Tablety

Tablet Foxconn z systemem Mozilla Firefox OS

przeczytasz w 1 min.

Firma Foxconn zaprezentowała tablet z systemem Firefox OS i zapowiedziała współpracę z fundacją Mozilla.

foxconn prezentacja tablet system mozilla firefox os wygląd

Podczas targów Computex 2013 odbywających się w Taipei fundacja Mozilla wraz z chińskim producentem sprzętu zapowiedziała przygotowanie pierwszych modeli tabletów wykorzystujących powstający mobilny system operacyjny Mozilla Firefox OS.

Fundacja Mozilla od dłuższego czasu intensywnie pracuje nad rozwojem systemu Firefox OS znanego wcześniej jako Boot To Gecko (B2G) z uwagi na rolę, jaką odgrywa tytułowy silnik w systemie. System od początku był tworzony z myślą o mniej wydajnych konstrukcjach, które docelowo miałyby korzystać z aplikacji webowych i pisanych z wykorzystaniem języka HTML5, na którym w dużej mierze zbudowany został system.

Początkowo systemem zainteresowało się kilku producentów sprzętu jak LG, Sony, ZTE, Alcatel czy też Huaweii, którzy zadeklarowali, a niektórzy z nich już nawet zaprezentowali swoje pierwsze smartfony wyposażone w nowy mobilny system Mozilli. Pierwsze modele mają zadebiutować jeszcze w czerwcu i co ciekawe Polska będzie jednym z krajów, które w pierwszej kolejności otrzymają wspomniane smartfony. Warto także dodać, że na rynku są już obecne także długo zapowiadane pierwsze deweloperskie modele smartfonów Geeksphone z Firefox OS.

foxconn prezentacja tablet mozilla firefox os

Teraz jak się okazało, do grona partnerów fundacji Mozilla dołączył także chiński producent Foxconn, który niespodziewanie zapowiedział produkcję pierwszych modeli tabletów z systemem Firefox OS. Zdaniem firmy Foxconn na rynku pojawi się co najmniej 5 różnych modeli urządzeń z Firefox OS, które wyjdą właśnie z ich własnych fabryk. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie pięć konstrukcji bądą tabletami, czy też może część z nich będzie smartfonami.

foxconn mozilla firefox os tablet wygląd z bliska ekran

Niestety nie dowiedzieliśmy się, kiedy można spodziewać się dostępności tabletów z Firefox OS, ani też, w jakie podzespoły zostaną one wyposażone. Jedno jest jednak pewne, tablety z Firefox OS oprócz w ofercie firmy Foxconn zobaczmy jeszcze w przynajmniej w kilku innych.

mozilla firefox os tablet foxconn wygląd

Źródło: CNET, TheNextWeb, Blog.mozilla

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  A będą na nim działać aplikacje z Windows/Android/Windows Phone? Nie? To dziękuję, postoję.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Nie przebiją androida, taka prawda.
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Gdyby to stalo się 3 lata wczesniej...
    • avatar
     XeonX
     -2
     Nie widzę żadnych korzyści płynących z pisania aplikacji w HTML5 na urządzenia mobilne. Przecież to jest utrudnianie życia deweloperom. Dopóki nie powstaną żadne sensowne IDE, które będą w pełni wspierać HTML5 to nie wróżę sukcesu żadnemu systemowi, który będzie ograniczony do tylko tego języka programowania.