Technologie i Firma

Cyfrowa rewolucja w miejscu pracy = zwiększona efektywność

przeczytasz w 2 min.

Tak wynika z badania przeprowadzone wśród polskich pracowników i pracodawców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Dzisiejsze miejsca pracy zdecydowanie różnią się od tego, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu. Zamiast 8 godzin w ciasnym biurze, dziś pracodawcy oferują elastyczną pracę z dowolnego miejsca. Zamiast listów i pendrive'ów mamy smartfonyusługi chmurowe i inne innowacje, które dają nam dostęp do plików, gdziekolwiek się znajdujemy. Z badania Ipsos MORI zleconego przez Microsoft wynika, że cyfrowa rewolucja w miejscu pracy jest owocem oczekiwań i potrzeb pracowników. Ci ostatni zaś są przeważnie bardzo zadowoleni z zachodzących zmian.

Trzech na czterech (74 proc.) pracowników z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce twierdzi, że elastyczna praca, mobilny dostęp do plików oraz stały kontakt z zespołem zwiększają ich efektywność w pracy. Pracodawcy również przyznają, że wprowadzanie nowych technologii tego typu napędza proces cyfryzacji w firmie – z tym stwierdzeniem zgadza się 73 proc. szefów i właścicieli z sektora MŚP. To wyraźnie pokazuje, że nie jest to już tylko moda, lecz autentyczny sposób na rozwój.

Courtois
Jean-Philippe Courtois

„Wyraźnie dostrzegam, jak małe i średnie firmy w Polsce czerpią korzyści z innowacyjnych technologii, takich jak chmura, które pomagają im wyprzedzić większych rywali i poprawić konkurencyjność zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. Różnorodne przedsiębiorstwa z sektora MŚP przechodzą aktualnie transformację cyfrową, co prowadzi nie tylko do wzrostu ich biznesu, ale również rozwoju gospodarki. W konsekwencji wspiera to proces dążenia kraju do osiągania lepszych wyników ekonomicznych” – skomentował Jean-Philippe Courtois, Prezes Microsoft International.

Jak zauważa Małgorzata Tylec-Gusakov z headhunterskiej firmy FIT Specialist Recruiment, o poprawę efektywności w pracy zawalczyli sami pracownicy, a na efektach tego zyskują obie strony. „Technologia jest dla młodych osób czymś naturalnym, daje im nie tylko narzędzia, ale również motywuje do działania. To sami pracownicy wywołali naturalną chęć do poprawy swojego środowiska pracy. Z ich pasji skorzystała cała firma” – mówi Tyle-Gusakov. Nie da się jednak ukryć, że bardzo ważną rolę odgrywa tutaj otwartość pracodawców na oddolne inicjatywy i wdrażanie nowych rozwiązań.

Cyfrowi efektywni infografika

Źródło: Microsoft

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    rulax
    0
    Charakter mojej pracy sprawia, że swobodnie trzy dni w tygodniu mógłbym pracować w domu. Mam dużo lepszy komputer domowy niż w firmie, porządne monitory, internet też, zdalny dostęp do wszystkich plików, poczty firmowej itp. szybka komunikacja przez darmowe rozmowy komórkowe albo Skypa. Wymiana danych ze współpracownikami lub klientami już dawno jest elektroniczna. Co z tego skoro na przeszkodzie stoi mentalność mojego szefostwa: nie ma mnie w biurze = nie pracuję. Przed kim grałby "gwiazdę wieczorku" albo wiecznie narzekał, że wszystko go boli? Kto pomógłby biednej szefowej w przywróceniu skasowanej ikonki z pulpitu? Brzmi jak Monty Python ale niestety takie jest życie.