• benchmark.pl
 • newsy
 • Procesory AMD Opteron 6274 w poteżnym superkomputerze Cray XK7 "Titan"

Procesory AMD Opteron 6274 w poteżnym superkomputerze Cray XK7 "Titan"

przeczytasz w 1 min.

Ponad 18 tysięcy układów

Cray Titan superkomputer zdjęcie budowa nvidia tesla K20

Pod koniec ubiegłego miesiąca dobiegła końca modernizacja superkomputera Cray XK6 „Jaguar” w Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) w laboratorium Oak Ridge National Labs (ORNL).

Nowa konstrukcja – superkomputer Cray XK7 „Titan” - zawiera 18 688 jednostek, z których każda została wyposażona w 16-rdzeniowy procesor AMD Opteron 6274. W sumie daje to prawie 300 000 rdzeni i moc obliczeniową sięgającą 20 PFLOPSów. „Titan” jest 10 razy potężniejszy od poprzedniego najlepszego na świecie superkomputera z ORNL, czyli „Jaguara”, który został stworzony w czerwcu 2010 roku i również bazował na układach AMD Opteron.

"Imponujące rezultaty osiągnięte przez firmę AMD w najnowszej edycji tego prestiżowego rankingu podkreślają nasze silne zaangażowanie w tworzeniu najlepszych technologii dostępnych na rynku, które umożliwiają naszym klientom przechwytywanie i analizowanie olbrzymich ilości naukowych danych, które ostatecznie ukształtują naszą przyszłość", powiedział Suresh Gopalakrishnan, corporate vice president i general manager Server Business Unit w firmie AMD. "Dzięki naszej technologii partnerzy tacy jak ORNL pozwalają firmie AMD odegrać kluczową rolę w jednych z największych wyzwań naukowych naszych czasów".

Cray XK7 Titan superkomputer płyta główna zdjęcie
Jedna z wielu płyt głównych superkomputera Cray XK7 "Titan" - po środku widać cztery miedziane radiatory, pod którymi znajdują się procesory AMD Opteron 6274

Nowy lider wydajności w dziedzinie superkomputerów został sklasyfikowany na liście TOP500. Publikacja ta zbiega się z konferencją SC12 w Salt Lake City, gdzie koncern AMD ze swoimi partnerami zaprezentuje 20 prezentacji technologicznych.

Odwiedzający stanowisko producenta (nr 2019) będą mieli możliwość zobaczenia systemów wykorzystujących podzespoły koncernu z Sunnyvale ponad trzydziestu niezależnych partnerów tworzących oprogramowanie i sprzęt. Dodatkowo znajdą się tam także systemy kluczowych partnerów z branży takich jak Appro, Colfax, Cray, Dell, HP, Penguin i Supermicro. Zaprezentowane zostaną również systemy wykorzystujące karty graficzne AMD FirePro, procesory APU z serii A i technologie AMD SeaMicro.

Źródło: AMD, AnandTech

Strefa Windows 8

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  loccothan
  10
  Czyli jak widać (również w Aida64) AMD-Opteron jest bardzo wydajny przy małych taktach, co dla mnie przełozy się w najbliższej przyszłości na bardziej dopracowane procki w PC.
  I także jest to kolejnym dowodem na to że optymalizacja jest bardzo pro-Intel i anty-AMD w Windach... bo w Linuxie i innych systemach AMD jest lepiej wykorzytywany i nowy Piledriver w porównaniu z i7 IB róznice w Linuxie się zacierają są testy na którymś zachodnim benchmarku wiem bo czytałem...PZDR
  • avatar
   benzene
   2
   Gdyby przyjąć 0,5 plz/kWh to godzina pracy maszyny na pełnych obrotach kosztuje 4104 plz. To robi wrażenie.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Buldozery/Piledrivery są dobre do zastowań profesjonalnych. I AMD sobie zarobi na sprzedaży a wiadomo że im teraz kasa potrzebna jak tlen , by opracować nowe lepsze produkty.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     edit: 299008 rdzeni.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Tutaj pewnie chodziło też o cenę :) jak by wzięli do tego projektu Xeony to pewnie koszty były by o 100% większe :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Tak jestem fanbojem AMD bo zawsze stoję za "słabszymi" dlatego cieszy mnie że AMD dobrze sobie radzi:)

       Jednak jestem ciekaw który z najszybszych procesorów serwerowych byłby szybszy, Itanium czy Opteron??
       Chodź pewnie ten pierwszy:/
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        zawiera 18 688 jednostek, z których każda została wyposażona w 16-rdzeniowy procesor AMD Opteron 6274. to ile jest rdzeni? 29908 rdzeni. Czyli supermicro komputer. :-)
        • avatar
         Konto usunięte
         -5
         ... a liderem wydajnosci jest tylko dlatego ze ma wpakowane kilkanascie tysiecy kart graficznych TESLA. Ciekawe w jaki sposob AMD sie chwali swym osiagnieciem a nie wspominaja slowem o konkurencji, dzieki ktorej ta supermaszyna jest na 1szym miejscu ;) W sumie - nie sklamali.. fakt :D
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          No no.... 18 000 jednostek, prawie jak Eniac. Też miał tyle jednostek (czyt. lamp), heh