Pamięć RAM

DDR5 - to będzie gorąca premiera. I to dosłownie!

przeczytasz w 1 min.

Pamięci DDR5 RAM zbliżają się coraz większymi krokami – nowe moduły przyniosą lepszą wydajność i większą pojemność, ale będą wymagać też efektywniejszego chłodzenia.

Ostatnio coraz więcej się mówi o pamięciach DDR5 RAM, które zastąpią obecnie wykorzystywane moduły DDR4 RAM. Firma Corsair opublikowała ciekawy materiał, w którym wyjaśnia najważniejsze kwestie związane z nowym standardem pamięci.

Co nowego w pamięciach DDR5 RAM?

Nowy standard pamięci to przede wszystkim poprawa wydajności i zwiększenie pojemności. Producent zapowiedział moduły o taktowaniu przekraczającym 6400 MHz i pojemności sięgającej nawet 128 GB.

Lepsze parametry pamięci operacyjnej przełożą się na poprawę wydajności komputerów. Szczególnie powinni to odczuć profesjonaliści i twórcy treści, aczkolwiek nowy standard z biegiem czasu na pewno upowszechni się na całym rynku.

Matt Woithe z firmy Corsair wspomniał, że pamięci DDR5 będą generować też więcej ciepła (jest to związane z przeniesieniem regulatora napięć z płyty głównej na moduł RAM). Może to oznaczać, że nowe moduły będą wymagać też efektywniejszego chłodzenia.

Kiedy premiera pamięci DDR5 RAM?

Amerykański producent potwierdził, że pierwsze moduły DDR5 mają być dostępne jeszcze pod koniec tego roku. Według nieoficjalnych informacji, nowy standard będzie obsługiwany przez nadchodzące procesory Intel Core 12. generacji (Alder Lake-S) i AMD Ryzen 7000 (Raphael).

Źródło: YouTube @ Corsair

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Blejd
  23
  Cena też pewnie będzie gorąca :)
  • avatar
   AUTO6
   8
   Trzeba poczekać ze 3 lata od premiery i zaczną się pojawiać sensowne RAMy DDR5
   • avatar
    greghostor
    5
    Zobaczycie cenę to wam się odechce
    • avatar
     zeniu
     5
     Czyli już standardowo każdy moduł DDR5 będzie miał radiator. Pytanie jeszcze co ze zintegrowaną grafiką, może dzięki DDR5 przeskoczy wreszcie wydajnością 750 Ti.
     • avatar
      danieloslaw1
      4
      Cena pamięci bedzie większa a płyt taka sama XD
      • avatar
       hexon6
       4
       Czyli awaryjność pamięci RAM może wzrosnąć. Ciekawy zabieg, żeby ludzie kupowali RAM co kilka lat. Gwarancja pewnie będzie od teraz ograniczona do 2-3lat.
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Ja się ledwo przesiadłem na DDR4 3600 :) jak przejdę na DDR5 to okaże się że mój telewizor chodzi za mnie do pracy i nie wyświetla treści reklamowych.
        • avatar
         Warmonger
         2
         "Więcej ciepła" oznacza po prostu większy pobór mocy. Ktoś chyba zbyt dosłownie zrozumiał określenie PC jako "piecyk".
         • avatar
          levusek1992
          0
          Jeżeli regulator napięcia będzie na modłach RAM to czy nie spadnie czasami awaryjność?
          • avatar
           greghostor
           -1
           CL50 if you want me xD
           • avatar
            greghostor
            -1
            To jest tak samo jak aparat w tel co ma 100px a robi gorsze zdjęcia co ma 20px, to nie o to chodzi. Róźnica jest znikoma i gorsza. Od czapy to jest a nie jakość. CL się liczy, możecie sobie dawać nawet 10000 Ghz.
            • avatar
             szymcio30
             0
             Teraz miedzy cena, a wydajnością są najlepsze RAM o taktowaniu 3200MHz. Ciekawe od jakiego poziomu cenowego i wydajnościowego wystartują DDR5