, niżej chyba nieda się upaść z taką gadką - pilotażowy program dobre :D, koń by się uśmiał.
                • avatar
                 xfire25
                 0
                 Hmmm a nie lepiej dodatkowy miesiąc płatnego urlopu? W pare godzin więcej świata nie zwiedzisz. Lepiej i tak wybrac taki zawód co by być niezależnym. Wojna się skończyła, a ludzie dalej w niewoli.
                 • avatar
                  jarek2045
                  0
                  Wszystko zależy od stawki.. za bardzo nie chcę tracić pieniędzy tylko dlatego że godzinę krócej pracuję fakt.. po kilku dniach jest widoczna strata ale.. wyobraźcie sobie np. zarobek 25% niższy przy zarobku 1.500zł i 7 godzinny tryb pracy. Ani by sie opłaciło a w pracy i tak spędza się niemal tyle samo. Oczywiście to moje zdanie lepiej niech jest jak jest no chyba że z mniejszą stratą ;)
                  • avatar
                   Nalovp
                   0
                   Znam ludzi którzy zarabiają więcej pracując nadgodziny.Ja wolę pracować mniej godzin,ale ze 110% efektywnością co przekłada się na wzrost około +30% do każdej godziny.
                   Przykład-mój rekord w tym roku to przepracowane 50 godzin po 260zł/h...ostatnio miałem 120 godzin po 160zł/h.
                   • avatar
                    HomeAudio
                    0
                    Lepsza opcja na problemy w PL:

                    1. 5 x 8,5h pracy
                    2. podatki maksymalnie w dół (ile tylko się da aby państwo wciąż mogło funkcjonować)
                    3. wszystkie "socjale" powinny być mocno pod kontrolą aby społeczeństwa nie rozleniwiać i nie rozpijać, zero durnych dodatków "za nic" (jak debilny program 500+ na drugie i kolejne dziecko...)

                    Po tych trzech zabiegach po kilku latach - wszystko będzie "banglało" w naszym pięknym kraju i już młodzi ludzie nie będą musieli usiekać za granicę ;)

                    ...niestety politycy idę w KOMPLETNIE odwrotnym kierunku :(
                    • avatar
                     hasati
                     0
                     Wy mi nie o godzinach tylko chcę mieć pensje jak hans w Niemczech za te 40h pracy :) Za 30h to już w ogóle będziemy jeść tynk i popijać wodą z kranu :)))))))))))))
                     • avatar
                      Smuga
                      0
                      .